Danas je Čet Maj 02, 2024 1:52 am

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 476 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 43 44 45 46 47 48 Sledeća

Hoćete li kupiti dozvolu ove godine?
Da 50%  50%  [ 2 ]
Ne 50%  50%  [ 2 ]
Ukupno glasova: 4
Autoru Poruka
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 3:09 pm 
OffLine

Pridružio se: Čet Dec 12, 2013 8:45 pm
Postovi: 1735
Ne znam po kom članu i paragrafu, ali i ja znam za to pravilo. Oliver je pisao o tome. Inače niko ne bi ni kupovao godišnju dozvolu. Crvenu u džep, pa APP. I tako dam za godinu dana jednu ili nijednu crvenu zavisno od toga da li je ribočuvar obilazio taj teren u vremenu koje sam ja proveo na njemu. Čuvar koji ti da i naplati dnevnu dozvolu koja uopšte nije zvanična - relevantna radi mimo zakona i za svoj džep. Dešava se da i neki upravitelji voda odštampaju svoje interne dozvole i daju ribočuvaru da ih naplaćuje. Time takođe krše zakon jer država nema nikakav uvid u to. Jednostavno uzmu po crvenu od svakog bez dozvole i neće da se bakću sa prijavama, tužbama, svedočenjima i sličnim pravnim zabavama. Ako laže ribočuvar kakav je Oliver, lažem i ja.

_________________
Poslato sa mikrotalasnapatalk


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 3:18 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4634
Lokacija: Tisa
Sta ima drzava da uzima od dozvola koji djavo? Treba da uzme PDV na prodatu dozvolu, dnevnu ili godisnju, nebitno. Ili smatras da treba da placamo neki harac Porti kao u stara, dobra vremena? Dozvolom placas korisniku pravo da koristis vodu kojom oni upravljaju a pod upravljaju smatram da je CUVAJU, a da bi je cuvali moraju biti na vodi a ne u kancelariji ili u kafani ili na njivi. Nema cuvanja, nema ni para, prosta stvar. Ta reka je moja koliko i njihova, ako ne cuvaju onda imaju pravo da mi prodaju dozvolu isto koliko i ja imam pravo da je prodajem.

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 3:47 pm 
OffLine

Pridružio se: Pon Mar 29, 2010 8:43 am
Postovi: 155
Ivaninja napisao:
Vrlo je bitno, sad sam gledao i nigde ne nađoh takav stav u zakonu...možda nismo čitali isti zakon...


Radi se o "Zakonu o zastiti i odrzivom koriscenju ribljeg fonda" i clanu 22.

Bicu slobodan da citiran kolegu Olivera iz RSV, napisano na jednom drugom forumu. Nadam se da nece zameriti.

"...Члан 22.
На рибарском подручју забрањено је:
11) кретање лицу без дозволе за привредни или рекреативни риболов са средствима и алатима за риболов ван путева на рибарском подручју, а у непосредној близини риболовне воде;

Strogo primenjujući ovaj član Zakona nema šanse za prodaju-kupovinu dozvole na vodi.

Ipak... iz prakse sa prekršajnim sudovima. Lice koje je tražilo da kupi dozvolu a ipak je dobilo Zapisnik - prijavu, često je oslobađano odgovornosti. Čak je meni (i mojim kolegama) često postavljano pitanje od strane advokata odbrane ili od sudija lično, da li je lice tražilo da kupi dozvolu ili da li je lice moglo da kupi negde dozvolu dan ranije. Ukoliko lice nema drugih prekršaja, sudije redovno oslobode lice koje dokaže da je pokušao da kupi dnevnu dozvolu od ribočuvara. Ako se pravi pametan i neće da kupi dozvolu, to se u Zapisniku i konstatuje a kazna je u tom slučaju sigurna. Ako ima još prekršaja, onda nema veze da li je imao dozvolu ili ne. Mi svejedno ne izdajemo dnevne dozvole licima koje su u prekršajima..."


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 4:03 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4634
Lokacija: Tisa
Znaci samo ukljucis kameru telefona i kazes "Molim vas jednu dnevnu dozvolu" i to je sva mudrost.

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 4:23 pm 
OffLine

Pridružio se: Sub Sep 16, 2017 6:52 pm
Postovi: 372
Lokacija: Zapadna morava, Trstenik
Situacija u zadnjih par meseci u Trsteniku je sledeca:
Ribocuvari redovno obilaze teren u samom gradu, uglavnom traze dozvole i pisu zapisnik ko nema da izvadi. Kaznjavaju one koji su imali ribu ispod mere, prekomeran ulov i povredjenju ribu kacenu sa strane. Na pitanje za kupovinu dnevne ribocuvari odgovaraju da dnevnih dozvola nema i da se mora najaviti dan ranije

_________________
Ne moze samo da se voli, mora malo i da se ume


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 8:12 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Maj 12, 2013 3:15 pm
Postovi: 2262
Lokacija: Aranđelovac
Strahinja78 napisao:
SimbaDunavoplovac napisao:
... imam ogroman broj izlazaka na vodi, oko 150-200 izlazaka godisnje i upecam dosta ribe i ponesem dosta ribe (barem 20ak riba godisnje), pecam na dve reke, nekoliko jezera i kanala...

Mnogo ti zavidim! :D :mrgreen: 8)
Zavidiš ti i onima koji mogu tri put manje od njega

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 9:46 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Avg 19, 2007 12:28 pm
Postovi: 1674
Lokacija: Bor
Taj citirani član indirektno može da se tumači tako ali nigde ne piše da je zabranjeno da ribočuvari prodaju dnevne/višednevne dozvole na vodi,tj. da nije moguće da ribolovac kupi dnevnu dozvolu na vodi kod ribočuvara... Naprotiv, a tu bih se složio sa Duletom, to treba i mora da bude njihov posao...prosto i jednostavno, ako su na vodi, više para od dozvola i bolja kontrola ribolovaca...a ne kao sada, da više para ode u nečije džepove, nema ih na vodi, a ti im ideš na noge po godišnju/dnevnu dozvolu, a kontrole nigde....ubeđen sam da, ako nisi u nekom drugom prekršaju, ako tražiš dozvolu na vodi, a ribočuvar odbije da je proda, i reši da ti napiše prijavu, dovoljno je samo da tražiš da u zapisnik uđe i činjenica da si tražio da kupiš a ribočuvar nije hteo da je izda, to te oslobađa odgovornosti pred sudijom za prekršaje...mislim da ću taj princip da primenjujem ove godine...
Pitanje kontrole i krivolova vrlo lako može da se reši u roku od godinu dana, potrebno je da država uloži malo para, oformi rendžersku službu sa ribočuvarima koji bi imali status službenog lica koje nosi oružje, kao kod Amera, sa širim ovlašćenjima, i da od svake napisane kazne koju ribočuvar napiše dobije npr. 50% iznosa kao dodatak na platu...e onda bi većina radila svoj posao koji bi bio dobro plaćen a ne bi jeli govna ko zna gde i ko zna s kim slapali dilove, svaka čast poštenim ribočuvarima...

Sent from my 23030RAC7Y using Tapatalk

_________________
“Progress is impossible without change,
and those who cannot change their minds
cannot change anything.”

George Bernard Shaw


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 9:56 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Avg 21, 2016 3:16 pm
Postovi: 510
Zakon koji reguliše ova pitanja je Zakon o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda

U članu 2 tačka 6 definisan je pojam dozvole za rekreativni ribolov kao dokumenta koji daje pravo rekreativnom ribolovcu da obavlja rekreativni ribolov u skladu sa ovim zakonom;

U članu 14 definisana su ovlašćenja ribočuvara ( zatraži od lica zatečenog na ribolovnoj vodi ili u njenoj neposrednoj blizini ili u ribolovu, da pokaže isprave kojima se utvrđuje njegov identitet i dozvolu za privredni ribolov, odnosno dozvolu za rekreativni ribolov; izvrši pregled objekata, plovnih objekata, vozila, ribolovnog alata, opreme i ulova i da utvrdi da li se ribolov obavlja u skladu sa ovim zakonom; itd itd)

Korisnik voda u skladu sa članom 18 donosi Program upravljanja ribarskim područjem u okviru koga između ostalog definiše uslove obavljanja ribolovnih aktivnosti, organizaciju ribočuvarske službe i broj ribočuvara, vreme ribolova; dozvoljene tehnike ribolova, opremu, alate, način kontrole rekreativnog i privrednog ribolova kroz rad inspekcijske i čuvarske službe; kontrola godišnjih i dnevnih dozvola za rekreativni ribolov i kontrolu obrazaca evidencije ulova rekreativnih ribolovaca itd.)

Član 40 definiše da se rekreativnim ribolovom može da se bavi lice na osnovu dozvole za obavljanje rekreativnog ribolova (ribolovac) Lica mlađa od 14 godina mogu obavljati rekreativni ribolov bez dozvole, jednim štapom, u prisustvu lica koje poseduje dozvolu za obavljanje rekreativnog ribolova.

U članu 41 definiše se da dozvola za rekreativni ribolov može biti godišnja, dnevna i višednevna (maksimalno do 7 dana) Korisnik (voda) izdaje godišnju dozvolu za rekreativni ribolov u jedinicama lokalne samouprave koje su navedene u ugovoru o ustupanju na korišćenje ribarskog područja.

Korisnik izdaje dnevnu i višednevnu dozvolu za rekreativni ribolov za ribolovne vode koje su mu ustupljene na korišćenje. U zakonu ne postoji ništa više od ove rečenice

Kaznena odredbe za nepoštovanje člana 40 definisane su u članu 60 gde je propisana novčana kazna od 5.000 do 150.000 dinara za fizičko lice

Na web stranici nekih od korisnika voda kao npr. Vode Vojvodine istaktute su cene godišnjih, dnevnih i višednevnih dozvola. Na sajtu je istaknuto da se iste mogu kupiti u direkciji i radnim jedinicama JVP kao i u Udruženjima sportskih ribolovaca.

Prema izjavama nekih ribočuvara po forumima ako je stav korisnika voda da ribočuvari mogu izdavati dozvole na licu mesta prilikom kontrole onda ti on MOŽE ponuditi da kupiš dnevnu dozvolu i da se raziđete na obostrano zadovoljstvo. Ako je stav korisnika voda da ne izdaje nikakve dozvole na vodi, onda ribolovca čeka prijava za pecanje bez dozvole.

Dakle prilično neprecizno definisanje situacije i obaveza, svođenje na "procenu" ribočuvara da ti ponudi kupovinu dnevne dozvole čak i ako može da je "proda" na licu mesta.

Na žalost ovakva je situacija sa gomilom zakona i pravilnika u Srbiji. Prosto nije bitno šta si uradio već je mnogo bitnije ko će ti proceniti situaciju i propis koji se odnosi na tvoje ponašanje. Možeš da prođeš i ovako i onako u zavisnosti od kreativnog tumačenja propisa onog ko ga sprovodi.

_________________
My biggest fear is that when I die, my wife will sell my fishing gear for what I told them I paid!


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 11:02 pm 
OffLine

Pridružio se: Ned Sep 17, 2017 9:26 am
Postovi: 177
Nigde u zakonu ne stoji da ribocuvar moze da bira. Ako je zatekao lice kako se bavi rekrativnim ili privrednim ribolovom trazi mu identifikacioni dokument i dozvolu. Ako nema pise kaznu. Nigde ne stoji da ima pravo da ponudi dnevnu dozvolu. Kupovina od ribocuvara na licu mesta dolazi u obzir samo pre pocetka ribolova. Tako da je stav ribocuvara sa foruma pogresan i protivan zakonu i tu je kraj tumacenja. Njihovo postupanje nije tumacenje propisa nego zaobilazenje, ali svakako ako je u praksi primenljivo trebalo bi izmeniti propise.

Sent from my 23028RN4DG using Tapatalk


Vrh
   
PostPoslato: Pet Jan 19, 2024 11:48 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4634
Lokacija: Tisa
Nikako ne mogu da razumem taj otpor upravljaca da prodaju dozvolu nekome na vodi... Cime je to zapravo motivisano, kako moze da se objasni taj paradoks, da neko zeli da kupi dozvolu samo na drugoj lokaciji (najlogicnijoj mogucoj, tamo gde se i dolazi na pecanje) a da mu upravljac ciji je osnovni prihod prodaja istih, to ne dozvoljava. Ludilo... ili skrivena zla namera, odlucite sami.

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 476 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 43 44 45 46 47 48 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs