Danas je Sub Apr 27, 2024 3:50 am

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 298 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 20 21 22 23 24 Elipsa 30 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Čet Nov 07, 2013 11:30 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Okt 14, 2010 7:32 pm
Postovi: 729
Lokacija: pivara
[quote="damjan"]
Da neko ne pomisli da se nešto prose..am ali da sam ja ribočuvar pitanje ribokrađe na svom području bih rešio za par meseci(pod uslovom da od korisnika,tj firme imam podršku).

Prvo ti treba podrska policije a najbitnije sudstva
Sudi se po kratkom postupku i zdravo


Vrh
   
PostPoslato: Čet Nov 07, 2013 11:45 am 
OffLine

Pridružio se: Sub Avg 31, 2013 10:52 pm
Postovi: 310
''ko je kriv,ko je kriv...ribice su krive''


Vrh
   
PostPoslato: Sre Nov 20, 2013 7:02 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4630
Lokacija: Tisa
Malo sam istrazivao kako su propisi vezani za rekreativni ribolov uredjeni u nekoj normalnoj zemlji pa sam za primer izabrao Ontario. To je drzava u Kanadi povrsine nesto preko milion kilometara kvadratnih, od toga je skoro 15% vodena povrsina. Otprilike jedna trecina ukupne slatke vode na planeti se nalazi u Ontariju. Smatra se da ima negde oko cetvrt miliona :!: jezera i jezeraca a ni sami ne znaju koliko imaju hiljada kilometara reka i potoka. GDP (bruto drustveni proizvod) im je oko $50,000 po glavi stanovnika, cisto kao ilustracija njihove platezne moci u odnsu na nasu (ne)moc.

Ontario ima oko 1,3 miliona pecarosa koji u proseku provedu na vodi samo po 16 dana godisnje. Na svoja ribolovna podrucija gledaju i kao kulturno i prirodno blago, koje im godisnje donese oko 2,5 milijarde dolara profita. Sav novac od prodatih dozvola ide na specijalni namenski racun za upravljanje ribolovnim i prirodnim podrucijima.

Ako imate izmedju 18 i 65 godina, trebaju vam "Outdoor Card" i odgovarajuca ribolovna dozvola. Outdoor Card je neka vrsta legitimacije u prirodi pri lovu i ribolovu i izdaje se na tri godine i identicna je kreditnim karticama po izgledu. Moze se izvaditi i obnoviti preko besplatnog telefona ili online.

Ceo Ontario je podeljen u 20 ribolovnih zona kojima upravljaju 13 Savetodavnih veca za upravljanje ribolovnim podrucijem. Oni sami odredjuju kakva ce biti pravila u okviru njihove zone sto se tice lovostaja, minimalne mere, maksimalnog ulova, promovisu ribolov... ali ne bave se cuvanjem i kaznjavanjem. Takodje postoji i komisija na nivou celog Ontarija koja je sastavljena od 9 clanova, strucnih lica koji imaju poseban interes u ocuvanju ribolovnih podrucija i prirode, koji rade sa ministarstvima na razvijanju strategija za sto bolje upravljanje tim podrucijima.

Pored Outdoor Card-a, da bi ste pecali u Ontariju potrebna vam je i ribolovna dozvola. Postoji dve vrste dozvole za stanovnike Ontarija, sportska i takozvana "konzervaciona" dozvola. Razlika je u limitu dozvoljenog ulova koji mozete poneti sa vode i naravno u ceni. Na taj nacin se stimulisu oni koji vecinu riba vracaju u vodu a ujedno se i naplacuje veca kolicina ribe koju odnose oni drugi, koji svoj ulov ne vracaju, jedan sasvim logican i fer sistem. Tako recimo za svaku riblju vrstu imate u tabeli oznacen limit za smudja S-4 i C-2, sto znaci da oni sa sportskom dozvolom mogu poneti sa sobom 4 smudja u meri a oni sa konzervacionom dozvolom mogu poneti dva, sto se opet razlikuje od zone do zone. Na primer u nekim zonama je dozvoljeno sa S dozvolom poneti samo jednog smudja veceg od 60cm a ni jednog u rasponu 46-60cm, ostali moraju biti manji od 46cm. Zanimljivo je da im je limit za bandare 50 komada na dan sa sportskom i 25 na dan sa konzervacionom dozvolom. :o

Sto se tice cenovnika, on izgleda ovako:

Outor Card (trogodisnja legitimacija) je $9.68
Trogodisnja sportska dozvola (veci limit za ulov) je $84.99
Trogodisnja konzervaciona dozvola (manji limit za ulov) je $48.54
Godisnja sportska dozvola je $28.33
Godisnja konzervaciona dozvola je $16.18 :!:
Dnevna sportska dozvola je $12.95

U sezoni 2012-2013 na specijalni namenski racun za ocuvanje ribolovnih podrucija Ontarija slilo se ukupno $72.3 miliona a od toga je za sledece namene utroseno:

35% za servise za ribolov i divlji svet (administracija)
19% za ribocuvare
19% za regionalne operacije
12% za unapredjenje politike ocuvanja
9% za naucne svrhe i informisanje
6% za primenjena istrazivanja

Eto to je ukratko pregled najvaznijih cinjenica, pa sad vi vidite gde smo mi i kakvo je stanje sa nasom jedinstvenom dozvolom koja kosta ravno 74 dolara kanadskih na godisnjem nivou, sto je 4 i po puta skuplje od one za veliki Ontario, pod uslovom da ne poskupi u 2014.

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
PostPoslato: Sre Nov 20, 2013 7:16 pm 
OffLine

Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 10:16 pm
Postovi: 763
Lokacija: vozdovac
nasi ljudi pecali u uredjenoj zemlji i upecali neku pticu,posle pola sata dolazi policija i pita zasto pecaju patke,to nije dozvoljeno,zatvor,bla,bla...objasne da je slucajno ptica uzekla varku,ljudi se izvinuli i otisli.neko ih je video,prijavio policiji,oni dosli i proverili.mislim da je ovde dosta ljudi koji bi isto zvali ali nemaju koga...


Vrh
   
PostPoslato: Sre Nov 20, 2013 7:42 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
Dule, svaka čast!!! Nadam se da nećeš staviti copyright na pređašnji post, pošto se vidi da si uložio nešto vremena u isti :wink: ...

Paralelu između Ontarija i ove prčevine od zemlje ne bih povlačio, ali ipak... Ima tamo i dobrog ali lošeg! Npr zbog
Dule napisao:
. GDP (bruto drustveni proizvod) im je oko $50,000 po glavi stanovnika
imaju mogućnost da
Dule napisao:
. u proseku provedu na vodi samo po 16 dana godisnje.
itd.
Da se razumemo, i ja često pominjem Kanadu kao neki ideal i ribolovnu Utopiju, ali nikada mi nije žao što se zovem Zoran a ne Kevin, George i šta ti ja znam! Želim mir i blagostanje u svom okruženju, među svojim narodom, prijateljima po principu "Tuđe neću svoje ne dam!" Ebeš ti njihovih frtalj miliona voda kada se ni jedna ne zove Tisa (ako razumeš šta time želim da kažem) :wink:

Dule, tebi još jednom svaka čast za post!

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
PostPoslato: Sre Nov 20, 2013 8:00 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4630
Lokacija: Tisa
Sane, naravno da necu staviti copyright na jedan forumski post, to je samo sat vremena internet pretrage i prevodjenja, no big deal. :wink:

Mislim da je taj prosek proistekao iz toga da tamo SVI kupuju dozvolu, cak i oni koji odu jednom godisnje na pecanje cisto da naprave lepu tradicionalnu porodicnu fotografiju. Sigurno da ima i tamo vrlo ozbiljnih ribolovaca koji svaki slobodan trenutak provedu na vodi, ako imaju tu srecu da zive blizu vode. U ostalom meni je i normalniji nekako taj prosek od ovog mog, nisam proveo 200 dana na Tisi zato sto sam ultra fanatik vec zato sto sam ostao bez posla a drugi full time posao ne mogu da nadjem. Tako da bih ja rado pokvario svoj prosek u 2014. :wink: Tu treba uzeti u obzir i kvalitet vremena provedenog na vodi, sta bi ti doziveo u Ontario za 50 izlazaka godisnje i $50.000 u dzepu a sta mozes ovde doziveti sa 200 izlazaka i $5.000 u dzepu godisnje, ako imas srece da i toliko namaknes.

U jednom se moram sloziti, jedna je Tisa! :)

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
PostPoslato: Sre Nov 20, 2013 8:16 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
Slažem se i ja i rado bih pecao tamo (svaki dan), ali nazvao neku drugu (tuđu) vodu "svojom" - nikada!

Apsolutno je tačno i za kvalitet provedenog vremena na ondašnjim vodama, ali je upravo to suština i ovog i ostalih pisanja, i Bojkota,kao i borbe, želje i entuzijazma, da napravimo naše vode sličnima kanadskim... Kada bi neko rekao da u Srbiji vode ne mogu prirodno imati više ribe nego što sada imaju- rekli bi "OK, šta je tu je..."! Gorka pilula je ta što znamo da nam je riblji fond u vodama sveden na ispod biološkog minimuma, a mi umesto da se borimo protiv toga- mi tu pilulu pokušavamo da progutamo! Tačnije drugi nam je guraju u grlo da gutamo...

Jedina razlika između Ontarija i naše zemlje, u ovom kontekstu, jeste što je njima tamo stalo do svoje prirode i čuvaju je, dok ova država pokazuje samo bahatost i nemar po tom pitanju! Lako bi se i ovde problemi rešili samo da postoji VOLJA (Where there is a will there is a way)

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
PostPoslato: Sre Nov 20, 2013 8:35 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4630
Lokacija: Tisa
Slazem se sa tobom Sane, samo ima jedna zackoljica... Ljudski vek je oko 70 godina a ovde se vec 20 nismo pomerili sa mrtve tacke, cak mi se cini da po malo i padamo ispod mrtve tacke u zadnje vreme. Kad si u manjini, u manjini si i tu ne mozes nista da ucinis. Mozes svinji napraviti stazu ali ona ce opet ici kroz blato. Tako se i ovde vecina ponasa, vole kroz blato, navikli i svidja im se tako, i smeju se ovima koji zele po nekim stazama da se krene.

Ne zasluzuje ovaj narod jednu Tisu, Dunav, Drinu, Moravu... treba nas iseliti negde gde ne moze nikakva steta da se nacini prirodi, u neko podrucije poput onih gde se vrse nuklearne probe, pa onda jednog po jednog drzavljana testirati ponaosob ima li potencijala da se vrati na ove prostore ili zasluzuje da ostane u pustinji. :)

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
PostPoslato: Čet Nov 21, 2013 8:36 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 4:32 pm
Postovi: 13363
Lokacija: Sombor....
Istina.

_________________
Najbolje je biti bogat i zdrav, jer ako si siromasan, dzaba ti sto si bolestan....

Urtelja napisao:
Ne mogu oni poseku, koliko mi moz' da posadimo :lol:


Vrh
   
PostPoslato: Sub Nov 23, 2013 10:10 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Nov 06, 2007 2:22 pm
Postovi: 1497
Lokacija: Kragujevac - srce Srbije
Pa ja bih se samo delimično složio jer mislim da je ovo narodu nametnuto, a za to je narod kriv. Ako me razumete ......

_________________
Kažeš da voliš svoju decu, a vidi šta im ostavljaš - mrtva priroda, slika našeg vremena


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 298 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 20 21 22 23 24 Elipsa 30 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 81 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs