Danas je Čet Mar 28, 2024 5:48 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 237 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 20 21 22 23 24 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Pet Apr 08, 2016 11:36 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
pikepike napisao:
mozda madjari lepo poribe onoliko koliko je ribe odneto
Nije možda nego sigurno... Pored toga imaju i ozbiljne naučne institucije koje vrše monitoring brojnosti riblje populacije (po vrstama), to rade pomoću - elektroribolova!

Recimo, na jezeru Dešeda (kod Kapošvar-a), gde za godinu dana dozvola košta 140€ (čini mi se), kvota za izlov svakog ribolovca je - 60 KOMADA plemenite ribe! Najviše 4 komada po danu, i to najviše dve od iste vrste (može 2 smuđa i dva šarana, 2 smuđa 1 štuka, 1 som, itd...). Mera za smuđa je recimo od 1 do 5kg! (Dobiješ na poklon i digitalnu vagu kad kupuješ dozvolu). Ispod kilograma je mali, preko 5 je matica! Skupo!? Evo zanimljivog podatka koji su mi ispričali njihovi predstavnici koji su kao gosti bili na skupštini kod nas... Kažu, postoji "problem", jer ribolovac koji dođe 50 puta na vodu za godinu dana - ispuni kvotu :shock: Dakle, recimo, za 50 izlazaka, imate 60 smuđeva ili 60 šarana - PROSEČNE težine 3kg :o Koliko ovde morate imati izlazaka za 60 smuđeva 3+!? Cenim da sa 200+ izlazaka godišnje, trebalo bi nam - 12 života!
Dakle, za 140€, on "dobije" najmanje 180kg plemenite ribe, koja u proseku preko košta 5€ po kilogramu! To samo naša logika smatra da je moguće i ribolov JEFTIN kao socijalna kategorija i svima puni zamrzivači!
I nije do dnevnika ulova, samog dnevnika, nego hoće da imaju TAČNU evidenciju šta je ko poneo! I garantujem da je 95°% tačna! Zašto? Zato što je broj prodatih dozvola ograničen, prednost ima ko je kupio i prethodne godine, a kad neko više neće, ili umre, ili se odseli - 100 njih se prijavi da izvadi dozvolu! A ako te uhvate da nisi upisao u dnevnik - nikad više nećeš tamo pecati! Pa da vidiš kako svi upisuju...
1000 godišnjih dozvola x 140€ + dnevne dozvole - može li se od toga čuvati i poribljavati!? Koliko hoćeš! A smuđa koliko znam i ne poribljavaju nešto posebno, samo ga čuvaju... Eto, dovoljno je i to!
Proverite koliko je na Rapala Team Cup-u 2012-te ili2013-te pobednička ekipa imala smuđeva na toj vodi... Da vam kažem da ne tražite - 144 komada :shock: Koliko je na svim našim takmičenjima, sve ukupno, ood strane svih takmičara upecano ribe!? Ali smo zato i dalje pametniji od ostatka sveta...

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Pet Apr 08, 2016 4:51 pm 
OffLine

Pridružio se: Čet Jan 27, 2011 7:16 pm
Postovi: 1186
Lokacija: beograd
eeee to je doro odradjen posao :wink:


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Pet Apr 08, 2016 6:27 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Jul 04, 2007 10:05 pm
Postovi: 2684
Lokacija: Bukin :) - NS
Danas na Sodrosu(NS) - ribocuvari. :shock: :o :o

Cine se ozbiljnim momcima, mozda razmislim o kupovini godisnje dozvole... posle trece dnevne... :lol:
I da, moze crvena u dzep, sto je jako, jako pohvalno.

_________________
i'm not locked in here with you..
you're locked in here with me!

“Fishing is for sport only. Fish meat is practically a vegetable.”

“Give a man a fish and feed him for a day. Don’t teach a man to fish…and feed yourself. He’s a grown man. And fishing’s not that hard.”


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Pet Apr 08, 2016 6:45 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Feb 09, 2009 2:03 pm
Postovi: 1694
Lokacija: Unites States of Vojvodina
Jesu provukli malo macka i po dnu ne bi li koju trulu mrezu zagrabili, ili su maltretirali one sa obale, po obicaju?

_________________
Ko nema u glavi, a nema ni u nogama-najebo je!


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Pet Apr 08, 2016 7:28 pm 
OffLine

Pridružio se: Sre Apr 07, 2010 7:14 pm
Postovi: 511
Pre neko veče na vodi sam imao prilike da porazgovaram sa nekim likom koji je postavio mreže uz obalu i čovek me lepo upozorio da ne bacam varalicu da ne bi kačio za mrežu .Kroz razgovor se čovek požali kako ih vijaju neki novi čuvari opremljeni nekim novim čamcima i novim brzim motorima , kaže da su čuvare koji su ranije bili na tom delu Dunva prebacili na jezera na Fruškoj gori a one sa jezera na Dunav.Na moje pitanje kako će sad da mrežari s obzirom na novo nastalu situaciju on se nasmeja i kaže ovo će trajati dok ne upoznamo nove čuvare i dogovorimo tarifu.Pa po svemu sudeći kako naš narod kaže "sjaši Murta da uzjaši Kurta "ili obrnuto princip je isti sve po starom samo se promenio upravljač vodama.Ponovo će da zaj.. obične pecaroše sa obale dok ne kupe dozvole a iza leđe će se vuću mreže kao i do sada.


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Pet Apr 08, 2016 10:05 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jan 19, 2014 10:23 am
Postovi: 297
Lokacija: nbgd
ma nema sansonea, to sto je bilo bilo je, ja veruvam u resenje problema u ovom sektoru..


_________________
LLlTYKA HA CPEMCKOM OCTPBY
* nije sramota ne znati, sramota je ne pitati..


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Sub Apr 09, 2016 11:54 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 12, 2008 3:25 pm
Postovi: 1236
Lokacija: NS-BG-Perucac
Dule napisao:
I sta imaju od toga sto je upisu, ne kontam poentu bas? :?


Evidencija je mnogo dobra stvar, i nesto sto ce biti neophodno u buducnosti.

Koja je vajda od toga? Pa to je vrsta monitoringa, kada funkcionise kako treba verovatno i najbolji sistem monitoringa ribolovno zanimljivih vrsta, jos ako se pride rade i naucna istrazivanja kako treba, dobija se vrhunski sistem pracenje stanja ihtiofaune i vodenih ekosistema generalno.

Jednostavno kroz evidenciju ulova i statisticku obradu se da ispratiti ukupna kolicina ulovljene ribe, zastupljenost ribljih vrsta u ulovu, uzrasna struktura i kada se radi godinama prate se i trendovi, tipa rast ulova, opadanje promena u struktturi itd. I shodno tome mogu da se preduzimaju sistemske i planske mere radi sprecavanja odredjenih negativnih trendova.
Sad imamo sistem da se mnogo toga radi na slepo uz pausalne ocene stanja ihtiofaune.

_________________
"Žene vole kad brkovi žare..."

"Think Locally, Fuck Globally"


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Sub Apr 09, 2016 2:29 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4617
Lokacija: Tisa
Meni to bas nisu pouzdani podaci, ulov zavisi od mnogo faktora.

Moze neka voda biti bogata stukom ali je recimo mnogo popularniji smudj ili bass medju ribolovcima i svi njih ganjaju i love. Po toj statistici ce ispasti da je smudj ili bass mnogo brojniji.

Mislim da u Americi i Kanadi nemaju te evidencije, samo analiticke izlove, minimalne i maksimalne mere i dozvoljene limite. Oni su meni ideal kako se upravlja ribolovnim podrucijima. Ogroman broj ribolovaca, solidni limiti za ulov i opet stalno imaju puno ribe.

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Sub Apr 09, 2016 2:53 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 20, 2009 12:30 pm
Postovi: 246
Lokacija: Zemun
Samo jedan je odgovor...sve ove vode su podalje od naših poganih navika i nekulture.

Dinamit, struja, kreč, isušivanje vode...šta sve nisu izmislili samo da bi odneli neki kg ribe. Kad sam pre par godina video da čovek na pijaci prodaje smudjeve od 15 cm i somiće od 20 cm za 100 din/kg (kao girice), nisam mogao da verujem. Pitam ga ja kao nevešto, kako peca te male somove, a on meni...stavim struk sa puno udica br 10, na njih punoglavce i naleti jato...

Kakva kontrola, kontrolori i ostale zahebancije...Tvrdim, da na vodama u dragoj nam zemlji NIKADA neće biti reda.

Opet me ponele emocije...

_________________
Ko sme, taj može...


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Sub Apr 09, 2016 5:56 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 12, 2008 3:25 pm
Postovi: 1236
Lokacija: NS-BG-Perucac
Dule napisao:
Meni to bas nisu pouzdani podaci, ulov zavisi od mnogo faktora.

Moze neka voda biti bogata stukom ali je recimo mnogo popularniji smudj ili bass medju ribolovcima i svi njih ganjaju i love. Po toj statistici ce ispasti da je smudj ili bass mnogo brojniji.

Mislim da u Americi i Kanadi nemaju te evidencije, samo analiticke izlove, minimalne i maksimalne mere i dozvoljene limite. Oni su meni ideal kako se upravlja ribolovnim podrucijima. Ogroman broj ribolovaca, solidni limiti za ulov i opet stalno imaju puno ribe.


Sve se to uzima u obzir, te nepouzdanosti. I struja i mreza sve metode imaju svoje manjkavosti i granicenja. Naravno da ne uzimas zdravo za gotovo da ima toliko i toliko te i te vrste ribe samo na osnovu evidencije. Ako godinama imas konstantan pad u ulovu neke vrste, to je jasan signal da nesto nije uredu.
Inace tamo gde ima mnogo stuke, pecajuci smudja i basa tesko da bi mogao da je zaobidjes vrlo bi bila prisutna u ulovu i ako nije ciljana lovina.

Negde se i USA vode evidencije. A lost ti je primer za poredjenje sto se tice bogatstva ihtiofaune u USA i Kanadi tice, to su ogromne zemlje, pogotovo Kanada koja je i pride retko naseljena, jedne od najbogatijih zemalja sveta gde narod nema mnogo potrebe da krade i jede ribu. Vecinu njih boli dupe da cisti ribu, radije kupi filete u supermarketu.
Evropski primeri su nama mnogo adekvatniji za ugledanje i poredjenje.

_________________
"Žene vole kad brkovi žare..."

"Think Locally, Fuck Globally"


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 237 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 20 21 22 23 24 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs