Danas je Sre Mar 27, 2024 6:12 am

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 33 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4
Autoru Poruka
PostPoslato: Sre Dec 10, 2014 5:07 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Jul 04, 2007 10:05 pm
Postovi: 2683
Lokacija: Bukin :) - NS
ribari "pune" sa oko 7 miliona dinara, a rekreativci sa 36 miliona dinara!

da nije 360 miliona? to je vec "ozbiljna" para...

_________________
i'm not locked in here with you..
you're locked in here with me!

“Fishing is for sport only. Fish meat is practically a vegetable.”

“Give a man a fish and feed him for a day. Don’t teach a man to fish…and feed yourself. He’s a grown man. And fishing’s not that hard.”


Vrh
   
PostPoslato: Sre Dec 10, 2014 7:38 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Feb 09, 2009 2:03 pm
Postovi: 1694
Lokacija: Unites States of Vojvodina
Šane sa Tise napisao:
...Ribari plaćaju porez na ribu što prodaju, a to plaćaju na ono što PRIJAVE da prodaju...

Da :!:
Totalna sprdnja, ali tako je.
To kao kada bi tankao pun rezervoar-a plaćaš onoliko koliko "prijaviš" pumpadžiji.
Banana država :!:
Šane sa Tise napisao:
...Sami smo krivi...

Jednim delom verovatno DA, ali mogao si i sam videti ŠTA se dogodilo kada je BOJKOT onomad pretio da preraste u ozbiljan bunt sportskih ribolovaca. Pacovi su momentalno izmileli iz svojih kanala, potegli svoje jatake, pale su pretnje, i "ustanak je ugušen u krvi".
Šane sa Tise napisao:
...ma kapa dole ribarima...

Nisu oni ni vanzemaljci, ni najmudriji.
Za razliku od sportskih ribolovaca koji su (u očima svake vlasti i svih ministara :!: ) po definiciji DOKONI LELEMUDI, oni koji od priv. ribolova vuku profit su SOCIJALNA KATEGORIJA.
Tebi ako neki papak za sledeću godinu razreže dozvolu od 10kg Dinkića, ili ćeš uzeti-ili ne, ali nećeš ići da galamiš ispred Skupštine i da im "rušiš sistem". Ovaj ako ne može da ćoriše-ode pravac pred Vukov spomenik, u Nemanjinu, na plato, etc.
Šane sa Tise napisao:
Dok ne budemo imali mi svoja aktivna i jaka (sa članstvom) udruženja, svoje LEGITIMNE predstavnike...

Svest Šane. Kolektivna, građanska SVEST. Džaba ti i najorganizovanija udruženja, i "najlegitimniji predstavnici" ako prosečni geak i dalje računa koliko ga je koštao benzin da ode na vodu, a koliko je utrživih kila nalomio.
Šane sa Tise napisao:
...Članovi ovog foruma, gde smo svi ispravni...

Uuuu, na ovog se konja ne bih kladio. Nikako :!:

_________________
Ko nema u glavi, a nema ni u nogama-najebo je!


Vrh
   
PostPoslato: Sre Dec 10, 2014 9:42 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
kenny napisao:
ribari "pune" sa oko 7 miliona dinara, a rekreativci sa 36 miliona dinara!

da nije 360 miliona? to je vec "ozbiljna" para...
Ako dobro tumačim zakon, citirao sam ga na prethodoj strani, državi, kao naknada za korišćenje ribarskog područja, ide 15% od dozvola za privredni ribolov, a 10% od dozvola za rekreativni ribolov! Gruba računica me izašla da prema zvaničnim podacima ima 320 privrednih ribara, na Dunavu je cena 100.000, na Tisi preko 200.000 (ne znam gde ih tačno koliko ima), znači u proseku 150.000 x 320 i od toga 15% ~~ 7 miliona dinara! Rekreativnih 60.000 X 6000din od toga 10% = 36 miliona! Nije ni bitno tačno, ali vidi se red veličine....

Tamerlane, osu ti paljbu u svom stilu :wink: ! Ne treba biti baš tako oštar :) ... Bojkot, po hiljaditi put, je bila sjajna ideja i jedini način, da se u tom trenutku, nešto, NA BRZINU preduzme! Neka "talasanja" su i dalje uzročna posledica tih dešavanja i treba poštovati te stvari...
Tamerlan napisao:
Svest Šane. Kolektivna, građanska SVEST. Džaba ti i najorganizovanija udruženja, i "najlegitimniji predstavnici" ako prosečni geak i dalje računa koliko ga je koštao benzin da ode na vodu, a koliko je utrživih kila nalomio.
Glavna aktivnost svih tih, koje nikada nećemo imati (organizacije, udruženja, savezi, asocijacije...) i treba da bude da rade na kolektivno svesti, tačnije na menjanju iste! Ili ajde - jedna od aktivnosti! Ne menja se svet preko noći! Ali edukacija, ribolovački ispit, jak lobi, isticanje nekih za većinu NOVIH VREDNOSTI, rad sa mladima... Podvlačim zadnje! Šta da vam kažem, kad ovog leta dobijem poziv da sudelujem u "Maloj školi ribolova", sa oduševljanjem prihvatim, tu klinci, tu roditelji, jezera oko jednog salaša (revir), ma divota... Krene, crvići ovako, plovak onako, trza onako, riba se skida ovako itd. Sugerišem da bi trebalo ukloniti čuvarke i da klinci odmah vraćaju ribu u vodu, čisto zbog psihološkog momenta!? Na to mi odgovore da će na kraju čuvarke biti ispražnjene nazad u vodu ZATO ŠTO SE NALAZIMO NA REVIRU, a i inače nisu svi roditelji oduševleni da im deca uče - što uhvatiš to pusti :shock: ! Parafraziram ovo, ali suština je bila ta! Aman, ljudi, kakvu mu to generaciju želimo da stvorimo!? Sledećeg dana je trebalo da im pokažem neke varalice, pričam nešto, ali - "bio sam sprečen" :x Nije ni bitno, sitnica... Samo bole me te glupe sitnice....

Da se vratimo na temu - ribari?
Tamerlan napisao:
oni koji od priv. ribolova vuku profit su SOCIJALNA KATEGORIJA.
O kako tačno i ovo je u stvari dobra vest za nas! U procesu pridruživanja i usklađivanja zakona sa EU, niko neće imati pravo da tako na direktan način rešava egzistenciju "na račun živog sveta"! Može, postoji, ali ne na ovaj način kako se sad radi... Da se izmišljaju ti termini "tradicionalni zanati" i šta ti ja znam... Reke i jezera su dobra od opšteg interesa i svako polaže podjednaka prava i obaveze prema njima! Nisam pravnik i nisam to najbolje razumeo, ali mi je bila zanimljiva i priča da na primer, kada bi se javilo 300 entuzijasta, registrovalo firme, položilo ispit za ribara i apliciralo za dozvole za privredni ribolov - moglo bi se napraviti par "majmunarija" (pravnih)! Korisnik programom upravljanja određuje broj privrednih dozvola koje će izdati, dobro... Izdaće 100 dozvola a prijavi se njih 300! Po kom kriterijumu onda "ti možeš-ti ne možeš"? Pa on je vadio i prošle godine! - Pa šta, i ja hoću od ove! Kako to da on može a ja ne mogu, jesmo li svi punopravni građani!? ili ima privrednog ribolova, ali onda imaju pravo svi (koji ispune uslove), ili nema pravo niko, osim državnih firmi, ali na vodama kojima država gazduje! Ili (polu)privatizacija, pa kako upravnik (a ne korisnik) odredi na "svojoj" vodi programom upravljanja, a i oni znaju gornje - da je mnogo veći prihod od rekreativnih nego od privrednih ribolovaca (tipa mađarski model)! Ako imaš ribare, neće ti ribolovci tu pecati! Tako se prvi put desilo da ove godine na jezeru Balaton nije bilo privrednog ribolova! Slađa para od rekreativaca, još im naložiš da 90% MORAJU da vrate, ostave ti pare, ne odnesu praktično ništa i još odu prezadovoljni i oće da dođu opet :wink:
I što smo predložili korisniku... Ajde da nađemo ribare u "penziji" ili da nađemo neke nove ili voljne, da mi ribolovci njima isplatimo te dozvole, a oni da NE ribare! U načelu se složio, ali pravno je to nemoguće, jer kako ćeš "staviti pare u koverat" ili tražiti od Skupštine da izglasa recimo članarinu 4000 dinara veću, a da to ide na to - kad je to protivpravno!? A onda se povela polemika koju sam u prethodnom postu naveo, "A jesmo li mi sigurni da bi baš SVI ribolovci pristali da plate toliko pa da nema ribara!?". Progutah knedlu tada! Jes da je to sve samo "moždana gimnastika", ali ne bih stavio ruku u vatru! Da ih pljuju, pljuju ih složno svi, a da li bi tu bili svi složni ili ima i onih "Neka oni samo rade šta hoće, bitno da to mogu da radim - i ja"

Kažem, zanimljivo... Pogledajmo malo šire i oko sebe! Svratimo na skupštine udruženja i "opipajmo puls" članstva!

Ribari broje zadnje dane, možda otegnu još deceniju-dve, ali - ničija nije gorela do zore :wink: !

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 33 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs