Danas je Čet Mar 28, 2024 9:51 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 167 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 13 14 15 16 17 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Uto Okt 11, 2016 6:27 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 7:01 pm
Postovi: 1008
Lokacija: Novi Sad
Dok je bilo samo mreža na Dunavu bilo je i ribe.

Dolaskom struje, plina,sonara onda dozvolom da se pegrade mrežama mrestilišta...uništen je riblji fond.

Treba SAMO insistirati da kontrola radi svoj posao, i da se poštuje zakon...

Hoću da me kontrolišu svaki put a vodi, hoću da mi gledaju gepek auta svaki put, hoću da kolege "varaličare" koji trpaju u kesu po 10-15 smuđarka po pecanju lupe po džepu... da ih vidim nekad sem oko nove godine.

I da se zabrani privredni ribolov, u ovoj situaciji... ko bi ga zabranio? ko bi to kontrolisao? dubioza od zahteva...

_________________
Skasiz sproljno z dobrovoljno


Vrh
   
PostPoslato: Uto Okt 11, 2016 8:30 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
...ali HOĆU i da mi (ostane) JEDINSTVENA dozvola za 6000din (50€)! Ne može... Sve bismo da menjamo svet oko sebe, samo mi ništa da ne moramo da promenimo - kod sebe!
Sve same puste želje i snovi i ostaće tako dok ne bude temeljitih promena! Ne može svakodnevna i sveobuhvatna kontrola za te pare, nek priča ko šta hoće! Ko god to priča- priča napamet! Ima i nerada ribočuvarske službe, da se ne lažemo... Ali sistem ne valja!!!!

Razumem ja tu našu floskulu kojom sve pravdamo, da "Dozvola sada ne vredi ni tih 50€"! To je tačno... Razlika je u tome što dozvola treba da bude, koliko treba da bude, recimo 100€ za neku pojedinačnu vodu, ali da VREDI TIH 100€!

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
PostPoslato: Uto Okt 11, 2016 9:10 pm 
OffLine

Pridružio se: Ned Nov 20, 2011 8:05 pm
Postovi: 1218
Lokacija: Beocin-Novi Sad
Imali smo i "nejedinstvene" dozvole i sve je bilo isto,bolje da ih puno ne podsecamo,dici ce oni cenu dozvolama,podeliti ih za svaku vodu posebno a stanje na vodama ce biti isto ili gore,problem je u lopovluku,neradu i nemaru pa jos samo treba na sve to da placamo 3 dozvole da bi pecali u krugu 10 km.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока


Vrh
   
PostPoslato: Uto Okt 11, 2016 9:12 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Shane, ovo sto si napisao je netacno. I sa ovih 50e moze da bude 10x manje krivolova. I sa 20 evra. Navescu ti karikirani primer:
Dozvola kosta 1 evro. Od tih para Srbija ima za 5 ribocuvara. Malo ih je, ali posteno rade i hvataju lopove. Min kazna za krivolov je godinu dana zatvora, makar ubio klena od 19 cm. Sudstvo kaznjava i salje u zatvor. Koliko bi bilo krivolova?

Pa sigurno 100x manje nego danas. A dozvola evro!

Znaci cena dozvole nije toliko bitna..

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
PostPoslato: Uto Okt 11, 2016 9:39 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
Goci, opet pusti snovi i želje, teoretisanje bez pokrića... A tek NEREALNO (da ne kažem čista glupost)

Sve je u "koliko para toliko muzike"!

Aj da vidim ko će od vas da bude čuvar!? AK? Goci? Plata 12.500dinara u Savezu, imaš da kontrolišeš 25km toka reke, nekoliko okolnih jezera, znači da bi napravio krug treba ti najmanje 80km da pređeš! Na reci imaš čamac, na suvom imaš Nivu, a mesečni budžeta za gorivo - 15.000din! I nemoj da izađem i jednom na vodu a da me niste kontrolisali- ima se svađamo!!!! A koga god nahvataš u ribokrađi, pošalješ ga na sud, sud mu naplati kaznu od xyz dinara i tih xyz dinara SVE ide državi, tj nema tvoja firma (pa ni ti) ništa od toga! A tek kad taj prekršilac vidi da mu sud niti može niti želi ništa, pa se tek osili... E, to je realnost... Da li ste vi u dodiru s njom?
Samo treba slediti primere drugih... Odeš u okolne zemlje, pitaš kolika je godišnja ZA OVU VODU, oni kažu recimo oko 100€, a ti kažeš, "Joj, dao bih i 200- samo da ovo imam u Srbiji!". E, kad korisnik ima neko "parče" vode, prodaje dozvole za nju, kontroliše SAMO nju, što ljudi rado plaćaju, e onda može kontrola SVAKI DAN PO CEO DAN, pa je krađa misaona imenica, pa ribe više nego vode, pa nije problem platiti to - pa je krug zatvoren!

Ima, naravno da i ovom sistemu može bolje, mnogo bolje, ihaj... U ovom sistemu... Ali sam video i doživeo, smatram - da je loš sistem!
Kada bi Savez, recimo, imao korisničku dozvolu, cena bi bila 3000-3500 dinara godišnje za sve vode kojima gazduje! Pola Vojvodine! Znači nije to bukvalno da svaka bara svog korisnika... I da imaju odrešene ruke da vode politiku kako misle da treba! Ukinut bi bio privredni ribolov, i za 5 godina bi prodavali ponovo između 10 i 15 hiljada dozvola, za 10 godina bi svi ribolovci koji pecaju na vodama gde gazduju VodeVojvodine tražili da i tamo gazduje Savez... Pa manja jezera dobijaju manji korisnici, udruženja građana, udruženja ribolovaca (Bager bara kao primer i sl.)... Dakle, karikiram sve ovo, ali valjda da razumemo suštinu! Ovako te država TERA da platiš 6000, a ako nisi zadovoljan kupljenim "KOTEJEBE" ti kaže i država i korisnik! Aj da vidim šta bi rekao korisnik kada bi morao da se BORI za tvoje pare! I vrlo brzo bi se napravila selekcija ko valja a ko ne valja.... Bio, video... Ali kod nas...

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
PostPoslato: Uto Okt 11, 2016 9:44 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jul 28, 2007 3:21 am
Postovi: 4617
Lokacija: Tisa
Ceo sistem je postavljen naopako, odavno o tome drvim... Ne moze se upravljanje prirodnim resursom, kao sto su sve ribe koje imamo u ovoj zemlji, zasnivati na profitu. Priroda se ne cuva zbog profita vec zato sto je jedinstvena, nezamenljiva i neprocenjiva i zato sto bez nje nema zivota! Prirodu mora da cuva drzava jer joj je to od najviseg moguceg interesa, svaki stanovnik drzave mora da snosi troskove za to cuvanje, bile to ptice, ribe ili sume. Od dozvola treba da se pokrije deo tih troskova a ostatak treba da se pokriva iz budzeta.

Nije reka neki zabavni park pa da se izda privatniku a njemu ako je isplativo da je cuva i odrzava a ako nije da je pusti da propadne. To je potpuno idiotski, kakvi crni korisnici i privatnici... Privatnik moze da dobije neko jezerce ili baru, pa nek se igra sa njom upravljaca, ako ima smisla za biznis moze dobiti posle 5 godina jos jednu, pa jos jednu... ako zasere nije velika steta. A ne da se vezbaju na Tisi, Moravi ili Drini, pa to su nam sve reke koje imamo, nemamo mi rezervnu prirodu. Ta mladica treba da bude ponos svakog stanovnika ove zemlje, da deca uce u skoli sta je mladica i koliko je vredna, a ne da joj opstanak zavisi od toga koliko ce neka firma prodati dozvola i koliko ce posteno raditi. Sistem NE-VA-LJA!

_________________
You get one life.
Fish it well.


Vrh
   
PostPoslato: Uto Okt 11, 2016 10:34 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jan 01, 2012 4:52 pm
Postovi: 531
Lokacija: Smederevo
Sane, Goci je u pravu. Svaka prica je bespredmetna ako sudstvo radi svoj. Dzaba i milion ribocuvara kada djubrad po sudovima blago ili, uopste ne kaznjava zlikovce. Ako bi neko znao da ako ga uhvati kontrola ide na godinu dana u zatvor taj se ne bi upustao u takav rizik. Nekako me to podseca na grcku policiju. Nigde ih nema, ali kada se pojave znas da su ti zagarantovane dobre batine i da si u g..nima do guse.


Vrh
   
PostPoslato: Uto Okt 11, 2016 10:48 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 7:12 pm
Postovi: 3419
Lokacija: Kanjiža
Daj... 5 čuvara za 1 euro i sl.. Gde živi? Ima x hiljada policajaca, koga uhvate ide godinu i više u zatvor, pa koji broj ljudi "radi" to što radi! Aj svi u glas da lupetamo...
Slažem se da je sudstvo, jedna od, možda i osnovna karika!
Ali ostalo su špekulacije, bilo bi lepo ovako, šta bi bilo kad bi bilo, ala bi valjalo kad bi ovi... Daj da vidimo šta je REALNO! Primenljivo, moguće, za šta postoji osnov da se ostvari... Makar za početak, kao prvi korak! Da se kola kreću! Promena sistema br.1! A osnovno u tome da se ukine jedinstvena i da počnu korisnici na taj način da rade - za naše pare!

Ali "nulti" korak, pre prvog, da bi se bilo šta postiglo ili uradilo, trebalo bi da bude ujedinjenje ribolovaca oko zajedničkog cilja! A mi već godinama za*eremo već na nultom koraku! Šta onda u stvari i hoćemo...
Podsećamo me na vuka iz "Laku noć deco" - "Čekam da mi s neba padnu pečene ševe"

_________________
Tek kad sasečeš poslednje drvo, tek kad zatruješ poslednju reku, tek kad upecaš poslednju ribu - tek tada ćeš shvatiti da se novac ne može jesti!


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 12:20 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Avg 29, 2013 9:37 am
Postovi: 264
Lokacija: Novi Sad
Već sam negde pisao (mrzi me da tražim preko telefona) za cene dozvola u je..nom Micigenu u tamo nekoj truloj Americi. Godišnja za stanovnike te savezne države je koliko se sećam 26 ili 27 dolara, a znatno su veći od ove nebeske Srbije. Plus, vode koje moraju da čuvaju neću ni da pominjem, jer ko je čuo za 4 velika jezera i sumanut broj drugih vodenih površina (konsultovati strebere Gugla i Viki [WINKING FACE]).
Kako postižu sa tim cenama dozvola? A znamo kako čuvaju, tj. kakav im je riblji fond. Možda tamo čuvari imaju i manje od 12500 dinara, u dolarskoj protivvrednosti naravno?
Tamo to radi neka vrsta rendzerske službe sa veoooooma širokim ovlašćenjima, ali je ipak presudna oštra kaznena politika. Debelo po dzepu, pa da vidiš kako se lako menja situacija.
Ovo se odnosi na sve zainteresovane strane. Zakon nije dobar (pre svega jer zabranjuje pecanje noću [WINKING FACE][SMILING FACE WITH OPEN MOUTH][WHITE SMILING FACE]), ali i takav kada bi se striktno sprovodio, vrlo brzo bi se situacija promenila. Tu pre svega mislim na obaveze države i korisnika voda. Ko nije neka pročita Zakon iz naslova teme. Makar površno. Isti se u mnogo većoj meri bavi upravo time, a ne nama sportskim ribolovcima.
Treba "naterati" nadležno ministarstvo da sprovede zakon. Ništa više. Nadao sam se da će URS nešto više učiniti po tom pitanju, ali... (još uvek se nadam)
Ima toga još, ali kasno je, pa....


Sent from my SM-G531F using Tapatalk

_________________
Ništa nije tako loše da ne može biti gore.


Vrh
   
PostPoslato: Sre Okt 12, 2016 9:44 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 04, 2007 7:50 am
Postovi: 2980
Lokacija: Zvornik
U USA je sve nerelano jeftino vjerovatno što štampaju dolar bez pokrića.
Kod nas rade dva ribočuvara plata im je cc 200e,za trećeg nema para :cry:
Izdražava se udruženje od dozvola prodatih,za markice se savezu prebacuju,mjesečna dugovanja ministarstvu i svi imaju zaradu a da ne daju apsolutno ništa udruženju!
Pravosuđe je cirkus!Ne rade ništa.Na zadnjem suđenju sudija daje pravni savjet krivolovcu i ovaj plaaća samo sudske torškove.Nama oštećenoj strani šipak!

Kazne moraju biti veće i da se mnogo brže sprovode!
Još jedan apsurd iz zakona,oduzeta sredstva plovilo,penta i slično,udruženje ne može da proda,zadrži ili da bilo kako drugačije raspolaže sa njima!
A dužno je čuvati i lagerovati "negdje" i da ne dozvoli da se ista oprema ošteti!
Pa ko je lud?!?

Ima još tu propusta.Zašto inspektori ne kažnjavaju prodaju ribe?Kako resotrani mogu da imaju naše salamonoide na meniju?Ko to uzgaja mladicu za resotorane?
Neka krenu da čiste od njih a ne od nas!

Jedna jako bitna stavka a po meni najgora su zagađivači.

Ovih dana smo na Drini II imali masovno trovanje ribe.U dužini od par kilometara tekla je bijela otpadna voda.Stvar se pokušava zataškati a nadležni tvrde da nije baš toliko opasno.
Samo nekih 100.000 građana je naslonjeno na tu vodu!
Kada budu ovi vidjeli lice pravde onda možemo se nečemu nadati do tada udica više i riba neka koja se ponese nisu problem!


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 167 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 13 14 15 16 17 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs