Danas je Uto Apr 23, 2024 10:07 pm

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 38 postova ]  Idi na stranicu 1 2 3 4 Sledeća

Anonimni predlog je:
loš 22%  22%  [ 4 ]
dobar ali komplikovan 22%  22%  [ 4 ]
dobar 56%  56%  [ 10 ]
Ukupno glasova: 18
Autoru Poruka
PostPoslato: Sre Dec 27, 2006 11:14 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Janko napisao:
Ove godine je inače bilo izmjena u granicama i lovostajima.
Za soma, smuđa, štuku i šarana je bilo 3 dnevno ove godine je 4, a
za amura, bucova, mrenu, klena, deveriku, škobalja. ploticu i linjka je bilo 8 dnevno, a ove godine je 10!? :?

Ovo baš glupo zvuči. Mada ko zna - možda kod vas ima previše riba pa su hteli da ih malo izlove...

Kod nas je suprotno - na većini voda ima premalo riba, pa jedino ima smisla pooštravati zakone dok se stanje malo ne popravi.

Što se min mera tiče i ograničenja o max broju/težini dnevnog ulova tiča evo nečega što sam ja zamislio pre 5-6 godina, a nikad o tome nisam pričao (pisao):

Maksimalni dnevnu ulov: 6 poena

riba............mera[cm]......komada dnevno.....poena po komadu

1. som...........70..................1..........................6
2. mladica......110................1..........................6
3. štuka.........50..................1..........................6
4. šaran.........50..................1..........................6
5. smuđ.........40..................2..........................3
6. bucov........40..................2..........................3
7. mrena.......30..................3..........................2
8. linjak.........25..................3..........................2
9. klen...........25..................3..........................2

1/2 kg bele ribe na većim vodama : 1 poen (tj. 3 kg max)

1/2 kg bele ribe na malim vodama (potoci, barice): 2 poena (tj. 1.5 kg max)

Spisak vrsta se naravno može proširavati i menjati, ali je ideja jasna - strogo definisati šta se može upecati u toku jednog dana.
Po trenutnim propisima mnogo toga ne samo da nije u redu (3 soma po 20 kg je dozvoljeno, a 6 kg babuški nije), nego nije ni definisano. Recimo pecaš belu ribu i imaš dozvoljenih 5 kg u čuvarki. Onda uhvatiš jedno šaranče na dubinca. Šta sad? Imaš pravo na 3 šarana ili 5 kg bele ribe, ali zakon ne kaže šta činiti u ovoj situaciji. Pošto imaš trećinu dozvoljenog ulova šarana, onda možda treba pustiti trećinu bele ribe (5kg/3=1.7kg)... :roll:

Po ovom mom sistemu sve je jasno:
6 poena = 1 šaran ili 1 som ili 2 smuđa ili 1 smuđ (3P) + kilo i po bele ribe (3P) ili za ako baš oćeš 1 smuđ (3P) + 1 mrena (2P) + pola kila bele ribe (recimo dva manja jaza - 1P).

Definitivno jeste komplikovanije nego sad, ali ja drugog rešenja nemam. A i dalje tvrdim da treba uvesti malo reda i postrožiti mere jer su sportski ribolovci itekako krivi za loše stanje na vodama. Dok god svu krivicu svaljujemo na krivolovce, zagađivače i slične stvari protiv kojih se svakako treba, ali PARALELNO boriti, neće biti mnogo bolje... Bar ne u Srbiji...

Gore imate i glasačko pitanje. Baš me zanima šta mislite o ovom ponesi-digitron-na-pecanje predlogu! 8)

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Poslednja izmena od Goci u Sub Dec 30, 2006 8:00 pm, izmenjeno 2 puta ukupno.

Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 28, 2006 8:11 am 
OffLine
Offtopic majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Mar 30, 2006 1:41 pm
Postovi: 7867
Lokacija: Najzagadjeniji vodotok Europe , Vrbas grad
Samo mi nije jasno sto je smudz 3 puntosa ??? :roll:

_________________
bokara napisao:
Smuđ i Oslić su po meni ribe "praznog" ukusa,bez ikakvog šmeka.popularne su zbog malog broja kostiju,ali su u odnosu na druge ribe najmanje ukusne.'ebo ribu od koje se ne lepe prsti!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 28, 2006 10:49 am 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jun 18, 2006 9:59 pm
Postovi: 3626
Lokacija: Cacak / Bec
Ron Jeremy napisao:
Samo mi nije jasno sto je smudz 3 puntosa ??? :roll:

dabi mogao da uhvatis/poneses 2 komada :lol:
A sto se tice liste, moglo bi da se ugradi, mozda sa malim promenama,al da es porazmisli i da se napravi tabelica po vodama, posto je negde som toliko redak da ne bi trebalo uopste da se nosi,
malo prilagodjavanja i mislim da bi bilo uspesno,
u Austriji mozes da odneses 2 sarana dnevno, ako poneses 3kom, i neko te nahvata, 500E kazna za tog treceg, e sad to mi je prijatelj rekao, za taj zakon, al mislim da je 100%istina :wink:
ebi ga ima se moze se :?

_________________
"Social media don’t have to be democracies where all speech is valued at any cost; you can feel free to be the dictator of your conversational domain for the sake of your own sanity".


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 28, 2006 10:52 am 
OffLine
Forum Domacin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 01, 2006 10:53 am
Postovi: 4869
Lokacija: DUNAV 1163 km
Zato što ga nema u Nišu :lol:
Šala,ni meni to nije jasno

_________________
www.mgz.rs


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 28, 2006 11:20 am 
OffLine
Offtopic majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Mar 30, 2006 1:41 pm
Postovi: 7867
Lokacija: Najzagadjeniji vodotok Europe , Vrbas grad
fluid napisao:
Ron Jeremy napisao:
Samo mi nije jasno sto je smudz 3 puntosa ??? :roll:

dabi mogao da uhvatis/poneses 2 komada :lol:
:?


Ondak ja glasam da bidne 2 puntosa !!! 8)

_________________
bokara napisao:
Smuđ i Oslić su po meni ribe "praznog" ukusa,bez ikakvog šmeka.popularne su zbog malog broja kostiju,ali su u odnosu na druge ribe najmanje ukusne.'ebo ribu od koje se ne lepe prsti!


Vrh
   
 Tema posta: glasam
PostPoslato: Čet Dec 28, 2006 11:58 am 
OffLine

Pridružio se: Uto Jul 04, 2006 11:51 am
Postovi: 69
Ma sta bre propisi, brojke neke, poeni? Gluposti! Ne treba nista od toga. Treba se dozvoli sve, i struja i dinamit i nosi kuci kolko god mozes, a da naravno nikako da ne zaboravimo nasu omiljenu varalicu golu trokraku.
Pa tek kad se isprazne vode e onda da krenemo iz pocetka jer ovako stvarno ne vredi.
Ja bi znao da resim sve to i sad al mi ljudi kazu da sam fasita.E pa onda mora prvo istrebljenje pa tek onda radjanje svesti.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 28, 2006 5:17 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Ron Jeremy napisao:
Ondak ja glasam da bidne 2 puntosa !!! 8)

Mnogo je tebra tri velika smuđa dnevno... Viđao sam slike gde ribolovci drže tri komada od po 7-8 kila... Meni to ružno izgleda... Dva već nije strašno.

Evo ja bih uvek bio zadovoljan ribolovom gde upecam 5-10 smuđeva i ponesem dva najveća za večeru. I ne mora da budu ko zna kakvi - dva kilaša mi je sasvim OK.. 8)

U tabelicu bi trebalo dodati i basa (25 cm, 3 komada dnevno, tj. 2 poena po komadu) i još po neku ribicu... Možda skobalj ili deverika po 25 cm i 6 komada dnevno odnosno po 1 poen...

Ima još puno pravila koje bi trebalo uvesti, poput max broja mladica po ribolovcu godišnje (recimo 5)... Ovu moju tabelicu shvatite uslovno, tek kao povod za razmišljanje... Ko zna možda i napravimo nešto od toga... :wink:

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 29, 2006 3:41 am 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Feb 23, 2006 1:23 am
Postovi: 1840
Lokacija: Beograd
...Mislim da je deo o poenima dobar predlog.
Mozemo njime lako regilisati ugrozenost vrste na pojedinim vodama.
(lakalno udruzenje "oceni" ugrozenu ribu vecim broje)
i dobro je sto sprecava da se stavar tumaci i njome kalkulise...
8)
...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 29, 2006 8:14 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Nov 23, 2006 8:49 am
Postovi: 1543
Lokacija: NBG
Sve je to super što predlažete, ali ništa ne vredi dok nebudemo imali ribočuvarsku službu (kao kanadski rendžeri) sa ovlašćenima da vam oduzmu čamac, pribor, kola, da vas strpaju u zatvor kada vas uhvate u krivolovu. Tek tada bi se poštovao lovostaj, kao i maksimalne dnevne količine ulova. A kada ste posledni put videli čuvara na Dunavu ili Savi u okolini BG ??


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 29, 2006 8:47 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Sep 14, 2006 9:46 am
Postovi: 1351
u bg-u postoji oko 40 000 izdatih dozvola ,znaci tu se kesha jos 3-4 puta toliko+radnici sa alatom ... :?:
Kakve mere kad ti cuvar trazi 200 din za pivo umesto dozvole e kad mi pomene pivo ja pomenem ekologiju i onda se zavadimo oko politike...i onda mu ja vratim ribu dok se raspravljam sa njim u vodu i on ode .


U bg-u ce odmah posle izdavanja tj izlazenja dozvola krenuti kontrola jer su alavi na pare ,ovda to oslabi i nema ih vishe...od proshle godine su cak nabavili i beli tugo koral :lol: na kom pishe ribolovacka sluzba. :twisted: :twisted:


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 38 postova ]  Idi na stranicu 1 2 3 4 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs