Danas je Čet Mar 28, 2024 12:26 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 310 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 5 6 Elipsa 31 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 26, 2007 6:16 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Maj 14, 2007 11:09 pm
Postovi: 497
Lokacija: Zrenjanin
Olympus mju 810 ima makro mod od najmanje razdaljine od 10 cm.
Mozda nisi ukljucio makro mod :oops:
ili probaj da pomeras aparat, tj. pomeri ga malo u nazad pa onda zumiraj, fokusiraj, pa okini :wink:

Cak sta vise odlican je aparat!


Poslednja izmena od felix u Uto Jun 26, 2007 11:03 am, izmenjeno 1 put ukupno.

Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 26, 2007 10:14 am 
OffLine
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Jul 20, 2006 1:23 am
Postovi: 4260
Lokacija: Podravino moja mila!
Aco napisao:
Pokusavam da napravim makrosnimak ali nesto mi ne ide.
Ovo nije ono sto ja hocu da napravim a fotku koju napravim na daljini manjoj od 15-tak cm mnogo je gora.
Sta da radim?
Skljocam sa Olympusom Myu 810. Naseo sam na 8 megapixla ali nisam gledao sta sve moze ovaj aparat.
Mnogo mi se vise svidjala moja stara Minolta Dimage G 400 od 4 Mpix


Jebate, moj mobitel ima bolji makro od tvog aparata... :wink:

_________________
Rezervni jahač Apokalipse


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 26, 2007 12:01 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
@ Aco

Meni se baš sviđa to što si dobio... :)

Recimo, prva fotografija - dobar primer male dubinske oštrine. Varalica u sredini je oštra, a ove ispred i iza nje su mutne...

Kada snimaš neki portret kompaktom, ubiješ se dok to ne dobiješ (cilj je zamućena pozadina, da izdvoji/pojača objekat snimanja)...

Da pokušamo rešiti "problem": pretpostavljam da si uključio makro opciju? Da li si pritom i jako zumirao? Ovakav efekat se često dobija kada se pri uključenom makrou "napuca" zoom...
Mnogi kompakti tada ne mogu ni da ubodu fokus (tvoj očigledno može, što je jako dobro zbog gore pomenutog portretisanja), pa se mora slikati na maximum "wide" poziciji objektiva, ali se tada priđe koliko se može objektu snimanja (kod nekog fotoaparata je to 1 cm, kod drugih 10-20 cm)...

Dalje, kod makro fotografije uvek je problem ta dubinska oštrina (u principu ovo važi za DSLR fotoaparate, njihove senzore i objektive, ali ima dodirnih tačaka i sa ovim što mi ovde radimo). Ona je uglavnom mala, radi se o pojasu od par milimetara do par centimetara, zavisno od objektiva i senzora fotoaparata.
Ti si mnogo razvukao te varalice, raširio ih, dakle izašao si iz tog polja u kome je oštra fotka i zato su ti mutne. Moraš ih složiti u jednu ravan i onda ćeš dobiti maksimalnu oštrinu...

Ili, ne moraš, ali bi onda trebao prebaciti fotoaparat u manuelni mod (što nisam siguran da tvoj Olympus može), zavrnuti blendu koliko god možeš, odrediti pritom pravilnu ekspoziciju i onda će ti sve tri varalice biti oštre. Zašto? Zatvaranjem blende povećava se taj pojas dubinske oštrine... itd.itd..

Zakomplikovah ga ja. Je li neko ovo pročitao i išta razumeo šta sam hteo da kažem? Ne zamerite, ponekad se zanesem... :oops:

Ako trebaju dodatna pojašnjenja, tu sam, koliko je u mojoj moći... :?


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 26, 2007 11:27 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jan 06, 2007 6:12 am
Postovi: 218
Lokacija: Steyr
@Sasa
Ukljucio sam makro opciju, ustvari "super makro" jer imaju dve.
Kod jedne mogu jos da zumiram a kod druge ne. Koristio sam onu gde ne mogu da zumiram.
Takodje mislim da postoji manuelno podesavanje-ima opcija P i AUTO.
Imam jos mnogo problema pri snimanju bez blica i nocnih snimaka.
Fotke su mutne kao ova treca. Da li bi bilo pametnije da kupim stativ?

@Chira
Ufff koliko je meni trebalo da napravim tu prvu fotku da bar na nesto lici... sva kolena sam podero po kamenju :lol:
Imam ja taj aparat nekih 2-2,5 meseca i napravio sam sa njim mozda 1500 fotki do sada (na odmoru sam napravio SAMO oko 1200 :lol: ),
ali od toga valja samo 10 %.
Napravio sam ja i par "Urednickih fotografija" u svojoj ribolovackoj karijeri :wink:

Iz svega ovog napisanog vidi se da pojma nemam o fotografiji i aparatima :oops:
ali bih ipak zeleo da naucim da napravim lepe ribolovacke (i druge) fotke.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 26, 2007 11:55 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
"P" i "Auto" mod su vrlo slični, i u jednom i u drugom aparat sam određuje parametre, samo što se kod "P" moda otvaraju i neke dodatne opcije kojima možeš uticati na krajnji rezultat...
Manual (ručni) mod ima oznaku "M" i tu sve sam nameštaš - blenda , ekspozicija... Dakle, to tvoj fotoaparat ipak nema.

Izgleda da taj Olympus ipak ima u makro modu malu dubinsku oštrinu (što je jako lepa stvar, kao što već rekoh) i gledaj kada praviš fotke da objekat snimanja (objekti) budu u jednoj ravni. Tada će ti sve biti oštro.


Za noćne slike bez blica obavezno ti treba stativ, jer se koriste duge ekspozicije pri kojima se ne može fotografisati iz ruke - bude sve razmazano i mutno...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 26, 2007 11:56 pm 
OffLine
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Dec 02, 2006 3:43 pm
Postovi: 7255
Lokacija: Subotica
@Aco

Probaj da ukljucis onu makro opciju gde mozes da zumiras, ali slikaj bez zuma.
Meni to pali, pustim aparat da se sam namesti kako mu se svidja.
Na displeju vidim kako fokusira i jos malo eksperimetisem sa udaljenoscu sa koje slikam. Kod mog aparata to, pri dobrom svetlu bude oko 10-15 cm.
Teski sam amater (ali voleeeem) i polako izvlacim neke zakljucke iz prakse.
Pojma nemam kako bi se tvoj aparat ponasao pri ovakvim egzibicijama,
ali s' obzirom na to koliko fotki si napravio za 2 meseca vredi da spucas par komada na ovaj nacin...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 27, 2007 12:04 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jan 06, 2007 6:12 am
Postovi: 218
Lokacija: Steyr
mene najvise i nervira sto aparat sve vreme fokusira a ja zelim da puknem fotku.

Pokusacu sa tom drugom opcijom da napravim makro snimak, mozda i upali.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 26, 2007 10:15 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
Aco napisao:
mene najvise i nervira sto aparat sve vreme fokusira a ja zelim da puknem fotku.


Ako aparat sve vreme fokusira, pogledaj da nije mozda setovan na C u AF-u (continual fokus u auto fokusu).
Evo kako to najcesce izgleda na kameri:

Slika

Vidis na slici da postoji "MF" - manualni fokus i "AF" - automatski fokus koji moze biti pojedinacan "S" - singl i "C" continuos - stalan.
Da izbegnes problem kojeg sam citirao u postu, setuj na "S", a tako ces i ustedeti baterije. One se u polozaju "C" mnogo vise trose :!: Pozdrav

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Poslednja izmena od Chira u Pet Sep 28, 2007 3:09 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 16, 2007 1:28 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 04, 2007 3:29 pm
Postovi: 1060
Lokacija: Zagreb
Slika


Poslednja izmena od Cekin u Ned Sep 16, 2007 6:09 pm, izmenjeno 9 puta ukupno.

Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 16, 2007 4:14 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Maj 14, 2007 11:09 pm
Postovi: 497
Lokacija: Zrenjanin
Nesto ti je jako tamna slika :?


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 310 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 5 6 Elipsa 31 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs