Danas je Čet Mar 28, 2024 2:17 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 77 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 4 5 6 7 8 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Uto Jan 22, 2013 2:34 pm 
OffLine

Pridružio se: Čet Okt 28, 2010 7:55 pm
Postovi: 1809
Bas tako. Vise bi imalo smisla da je zabrana od Avgusta do nove godine.

_________________
Paznja!! Budite pazljivi. Postoje hakeri sto uzmu tvoju sliku sa profila i stave sebi na glavu. Onda idu po kafanama i piju.


Vrh
   
PostPoslato: Uto Jan 22, 2013 3:04 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jul 12, 2009 1:31 pm
Postovi: 1680
Lokacija: Niš, Paraćin
Ok, razumeo sam da je loše da postoji min. mera, ali šta onda raditi? Ukinuti minimalne mere a uvesti maximalne? Tipa, svakog smuđa do metra mož nosiš kući?

_________________
Svi znaju svrhu, štuka na vrhu, tu su da kvare i naprave lom,
a negde na dnu, sudbinu jadnu, mnogima rešava nekakav som...


Vrh
   
PostPoslato: Uto Jan 22, 2013 3:13 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
4 meseca počev od 1. oktobra je skroz OK. Mada sam čuo da su u tvom kraju viđane pastrmke na trlu i krajem septembra, ali se to izuzetno retko dešava.

Što se izmena tiče, ja bih pre uveo zimski lovostaj za soma. Naravno sa ciljem sprečavanja grebanja.

I povećao bih meru za klena, bucova, mrenu... Mada sve to nema smisla bez ribočuvara.

Aco: mislim da je postojanje max mere na otvorenim vodama nerealno, to većina ne bi poštovala. Rešenje je u delimičnom povećanju min mera kako bi se ublažio goreopisani negativni efekat. Ako mera za štuku od 40 cm ima neki negativni efekat, onda ona od 50 cm bar ima manji negativni efekat.

Drugo, mnogo bitnije, je otvaranje UiP revira na pojedinim delovima otvorenih voda. Dakle lepo na sred Morave ili Tise rebneš 2 km UiP revir. Taj revir čuvaš bolje nego ostatak reke, tamo pustiš štuke (somove, smuđeve...) da porastu veliki i da se mreste. Te ribe bi davale toliko mlađi koliko daje ribe iz okolnih bar 20 km reke, pa bi bar delimično kompenzovale negativan uticaj min mera.

Naravno sve ovo ima veći smisao na vodama koje su manje od Save, Dunava ili nekog velikog jezera. Tamo gde riba ima sasvim realne šanse da doživi starost pre nego što se upeca na udicu nije neophodno sprovoditi ovakve mere konzervacije.

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
PostPoslato: Uto Jan 22, 2013 3:59 pm 
OffLine

Pridružio se: Čet Okt 28, 2010 7:55 pm
Postovi: 1809
Zamisli UiP revir Goci od Paklestice uzvodno do Vladikinih ploca. A jos bez krivolova. Kuku... U kanjinu bi se ocuvale a iznad kanjona neka se i nosi. Nije tesko izvodljivo, samo je tu pritisak ribolovaca i krivolovaca (vise ovih drugih) takav, da bi neko od cuvara morao da bude non stop prisutan.

_________________
Paznja!! Budite pazljivi. Postoje hakeri sto uzmu tvoju sliku sa profila i stave sebi na glavu. Onda idu po kafanama i piju.


Vrh
   
PostPoslato: Uto Jan 22, 2013 4:16 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Jun 28, 2007 8:15 pm
Postovi: 7017
Lokacija: zajecar, nis
A bre, na Belom Timoku se vec dokazao takav sistem, i to samo sa 6 meseci zabrane pecanja godisnje, od aprila do septembra. Daj mi na svakih 10 km toka po 1 km pod zastitom, tj zabranom ribolova, i ja cu biti najsrecniji covek na svetu.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=MM64ynWN5BQ


Vrh
   
 Tema posta: stop ribokradji
PostPoslato: Sub Mar 01, 2014 6:51 pm 
OffLine

Pridružio se: Uto Avg 10, 2010 11:43 pm
Postovi: 7
Neshvatljivo je da jos nikom nije palo na pamet da poradi na nakaradno odredjenom terminu lovostaja za sve vrsta riba i da ga konacno pocne primjenjivati u skladu sa potrebama i zastiti ribljih vrsta i sto uspjesnijem mrijestu i odrzivosti ribljeg fonda.O cemu se konkretno radi?Kalendar lovostaja i zabrane ribolova su poodavno izgubili smisao i svrhu i ne doprinose zastiti ribljih vrsta u periodu mrijesta.Termini i datumi su odredjeni kao da se radi o Svetom pismu,drzavnim praznicima ili rodjendanima :D Globalne klimatske promjene dovele su do toga da ni jedna godina ,po pitanju pocetka i trajanja mrijesta,nisu ni nalik jedna drugoj i fiksirani datum ,vise doprinosi steti nego sto stiti ribe i mladj u vrijeme i nakon mrijesta.Krajnje je vrijeme da o svemu pocne da se bavi struka ,uzimajuci maticne primjerke i pregledom odredi optimalni termin lovostaja i time doprinese da se konacno ozbiljno poradi na izmjeni termina lovostaja koji su sve drugo osim zastite mrijesta.Primjer je ova godina i proljecne temperature u februaru koje su doprinjele da se skobalj vec uveliko priprema za mrijest i dok dodjemo do termina starog "kalendara lovostaja",on ce se vec izmrijestiti a "sportski ribolovci" ce nositi pune cuvarke zenki koje vec prosipaju ikru :x :x Slika

Snimak danas napravljen na Drini,upecano je na destine primjeraka punih ikre i mlijeci.Jad i tuga :mrgreen:


Vrh
   
PostPoslato: Čet Mar 06, 2014 12:19 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 16, 2008 3:21 pm
Postovi: 202
Lokacija: Bratunac
da potpuno si u pravu likailo
ovih dana nekontrolisano se pecaju zenke pune ikre,ikra je sva zuta,skoro zrela za bacanje,velika steta se pravi ribljem fondu,i onako jako malo ribe ima u drini
pod hitno da se uskladi lovostaj sa obe strane rijeke i da pocinje ranije lovostaj
lukailo hvala na slici
pozdrav i bistro


Vrh
   
PostPoslato: Čet Mar 06, 2014 3:16 pm 
OffLine

Pridružio se: Uto Okt 05, 2010 4:22 pm
Postovi: 3144
Lokacija: Lucani - Z. Morava
Pozdrav kolege.
U ovu tematiku se ne razumem pa me zanima ko je izglasao ove jadne mere za sve ribe? Da znam koga da pljujem kad budem u prilici.
Takodje me zanima sta treba da se dogodi da se one promene.

Som od 60 cm moze imati 1,5 kg. Čak i za srbiju je nenormalno da se po zakonu moze odneti riba od 1,5 kg koja moze narasti na 100 kg i mrestiti se 30 sezona. Takodje stuka od 40 cm moze biti daleko ispod 1 kg. Budalastine.


Vrh
   
PostPoslato: Čet Mar 06, 2014 6:44 pm 
OffLine

Pridružio se: Uto Feb 04, 2014 8:36 pm
Postovi: 9
@lukailo
ovo je bas tuga i jad
sve se vise i ovo malo ribe u drini grebe povecavaju se neverovatne dubine,plovci se iskrive kontrira se svaki metar,riba se kaci sa strane i niko ne razmislja da je vrati,jos pomazu jedni drugima sa meredovom da je izvuku,vade se poslednji maticni skobalji puni ikre,sve debele zenke
katastrofa sta mesari rade,dolaze sa raznih strana mesari
drini preti nestanak stanovnistva,sto od mesara,sto od kormorana koji svaki dan pustose lipljena i klenove i sve sto im se nadje
mesare ne interesuje kormorani i nista sem mesa i da se hvale kako su upecali vise od drugoga i da ga zezaju,jadno i cemerno


Vrh
   
PostPoslato: Čet Mar 06, 2014 8:09 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
stefan89 napisao:
U ovu tematiku se ne razumem pa me zanima ko je izglasao ove jadne mere za sve ribe? Da znam koga da pljujem kad budem u prilici.
Takodje me zanima sta treba da se dogodi da se one promene.

Som od 60 cm moze imati 1,5 kg. Čak i za srbiju je nenormalno da se po zakonu moze odneti riba od 1,5 kg koja moze narasti na 100 kg i mrestiti se 30 sezona. Takodje stuka od 40 cm moze biti daleko ispod 1 kg. Budalastine.

Potpuno se slažem.

Što se "izglasavanja" mera tiče, imaš sreće što si mlad pa nisi kao neki od nas 20 godina morao da gledaš kako neko u okviru zakona nosi štuku od 30 cm (300 g) ili klena od 10 cm (i isto toliko grama)... Mere su povećane pre 4-5 godina u za vreme DS-a i Duluća, koji su uradili mnogo toga lošeg po riblji fond, ali su doneli i bar neka poboljšanja, poput ovoga, plus je linjak, zlatni karaš i još ponešto dobilo trajno lovostaj, smuđ skočio sa 35 na 40, i tako to...

(izvinjavam se što spominjem prokletu politiku, ali glupo da mu kažem da se mere povećane u vreme izlaska hit pesme Marije Šerifović - "Molitva")


Da bi se kriminalna mera za soma od 60 povećala na realnih 80 cm (4-5 kg) ili bar 70 cm (3 kg) treba da ili na saveznom novuou umesto večitih lezilebovića na mesto gde se neko nešto pita dođe neko poput Kockara ili Ekoljube, što je malo teže, jer se u ovoj zemlji pošteni ljudi ne petljaju u politiku. Tako da je ta varijanta nerealna...

Lakša i realnija je da ubediš korisnika svog ribolovnog područja (valjda je Ekologic, Čačak), to jest Sašu Petkovića, da lokalno podigne meru za soma, što može da uradi za mesec dana, uz dozvolu ministarsva, ako želi.

Mada je i to nerelano, jer 90% ribolovaca bi se tome protivilo, a ova sjebana država funkcioniše onako kako neobrazovana većina želi, jer niko ne želi da se kači sa masom (glasača). I zato će ta masa još 100 godina živeti jednako sjebano.

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 77 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 4 5 6 7 8 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs