Danas je Čet Mar 28, 2024 12:31 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 167 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 13 14 15 16 17 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 9:56 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
Kakva USA da se poredi s nama!? Tamo može taj sistem, jer imaju rendžere plaćene od države, opremljeni maksimalno, imaju sve nadležnosti, a koga uhvate u prekršaju - neće ga Bog oprati!
Kamo sreće! Ali... Oni su oni a mi smo mi... Nije ni slično!
Daj da vidimo šta se može kod nas!

Ovo je jedna od najlošijih godina za pecanje ikada, ribolovci svuda šizde, ide zima, pa se nadam da će opet biti velikih turbilencija na proleće! Ali mislim i da će sve ostati na forumskim pisanjima... A šansa postoji!

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 10:20 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jan 01, 2012 4:52 pm
Postovi: 531
Lokacija: Smederevo
Pa, dobro, sta vi predlazete? Samo povecanje cena za sportski ribolov ili ima jos nesto, "originalnije"?


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 10:43 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Avg 29, 2013 9:37 am
Postovi: 264
Lokacija: Novi Sad
Sane procitaj Duletov post o očuvanju prirodnih resursa i biće ti jasno kako treba sve da se postavi. A možeš i o neradu upravljača vodom tj. ribocuvara. Neka sami zarade veće plate. Da savesno rade svoj posao kao pojedinci (dosta članova je i na drugim forumima na kojima ima primer dvojice koji čuvaju Tamiš) i njima bi bilo bolje. Koliko znam, a možda i grešim, upravljač ima pravo da podnese odštetni zahtev za svaku ribu ispod mere ako je pronadje kod ribolovca. I to 4-5-6000 hiljada po komadu malog smudja, štuke.... Ne mogu se doveka krivolovci vaditi na socijalu. Prvi put će mu sudija verovatno oprostiti, ali drugi, treći....
Svima je jasno sa je problem sudski zaokruziti cro proces, ali oni to uglavnom ni ne pokusavaju. Lakše im je da noću prošetaju na par lokacija i sasiju prijave za noćno pecanje i time stvore iluziju da nešto kao rade, kao što rade i pocetkom godine.

Sent from my SM-G531F using Tapatalk

_________________
Ništa nije tako loše da ne može biti gore.


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 10:52 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 04, 2007 7:50 am
Postovi: 2980
Lokacija: Zvornik
Ovi naši ne da rade nego grizu!
Sve koje smo predali na sud još nismo dobili,većina ih je oslobođena!
Šta radimo ako nema efekta?
Uspejlo smo skinuti mreže i strukove tako da su se umorili od postavljanja ali to nije sve.Trebamo još ovlašćenja i brže da se procesi odvijaju.
Znači treba nam naplata!
Predlog br.1 Oduzeti pribor i oprema ako se ne plati kazna u datom roku dati na licitiranje.
Predlog br.2 Pored navedene štete navesti i ostale troškove.Dnevnice ribočuvara,gorivo za automobil ili čamac,i slično.Znači ko je kriv sve da snosi troškove!
Predlog br.3 Stimulisati ribočuvare da imaju dio od svake prijave (realizovane).
Evo sada nama traže za analizu vode cc 400e!
Ako to platimo mi automatski moramo nekoga tužiti da bismo tražili povrat novca.Tu se država krije i taji.


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 11:50 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
licca, ako je povećanje cena sve što si zakljulio/izvukao iy konteksta, onda stvarno...
Barakuda021, lep je Duletov post! Zaista romantičan, ima neke sete u njemu- pusti snovi... A da li je i jedno realno ostvarivo! Osim ako ne krene "kad bi ovi, pa na to KAD BI oni, još da dodamo da bi moglo i ono...". Opet teorija bez uporišta u realnosti... Šta je realno ostvarivo je pitanje, pa makar i za prvi korak!? Jes' saće šaka ribolovaca koa ne može da skupi ni (nepostojeću) organizaciju od hiljadu ljudi da utiče na sudstvo, nadležne, državu :lol: Oće to u nekom filmu...

Baš dobro da ste pomenuli čuvare sa Tamiša! Odličan primer! Eto, iskorenili su masovnu pojavu ribokrađe i svaka im čast na tome! Jedva da im je neko pomogao, najviše se svodi na njihov entuzijazam, čak fanatizam, a opet su udarili u zid i ni makac dalje! Da, zaplenjeno je oko 100 štukica, biće podneti odštetni zahtevi - 50.000-60.000 dinara! Šta je rešeno time? Ništa... Pitajte Olija za probleme... Jbt, tim ljudima otvoreno prete dinamitom, čak su i bacali dinamit u Tamiš da bi im poslali poruku da oni to zaista imaju...Ej... To li je rešenje!? I opet ostaju sami sa svojim entuzijazmom - dok traje! Kapa dole tim ludima, preporodili su Tamiš! Suština je da su takvi primeri veoma retki u državi! Pogotovu na vodama gde gazduju javna preduzeća! A mi se i dalje držimo ovog propalog sistema kao pijan plota! Još se zalažemo da on opstane... Samo da ne bismo izlazili iz naše komfor-zone... S jednom dozvolom, za male pare, pecaš i na Nišavi i na Savi! Wow, kakav luksuz, kako smo srećni... 8)
Ma nema nade....

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 12:32 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4617
Lokacija: Tisa
Shane, da li si svestan scenarija da kada uvedu korisnicke dozvole, tvoje vode dodele po politickoj liniji nekoj zlonamernoj firmi, oni uvedu dozvolu od 10.000 din a ne rade apsolutno nista, uzmu mito od ribokradica i ostave stvari da se resavaju same. Tvoje opcije su ili da ne kupis od njih dozvolu i da putujes svaki put po 30-40 km u jednom pravcu do sledeceg korisnika, ili da batalis skroz pecanje... Kako ne shvatas da sistem korisnika podrazumeva njihovu rigoroznu kontrolu i kaznjavanje u slucaju da ne upravljaju savesno vodama. Toga ovde nema, samim tim je ceo sistem besmislen.

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 12:57 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Avg 29, 2013 9:37 am
Postovi: 264
Lokacija: Novi Sad
Tommylee predlozi su na mestu, a moglo bi se još ponešto dodati u istom stilu. Međutim, očigledno je da je najveći problem u neefikasnosti sudskog sistema i nezainteresovanosti da se uopšte problem reši, ali to nije problem samo u ribolovu već u društvu uopšte. Problem je kompleksan, a rešenje može da bude relativno jednostavno.
Prirodan resurs treba da čuva država (čitaj rendžerska služba zadužena za lov i ribolov), a ne privatnici. Ej bre, pa Ameri su državu napravili na privatnoj inicijativi (železnicu, mostove i slično su gradili privatnici, a ne država još pre više stotina godina....) a čuvanje voda i lovišta ne daju kao mi privatnicima da to rade. Šta su oni blesavi? Pa ako iko sve (ali apsolutno sve) gleda kroz dolar to su oni. A kod nas borba privatnika da dobiju vodu, da bi radili sa gubitkom, jer nemaju ni za osnovna sredstva i plate. Pa koga oni zaje....ju. Kola se lome na ribočuvarima koji stvarno rade za crkavicu, i naravno prirodnom resursu koji je devastiran. I policija, vojska, zdravstvo, skolstvo i ko sve ne košta ovu državu, pa postoje, tako bi moglo i ovo (kada može i komunalna policija da postoji).
Privredni ribolovci su i ranije postojali pa nije bio toliki problem. Ukinuti ih ili ne, nije bitno pitanje. Ono što je bitno je da se ta oblast strogo reguliše. Za početak da i za njih važe sve zabrane kao i za sportske ribolovce, zatim da im se jasno odrede mesta gde mogu to da rade (ne u nacionalnim parkovima, zimovnicima, mrestilištima i slično), kontrolisati otkup i distribuciju te ribe i slično (kada se ista ne bi mogla prodavati na crno kao sada pola problema bi bilo rešeno). Za bilo kakvo kršenje tih propisa, trajna zabrana rada uz oduzimanje opreme i problem ribara rešen. Kada te ribe ne bi bilo po pijacama i restoranima ne bi bilo toliko zainteresovanih za njeno satiranje.
Nedozovoljeni lov strujom, plinom i ko zna čime još je krivično delo obuhvaćeno Krivičnim zakonikom, a ne samo ovim zakonom i to je priča za sebe, najlakše rešiva. Problem je što su to uglavnom bitange od kojih zaziru ribočuvari i mnogi drugi, jer prete, buše gume, pale kola i slično, pa se samo pojedinci hvataju u koštac sa njima. Ima ih i njihov primer treba afirmisati u svakom pogledu.
Promeniti propise vezane za mere i periode kada šta sme da se lovi (i obavezno ukinuti zabranu noćnog ribolova naravno :lol: :mrgreen: ), količinu ribe koja može da se odnese i slično.
I na kraju se ponovo vraćamo na početak. Striktna kontrola ne samo pomenutog već i svega drugog što se tiče ekologije - kvaliteta vode (eto svežeg primera koji navodi Tommylee), te uništavanja vodenih tokova i drugih površina i sllično je ključna, a to ovakve ribočuvarske službe teško mogu da realizuju. Mogu, ali veoma teško, jer nemaju podršku sudstva. Međutim, po zakonu one moraju da preduzimaju aktivnosti na tom planu, jer su oni tražili te vode, tj. nisu im nametnute. Ne preduzimanjem tih aktivnosti krše propise zbog kojih bi im vode morale biti oduzete, ali ni to niko nije pokrenuo.
U tom segmentu sam očekivao više od URS-a. Da naprave medijski pritisak na nadležna ministarstva i sudstvo, da samo rade svoj posao, da objasne javnosti da nije nebitno što se vode uništavaju, da ukažu na nerad korisnika voda i slično. Ako ovakvi forumi nisu mesto gde bi mogli da reklamiraju svoj rad (da obaveštavaju o rezultatima svog rada, da hvale dobre primere, ukazuju na loše...) i traže pomoć ako im treba (možda neko od nas poznaje neku osobu koja bi im bila od koristi u smislu uspostavljanja kontakta sa nekim iz sfere medija, nadležnim inspekcijama, lokalnim policijskim stanicama i ko zna kime još), ja ne znam koja su to druga, bolja mesta.
Izvinjavam se na dužini, ali u poslednje vreme nisam stizao da odem na pecanje pa me uhvatila "zimska kriza". Moram večeras da odem na terapiju. :wink: :lol:

PS
U međuvremenu su postovali Sane i Dule pa da dodam odmah.
100 štukica je 500 ili 600.000, a ne 50-60.000 dinara. Ima razlike, verujem da se slažeš? Obzirom da je ribočuvarska plata 12500 (godišnje 150.000), koliko je to novih ribočuvara ili koliko je to veća plata za postojeće?
Problemi Olivera i Slavoljuba moraju da budu i naši problemi, a većina članova ovog foruma i ne zna ko su njih dvojica. To je tužno takođe. Njihova zaštita je posao za mnogo ozbiljnije institucije od ribočuvarskih službi. Ali to je rešivo, samo moraju da se obrate na pravu adresu. Možda neko zna i koju. :wink:
Oni koji pecaju u lokalu nisu zaintereovani za zajedničku, a mi koji volimo da šaramo jesmo. Pecam na Dunavu (kod Novog Sada i Beograda), pecam na Tisi (kod Bečeja, Novog Bečeja, mosta kod Žablja, Titela), ponekad pecam i na Adi Ciganliji, Ribničkom jezeru, Zapadnoj Moravi. Koliko dozvola treba da kupim i od koga (npr. granica dva upravljača je kod mosta u blizini Vrnjačke Banje a pecao sam sa obe strane)? Srbija je suviše mala da bi se delila na tolike vode.

_________________
Ništa nije tako loše da ne može biti gore.


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 1:19 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
Lepo Dule, sad si pogodio srž! Tačno! Ovako kako je sada, puko uvođenje korisničke dozvole bi covelo do onoga što si napisao... Zato i kažem da pre prvog koraka mora biti "nulti korak" - jedinstvo ribolovaca! Najbolje, po modelu mađarskog MOHOSZ-a, jedna asocijacija korisnika i ribolovaca,, famozni AKROS, koji je predlagan još 2013-te godine! Naravno, ribolovci ga nisu prihvatili, jer bolje znaju... Ali istina! Mora jedinstvo ribolovaca pod MASOVNOM krovnom organizaciom- onda nema zaebavanja te vrste! Potpisujem Dule :wink:
Kad već pominjemo URS!? Da nije njih, pitanje e da li bi ostala na snazi zabrana privrednog ribolova u proleće (NE BI!), da li bi ribolovci imali predstavnike u Odseku za zaštitu i održivo korišćenje ribljeg fonda, da li bi iko izvršio pritisak na određene korisnike i ribočuvarske službe kao što je učinjeno i još pregršt akcija za koje niko ne zna jer nas ne interesuju! A sve to uz ovakvu "podršku" ribolovaca!? Uradili su desetostruko više nego što su dobili podrške od samih ribolovaca! Pa se ne mogu a ne zapitati šta bi tek bilo da je podrška - bar desetostruko veća!?
Zato, pre prvog - nulto! :wink:
Barakuda021 napisao:
Problemi Olivera i Slavoljuba moraju da budu i naši problemi, a većina članova ovog foruma i ne zna ko su njih dvojica. To je tužno takođe.
Vaistinu! Niko da pomene i pozitivan primer iz prakse! Samo pokazuje koliki smo licemeri!
I da, 500-600 hiljada je u pitanju... Dobro, nije loše, videćemo epiloge toga!
BTW, mislim da takvi ljudi zaslužuju da budu pitani, a pitaj Oli-ja za stav oko korisničke dozvole! Pitaj ga :wink: ... On prvi kaže da bi onda radio za sebe i z afirmu, a ovako radi za druge, bez - "Hvala!"
A to za pritisak i pretnje mi tek kida živce! A da vidim što bi u nekoj zapadnoj, civilizovanoj zemlji neko tako JAVNO pretio - službenom licu!

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 1:41 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4617
Lokacija: Tisa
Ja nisam napisao da treba prvo da se ujedinimo, nesto si pogresno razumeo. :? Ja sam napisao da drzava treba da preuzme odgovornost za svoje prirodne resurese, barem one najvece i najvaznije, a ne da sve zavisi od toga da li ce se varalicari sloziti sa sarandzijama i plovkarosima, pa da li ce smisliti neki pametan predlog, pa da li ce ga sprovesti u delo... to je neozbiljno.

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 1:55 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
Tu se ne slažemo, jer smatram da probleme ribolovaca treba da rešavaju ribolovci! Pogotovu što državu boli patka... Isto tako, ne treba država da bude "korisnik", već da postavi načela i principe u okviru kojih sistem treba i mora da funkcioniše! Naravno da to treba da bude u skladu sa načelima zaštite i pre svega održivog korišćenja! Jer prirodni resursi i jesu za to da budu korišćeni! NE EKSPLOATISANI, kao što je trenutno slučaj... Tu ima prostora i za jedno i za drugo, tako iuostalom i treba da bude!

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 167 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 13 14 15 16 17 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs