Danas je Pet Apr 19, 2024 10:23 pm

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 124 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 5 6 Elipsa 13 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 9:52 am 
OffLine

Pridružio se: Sre Sep 23, 2009 2:41 pm
Postovi: 5194
Lokacija: Beograd-Donji Milanovac
Izlovili su kedere koristeći sačmu i kederuše.
Na terenima koji su puni muvaroša, više ne možeš kedera da nađeš. Skoro je neko pisao kako je bucov nestaro iz Đerdapa i nema više krupnih. Pa nema ga jer se povukao, nema hrane.

_________________
Bistro


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 12:12 pm 
OffLine

Pridružio se: Ned Maj 17, 2009 4:09 pm
Postovi: 408
fresh&clean napisao:
Izlovili su kedere koristeći sačmu i kederuše.
Na terenima koji su puni muvaroša, više ne možeš kedera da nađeš. Skoro je neko pisao kako je bucov nestaro iz Đerdapa i nema više krupnih. Pa nema ga jer se povukao, nema hrane.


Dal' je moguće to što pričaš o izlovljavanju kedera?

Tamo gde obično pecam (Ram), kedera je oduvek bilo i mislim da nema šanse da se izlovi. Ima ih mali milion (svih vrsta) u marini, uz šlepove, uz čamce, uz travu i gde god smo stajali uz obalu. Naravno i tu treba imati veštinu (prepoznati gde su kederi i kuda su se uputili), nije samo imati mrežicu.

Većina ljudi stavi u kantu max 20 kedera (ne više zbog kiseonika), a potroši manje od 10. Ostali se puste na povratku. Doduše, u pojedinim delovima godine zaista nema kedera, pogotovo nema na Moravi. Tada je potrebno i preko sat vremena za hvatanje par komada.

Ono što može biti problem je lov kedera određene sorte, tipa crvenpeke, koja je dosta cenjena za lov smuđa.

Zato ljudi pribegavaju čuvanju kedera u posebno opremljenim komorama na čamcima (izbušeno dno komore, sa poklopcem na gornjoj strani) ili nekim drugim sistemima.


Ako se ne varam, po novom zakonu dozvoljena je mreza za sitnu belu ribu 5m (duzina ) x 2m (dubina) x 10mmx10mm (razmak između čvorova).

Kao što rekoh, ja više ne pecam muvanjem na kerera, najviše zahvaljujući ovom forumu, i uspešno sam se prešalao na silikone. Mada zaista ne vidim da ovde neko profitira loveći ovom tehnikom. Uglavnom su ljudi sonarima identifikovali sva udarna mesta tako da će svaka tejhnika biti uspešna, samo treba tamo stići pre drugih.


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 12:34 pm 
OffLine

Pridružio se: Sre Sep 23, 2009 2:41 pm
Postovi: 5194
Lokacija: Beograd-Donji Milanovac
A ne računaš alase koji svaki dan bacaju po 1000 udica.
Pre si mogao da sedneš i na običan petljaš od 3m za 1h upecaš 100 kom, tako je bilo dok nije krenulo muvanje.
Tamo možeš na pristima jedne ruke da izbrojiš ljude koji love ne varalicama. Pa ja sam imam više voblera nego svi ostali pecaroši na tom potezu. A imam možda oko 35-40kom.
Evo primer, zimus kada nije uzimao kedera niko nije mogao da peca jer nemaju gumice, nabavi jednu ili dve, dođe pokida i ide kući. Živa istina.
Nemaju nikakva ulaganja, hvataju smuđeve od 200-700 g i eto ti računice. Te smuđeve prodaju, posle kupi 30 olova i 30 udica i peca.
Ti više uz obalu ne možeš da vidiš jata kedera. Samo u toku leta i mresta. Ostalo mrka kapa.

_________________
Bistro


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 1:18 pm 
OffLine
Forum Domacin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 01, 2006 10:53 am
Postovi: 4869
Lokacija: DUNAV 1163 km
Sto se tice mrezice za kedera ona ne sme biti duza od 5 m sa okom 10 mm...a ako se love kederi u kanalu koji je uzi od mreze...ima posebno pravilo za to
Istina je da kedera ima sve maje ali ne toliko zbog onih koji znaju da muvaju i koriste kedera vec zbog onih alavih sto misle da ce uloviti tonu smudja pa ulove kantu dve pune i sve im crkne...mada su im i muvarosi lepo sredili populaciju...sreca pa je to keder i vratice se on.

Kolega se vidim posvetio varalicernju zahvaljujuci ovom forumu...isto sam ja kolega puno toga unapredio zahvaljujuci ovom forumu i na neki nacin sve drugo zapostavio druzeci se sa dobrim ljudima koji ovaj forum posecuju :D a bome i kafanice u mom kraju :D

Ne bi voleo da ovo postane rasprava o muvanju...zato sto sam ovu temu pre svega otvorio da razmenimo misljenja o novom zakonu...ribarima...da vidimo gde su nam te dodirne tacke...ko kome i zasto smeta...da ljudi cuju pricu iz prve ruke sa vode i da nauce nesto o zakonu...koji je sad bas dosta uzdrmao ribare

Muvarose sam spomenuo jer je cinjenica da taj nacin pecanja sve vise potiskuje varalicu i lako ga se late oni koji ne umeju varalicom uhvatiti smudja...ne kazem da je to sramota ali svi znate kakav smo narod...svima vam je jasno kako je to kad ne umes uloviti a vidis da postoji nacin koji je efikasan.
E bas je i tu problem...imas pare za camac...skupu opremu...ma sve samo ti fali rad...a zelis jako tog smudja...tu svetost od ribe...pa vidis sistem koji lovi...svi love...pa zasto ne bi i ja...i tu pocinje............ok,sve je to u redu...samo tad apetit raste...nosi se sve...hvalis se po marini...5-7-12 smudjeva na nizu...
E tu je problem...nikad pravi covek i posten ribolovac nece to raditi ali ovi koji su alavi i prokleti hoce...**** se njemu na koji nacin su upecani...bitno da su u camcu i da se vidi...a to koliki su...ma koga briga
E to onda vide ribari i dodju meni i kazu "kome ti drzis mudro slovo kad gle ovi tvoji sta rade" a nas prijave za mrenu ispod mere (sto je tacno) :oops:

Zbog ovih i slicnih situacija je ova tema otvorena
A to ko ce kako da peca...bas me briga...samo neka je posteno
Ne bi dao onaj trenutak kad mi smud uzme varalicu za nista na svetu...za to zivim i to cekam...tad sam svoj...to je najaca gudra koju sam probao :D

_________________
www.mgz.rs


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 1:34 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 28, 2008 8:55 pm
Postovi: 1470
Lokacija: Obrenovac
fresh&clean napisao:
Izlovili su kedere koristeći sačmu i kederuše.
Na terenima koji su puni muvaroša, više ne možeš kedera da nađeš. Skoro je neko pisao kako je bucov nestaro iz Đerdapa i nema više krupnih. Pa nema ga jer se povukao, nema hrane.


E aj sve al pretera ga da muvarosi izlovise sve kedere... :roll: Ili bilo ko drugi, kedera ce barem uvek biti kolko oces :idea:

_________________
http://forum.benchmark.rs


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 1:41 pm 
OffLine

Pridružio se: Sre Sep 23, 2009 2:41 pm
Postovi: 5194
Lokacija: Beograd-Donji Milanovac
Sve u svemu, problem je u sprovođenju zakona a ne u samom zakonu.
Meni niko nije prišao godinu dana i zatražio dozvolu na uvid. Pogledao ulov, dali se pridržavam propisa.
Kulovi, idu samo na početku godine, da nateraju ljude da kupe dozvolu i posle ih nema godinu dana.
E to je problem.

_________________
Bistro


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 1:42 pm 
OffLine
Forum Domacin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 01, 2006 10:53 am
Postovi: 4869
Lokacija: DUNAV 1163 km
Racunica je prosta
Kedera ima vise nego smudja
Kad povade svog smudja kederi koji prezive ce dobiti sansu da se nakote :lol:
Morao sam :lol:

_________________
www.mgz.rs


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 1:43 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
bugi napisao:
Sto se tice mrezice za kedera ona ne sme biti duza od 5 m sa okom 10 mm...a ako se love kederi u kanalu koji je uzi od mreze...


Koliko je meni poznato, za lov kedera je (od dodatnih "alata") dozvoljen je samo čerenac dimenzija 1x1 m, sa promerom okaca minimum 10 mm. Gde si našao da je dozvoljena bilo kakva mreža? :?:


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 1:48 pm 
OffLine
Forum Domacin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 01, 2006 10:53 am
Postovi: 4869
Lokacija: DUNAV 1163 km
Procitao na zidu...ribar je okacio u kafani i jasno pise da moze...mislim da je iz sluzbenog glasnika
Siguran 100%

_________________
www.mgz.rs


Vrh
   
PostPoslato: Sub Jan 30, 2010 1:50 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 05, 2009 10:49 am
Postovi: 220
Lokacija: Srem
Pise u pravilniku stav 10....Лов живих мамаца (ситне беле рибе) за рекреативни риболов обавља се
помоћним мрежарским средствима, и то: черенац са величином окаца од 10 mm и
димензија 100 х 100 cm, осим на риболовним водама чија је ширина мања од 2 метра и
стајаћа мрежа за лов мамаца дужине 5 m и висине 1 m са величином окаца од 10 mm,
осим на риболовним водама чија је ширина мања од 10 m....
Правилник о начину, алатима и средствима којима се обавља привредни риболов
http://www.ekoplan.gov.rs/src/download- ... _11_09.pdf

_________________
Ko nema Dunav,dobro mu i more


Poslednja izmena od shtiki u Sub Jan 30, 2010 2:34 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 124 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 5 6 Elipsa 13 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 58 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs