Danas je Čet Mar 28, 2024 4:08 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 38 postova ]  Idi na stranicu 1 2 3 4 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Pet Mar 15, 2013 11:35 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Jun 26, 2009 1:31 pm
Postovi: 68
Lokacija: NS ZR u kršu
Da li postoje neke realne šanse da se u Srbiji zabrani privredni ribolov?
Ne vidim razlog postojanja istog, osim totalnog pustošenja i skrnavljenja naših prelepih voda.

Kako je to rešeno u komšiluku, Evropskoj Uniji, u SAD-u?
Šta možemo da uradimo da se značajno smanji ili potpuno zabrani privredni ribolov?

Meni je privredni ribolov u rangu krivolova, totalno primitivan i neodrziv način eksploatisanja prirodnog resursa.
Pa zar nemamo dovoljno ribnjaka i kvalitetne, u kontrolisanim uslovima stručno proizvedene ribe da žderemo!!!?!??


Vrh
   
PostPoslato: Sub Mar 16, 2013 1:47 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jul 12, 2009 1:31 pm
Postovi: 1680
Lokacija: Niš, Paraćin
Negde pročitah (vest na nekom sajtu) da Srbija uvozi mnogo ribe jer domaća proizvodnja, ribnjaci i privredni ribolov ne podmiruju potrebe. U toj vesti takođe je pisalo da nema dovoljno ribnjaka, a vlasnici postojećih su se žalili na nepostojanje subvencija države i drugih olakšica za povećanje proizvodnih kapaciteta.
Ja iskreno nisam protiv totalne zabrane privrednog ribolova jer ipak postoje čitave porodice koje žive samo od toga, ali jesam za STROGU regulaciju istog :!: Već sam negde citirao Kockarevu zamisao, prodaju alata za privredni ribolov isključivo licima koja poseduju dozvolu za isti (kao što ne možeš pušku za lov da prodaš bilo kome, već samo lovcu uz dozvolu za lov), zatim regulaciju i vraćanje na staro propisa za postavljanje mreža (ne bliže od 30m od obale, zabranu u vreme lovostaja za određene vrste, normalne (čitaj: stroge) kontrole alasa, itd...
Gledavši 100 godina unazad, uvek je postojao i bilo je ribe kao pleve, a zadnjih godina je ribe manje, znamo zbog čega.
Dakle uz normalnu (čitaj: strogu) regulaciju ja bih to najnormalnije dozvolio.

_________________
Svi znaju svrhu, štuka na vrhu, tu su da kvare i naprave lom,
a negde na dnu, sudbinu jadnu, mnogima rešava nekakav som...


Vrh
   
PostPoslato: Sub Mar 16, 2013 8:01 am 
OffLine

Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 10:16 pm
Postovi: 763
Lokacija: vozdovac
posle ce ribari ziveti i od preprodaje mreza


Vrh
   
PostPoslato: Sub Mar 16, 2013 10:54 am 
OffLine

Pridružio se: Sre Sep 23, 2009 2:41 pm
Postovi: 5190
Lokacija: Beograd-Donji Milanovac
Ove godine nekoliko alasa je dobilo zabranu ribarenjem.
Ne zbog krsenja zakona o izlovu ribe, nego zbog poreza i taksi, koje su obavezi da placaju na mesecnom nivou.
Odjavili firme a nastavili da ribare.
Sto se tice uzgajanja ribe u ribnjacima, drzava ne ove godine pocela da deli subvencije, znam za sarane da daju, ali za ostalu ribu ne znam.

_________________
Bistro


Vrh
   
PostPoslato: Ned Mar 17, 2013 1:31 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 28, 2008 8:55 pm
Postovi: 1470
Lokacija: Obrenovac
i ja sam za totalno ukidanje... te price fol porodice zive bla bla ne piju vodu...bilo pre pola veka.... ovo je 21 vek, oces zivis od prirode_- izvoli pa se bavi poljoprivredom gde pripremis, posadis, zalivas odrzavas pa tek onda beres.....a alasi samo beru plodove reka, a ostalo nek radi majka priroda....opaaa djurdjoooo....vidi viri nesto iz slamenog sesira a nije sisarka.... :evil:

_________________
http://forum.benchmark.rs


Vrh
   
PostPoslato: Ned Mar 17, 2013 1:55 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 2:37 am
Postovi: 964
Ja na alase gledam kao na stare zanatlije, to je u duhu naseg naroda i u skladu sa tradicijom pa sam i samim tim protiv totalnog ukidanja. Stroziji propisi uz totalnu kontrolu i to je jedini nacin da opstane ovo staro zanimanje. Tuzan bi bio i Dunav i Sava bez pravih alasa.

P.S. Pusku za lov mozes da prodas svakome ko ima nabavnu dozvolu, ko je neosudjivan, polozi ispit o rukovanju vatrenim oruzjem i plati taksu. Dozvola za lov nema veze sa tim. A i lovackom puskom mnogo lakse ubijes nekoga nego mrezom za hvatanje ribe. :mrgreen:


Vrh
   
PostPoslato: Ned Mar 17, 2013 4:08 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jul 12, 2009 1:31 pm
Postovi: 1680
Lokacija: Niš, Paraćin
Cobraman napisao:
izvoli pa se bavi poljoprivredom gde pripremis, posadis, zalivas odrzavas pa tek onda beres.....a alasi samo beru plodove reka, a ostalo nek radi majka priroda....

Stvar u privrednom ribolovu trebala bi da ide ovako: Platiš 600e godišnju dozvolu, i umesto da posadiš pripremiš i polevaš za tih 60.000 din koje platiš KORISNIK koji je izdao istu tu dozvolu treba da posadi u tu vodu novu ribu, čuva je poleva i priprema. Tako da je analogija tačna, samo malo drugačija.

simpson_H napisao:
P.S. Pusku za lov mozes da prodas svakome ko ima nabavnu dozvolu, ko je neosudjivan, polozi ispit o rukovanju vatrenim oruzjem i plati taksu. Dozvola za lov nema veze sa tim. A i lovackom puskom mnogo lakse ubijes nekoga nego mrezom za hvatanje ribe. :mrgreen:

Ne možeš da ubiješ čoveka mrežom (možda i može :lol: ), ali puškom možeš da prekomerno ubijaš divljač i van sezone lova, divljač ispod mere, da koristiš prekomerno i nedozvoljeno prirodni resurs za čije obnavljanje i čuvanje nisi dao ni dinar. Opet ista analogija, samo malo drugačija.

Da se razumemo, uključimo zdravu logiku: Do ovde smo došli zbog javašluka korisnika. Da rade svoj posao kako treba, sve bi bilo u redu. A posao koji treba da rade znamo koji je, da se ne ponavljamo više, iznova i iznova...

_________________
Svi znaju svrhu, štuka na vrhu, tu su da kvare i naprave lom,
a negde na dnu, sudbinu jadnu, mnogima rešava nekakav som...


Vrh
   
PostPoslato: Pon Mar 18, 2013 9:22 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
Protiv sam privrednog ribolova na otvorenim vodama,
uz uvodjenje moratorijuma na tu delatnost na rok od najmanje 20 godina.

Stari zanati, malo sutra, ako za 1000e može svako da postane "ribar".

Priznao bih profesiju svakome (porodici) koja se bavi ribarstvom najmanje 3 generacije.
Uz velika ograničenja i kontrole. Pravo na jednog pomoćnog radnika, samo ako u familiji nema 2 odrasla muškarca!
Pa ajde onda da se igramo tradicije i starih zanata.
Ali bi imali i socijalno i penziono cela familija!
i 1 ribar na 60km vodenog toka! (+-30km od njegove kuće na Dunavu)

Ma sve bi se moglo urediti kad bi neko hteo! 8)


Vrh
   
PostPoslato: Pon Mar 18, 2013 12:46 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 4:32 pm
Postovi: 13345
Lokacija: Sombor....
Stari zanat uz pomoc najsavremenijih sredstava?
:mrgreen:

_________________
Najbolje je biti bogat i zdrav, jer ako si siromasan, dzaba ti sto si bolestan....

Urtelja napisao:
Ne mogu oni poseku, koliko mi moz' da posadimo :lol:


Vrh
   
PostPoslato: Pon Mar 18, 2013 1:55 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 12, 2008 1:27 pm
Postovi: 584
Lokacija: Zemun
Ma da, cela ta priča sa starim zanatima uopšte ne pije više vodu. Nek im daju da rade samo na vesla, krparama, pa onda mogu da konkurišu za stari zanat.

15 konja 4T, mreža dubine 12 metara (!) širine 300, najlonka, jeftina... još samo da uvedu sonare (bar ne videh dosad) Pa takav "alas" po mogućnosti izlova zamenjuje nekadašnju celu alasku zadrugu. A ima ih previše takvih. I da ima zakona i kontrole, Dunav toliki pritisak više ne može da podnese.

_________________
Budala, kupio dozvolu.


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 38 postova ]  Idi na stranicu 1 2 3 4 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs