Danas je Pet Apr 19, 2024 6:49 pm

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 48 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 5 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 7:16 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Mar 25, 2007 6:31 pm
Postovi: 352
Lokacija: Vukovar 1330km
Pa o tome i pričam! Do jučer su tukli kečigu i smuđa i smijali se poštenim ljudima danas su nam ribočuvari i opet kad uhvatiš pristojan komad i pustiš ga u vodu, oni ti se smiju!
I tko čuva a tko maže!
Djordje ovo je lijepi primjer kako bi to trebalo biti, međutim mislim da su ta vremena prošla!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 24, 2008 10:32 pm 
OffLine
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Dec 02, 2006 3:43 pm
Postovi: 7272
Lokacija: Subotica
Miki Kg napisao:
Ne znam kako je na drugim vodama al kod nas se nesto uradilo po pitanju duzine :P Doneto je sledece:

- Stuka 40cm 2kom
- Smudj 30cm :evil: 3kom dnevno :evil:
- Som 60cm 2kom
- Saran 30cm 2kom
- Bela 5kg
- Crvenperka (plotica) 30cm
- Babuska, keder 7kg i konacno
- Klen 25cm


vd napisao:
Miki Kg napisao:
...
- Klen 25cm


,,,
konacno :!: . aplauz i duboki naklon.
8)
,,,


Goci napisao:
@Mikijevo udruženje

- Stuka 40cm 2kom - Odlično ili bar mnogo bolje od 3 x 30 cm!
- Smudj 30cm :evil: 3kom dnevno :evil: - Sa 35 na 30!? Zašto pobogu?
- Som 60cm 2kom - Mnogo bolje nego 3 x 60!
- Saran 30cm 2kom - Kao i za soma
- Bela 5kg
- Crvenperka (plotica) 30cm - Ovde se definitivno misli na ploticu, nikako na crvenperku. Odluka za svaku pohvalu! Bravo!!
- Babuska, keder 7kg - ako su povećali za babušku, ali zašto za beovicu (kedera) na 7 kg? Veoma, veoma loše pravilo!
- Klen 25cm - Fala Bogu!!!

Kad se sve sabere i oduzme, ipak (na sreću) veliki PLUS! :wink:


Miki Kg napisao:
Vlasnik je sada udruzenje iz Kraljeva i izgleda da nemaju pojma kolko je smudj bitan a mozda i razmisljaju ima ga mnogo :evil:
Zivo me zanima koji je idiot predlozio da se smudju smanji duzina jer sigurno to nije onaj koji je za stuku povecao!
Na sumaricko sam vidjao crvenperke od preko kilo, mozda i dva, nema predstavu kolko moze da naraste ali mislim da je i za nju dobro sto su povecali jer ovi lesinari nose kuci one od 10cm :evil:
Za mene to je najlepsa bela riba kod nas i nikad je nebi poneo kuci ma kolika ona bila!


Miki Kg napisao:
A da, ne svidja mi se ni ovo za soma i sarana, jedan komad je sasvim dovoljno jer to nisu ribe od kilo pa da poneses dva kg kuci :? Do sada je bilo po jedan kom iznad mere a sad su povecali, ovo mi mirise na nesto sto nece biti dobro!!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 7:37 am 
OffLine
Forum Domacin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 01, 2006 10:53 am
Postovi: 4869
Lokacija: DUNAV 1163 km
Ako zabrane pokolj velikih somova (matica) pomoću bova onda očekuju ekspanziju somovske populacije i naravno na pecarošima je da to regulišu!
Ovo je samo pretpostavka
A smuđa znam da mrze jer je potamanio belu ribu...

_________________
www.mgz.rs


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 7:58 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:34 pm
Postovi: 1998
Lokacija: Zbilje, SLO
A kolka vam je mjera za klencugu i kolko komada?


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 1:51 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Feb 23, 2006 1:23 am
Postovi: 1840
Lokacija: Beograd
^ Care ova mera od 25cm na vodama oko Kragujevca je prva ikada mera za klena u nas. Do sada je bilo samo uopsteno ogranicenje za belu ribu 5kg. dnevno,,,bez obzira na velicinu. :evil:
Verujem da je i sada ostalo 5kg. dnevno :x stim da je min. mera 25cm...tragicno, no u odnosu na prakticno "nikakvo ogranicenje" ovo raduje. ako ni zbog ceg drugog ono sto se krenulo sa mrtve tacke.
8)
,,,


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 3:44 pm 
OffLine

Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 11:20 am
Postovi: 178
Lokacija: Beograd
Nije mi bas najjasnije cemu toliko insistiranje na minimalnoj meri, ako vec postoji ogranicenje u broju komada? Zar nije dovoljno recimo 2 stuke dnevno? Meni se cak cini da je bolje da ponese 2 od po 30cm nego 2 po 60cm? Kod nas riba i onako ima jako malo sanse da poraste. Ovo moje misljenje se ne odnosi na manje vode gde mogu vaziti specijalni uslovi.
Evo recimo na Zasavici, koja spada u prirodni rezervat, nema ogranicenja broja za stuku???
Ceo pristup ocuvanju ribljeg fonda mi je nekako naopak i veoma nerealan za sprovodjenje. Ljudima je jako testo da se pridrzavaju ovih mera, kad oko njih caruju mreze, struja, dinamit, kosare... Po meni je najlogicnije a i najjednostavnije da se kontrola prvo sprovede po pijacama i restoranima, samim tim ce biti i manje mreza jer nece moci tako lako da prodaju ulov. Naravno ne zavrsi sav ulov na pijaci mnogi hrane i svinje ribom :( Potom bi mogla da se sprovede rigorozna kontrola vecih reka, pa sve do malih kanala i barica... Naravno treba sprovesti i ekoloske kontrole raznih fabrika, mlekara, secerana... Ovo bi trebalo da bude praceno jakom medijskom kampanjom. Mislim da bi sa svim ovim drzava mogla samo da bude samo da dobitku. Posle toga bi sa punim pravom moglo da se zahteva od ribolovaca da postuju pravila, kupuju dozvole... a i ljudima bi bilo mnogo lakse da to prihvate.
Prosle godine pecam sa prijateljem na Tamisu bucove i preko 90% ribe i ako je bilo komada i preko 3kg vracamo, dolazi kontrola i trazi da platimo dnevnu dozvolu, a pored nas covek sa carencem sa mosta hvata stukice i smudjice od po 15cm, naravno njega ne kontrolise!!! Neke od vecih riba koje smo pustili su kolege nizvodno od nas pokusavale da zakace varalicom dok su jos onako opijene plivale po povrsini :(


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 6:40 pm 
OffLine
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Dec 02, 2006 3:43 pm
Postovi: 7272
Lokacija: Subotica
Joka napisao:
Evo recimo na Zasavici, koja spada u prirodni rezervat, nema ogranicenja broja za stuku???


Prosle jeseni je uvedeno ogranicenje!
Upravnik Simic nam je to saopstio na stukijadi.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 8:21 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:34 pm
Postovi: 1998
Lokacija: Zbilje, SLO
Nije mi bas najjasnije cemu toliko insistiranje na minimalnoj meri, ako vec postoji ogranicenje u broju komada? Zar nije dovoljno recimo 2 stuke dnevno? Meni se cak cini da je bolje da ponese 2 od po 30cm nego 2 po 60cm?

Najmanja mera je postavljena na osnovu izracunu, kod koje dimenzije se neka riba prvi put uspjesno mresti-da je polno zrela. Naprimer, riba bih se bar jednom do dva puta izmrestila pre nego dostize minimalnu mjeru, koja dozvoljava, da se riba usmrti i ponese. Kod mene postoji za svaku ribu Republicki zakon o najmanjoj meri i datumu lovostaja, a pravo Ribarskih udruzenja je, da mjeru jos povecaju i da produze lovostaj, ako osjete potrebu za tom.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 11:38 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Goci napisao:
- Crvenperka (plotica) 30cm - Ovde se definitivno misli na ploticu, nikako na crvenperku. Odluka za svaku pohvalu! Bravo!!

Miki Kg napisao:
Na sumaricko sam vidjao crvenperke od preko kilo, mozda i dva, nema predstavu kolko moze da naraste ali mislim da je i za nju dobro sto su povecali jer ovi lesinari nose kuci one od 10cm :evil:

Te crvenperke sa Šumaričkog su bile za Ginisa. Extremno retko se hvataju teže od kilograma, kilo i po plafon. 8)

Inače veruj mi na reč da su mislili na ploticu sa Zapadne Morave kada su uveli tu meru od 30 cm, a ne na crvenperku. Ljudi sa Zapadne Morave ne poznaju plotice (iako ih tamo odvajkada ima), već najčešće misle da su upecali veliku crvenperku (naročito izraženo za ljude iz Kraljeva), pa ih tako i često prijavljuju za raznorazne lige trofeja. Mešaju ih i sa bodorkama i jazovima, što i nečudi jer su ove ribe naočigled slične. Inače sramota je za udruženje što je u dozvoli napisali Crvenperka, pa u zagradi Plotica! Smešno ko da na kavezu u zoo vrtu piše: lav (tigar).

Kako li očekuju da će ribolovci razlikovati te zaštićene vrste kad ih nadležni ne razlikuju. Stvarno bruka za udruženje, iako je sa druge strane uvođene mere za ploticu za svaku pohvalu.

Inače o neophodnosti zaštite plotice na Zapadnoj Moravi (i Drini, naravno, ali je tamo ipak mnogo brojnija i samim tim manje ugrožena) sam pisao u novinama pre par godina, i baš predložio nadležnima da uvedu min meru od 30 cm, ali i ograničenje od max 3 kom dnevno, kao i lovostaj april-maj. Eto, dočekah ispunjenje jedne želje. Možda je čak neko od njih i pročitao taj prilog... 8)

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 27, 2008 2:14 am 
OffLine

Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 11:20 am
Postovi: 178
Lokacija: Beograd
hauba napisao:
Nije mi bas najjasnije cemu toliko insistiranje na minimalnoj meri, ako vec postoji ogranicenje u broju komada? Zar nije dovoljno recimo 2 stuke dnevno? Meni se cak cini da je bolje da ponese 2 od po 30cm nego 2 po 60cm?

Najmanja mera je postavljena na osnovu izracunu, kod koje dimenzije se neka riba prvi put uspjesno mresti-da je polno zrela. Naprimer, riba bih se bar jednom do dva puta izmrestila pre nego dostize minimalnu mjeru, koja dozvoljava, da se riba usmrti i ponese. Kod mene postoji za svaku ribu Republicki zakon o najmanjoj meri i datumu lovostaja, a pravo Ribarskih udruzenja je, da mjeru jos povecaju i da produze lovostaj, ako osjete potrebu za tom.


Sve je to ok, ali zar ne mislis da je dovoljna zabrana od 2 kom? Sad da li 30 ili 35cm mislim da ne pravi neku razliku. Ono sto treba uzeti u obzir je stanje kod nas. Gde je 2 kom totalno nerealno za ostvarivanje nazalost. Insitira se na nekim stvarima koje uopste nisu u trenutnoj situaciji presudne. I jako je tesko sprovesti ih kad sa druge strane imas opsti haos.


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 48 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 5 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 62 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs