Danas je Čet Mar 28, 2024 10:51 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 93 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 5 Elipsa 10 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: formati
PostPoslato: Čet Sep 13, 2007 1:06 am 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
:) E, DA :!:
Dobih veceras vise PP-ova no za prosli mesec, a u vezi formata. Evo, stoga, tabele formata fotografija pogodnog za stampu:

Slika

Ako ovako risajzujete sliku za fotografsku radnju (stampu), uz 300 Dpsi (tacaka po kvadratnom incu), a bez deformacije slike, na izradjenoj fotki nece biti viskova foto papira za otsecanje desno i levo, niti cropovanja, pa prema tome neobuhvacenih delova fotke gore i dole na papiru formata 3 x 2. Nisu ovo jedini formati. Panorama je format 17 x 6, ali to nije Zakon, pa cak ni Uredba, nego samo visegodisnji iskustveni dogovor vrhunskih fotografa

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 20, 2007 8:19 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Maj 14, 2007 11:09 pm
Postovi: 497
Lokacija: Zrenjanin
Kako popraviti preexponiranu (nadam se da sam se dobro izrazio) sliku tj. deo nje (samo stomak koji je previse svetao)? :roll:
Slika

Dali tu prednost ima TIFF i RAW format?!


Vrh
   
 Tema posta: photo repair
PostPoslato: Čet Sep 20, 2007 9:28 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
felix napisao:
Kako popraviti preexponiranu (nadam se da sam se dobro izrazio) sliku tj. deo nje (samo stomak koji je previse svetao)? :roll:

Dali tu prednost ima TIFF i RAW format?!


:) Ovako :)

Slika

Svi profi fotografi (najcesce) snimaju u RAW formatu i sliku kao takvu pohranjuju na externi HDD i cuvaju. Kada im treba, iskopiraju je, konvertuju u PSD fotmat, jer on najbolje pamti slojeve i onda na njoj rade sta hoce (i znaju). Tek na kraju porade na ostrini, jer jednom naostrena fotka ne moze da se bez posledica vrati u Ps-u za jedan korak nazad i ponovo konvertuju u JPEG. To... ovako... u najkracem. Mnogo vise i bolje o tome mozes saznati u Prirucniku i "mracnoj komori" mog prijatelja Darka Ivančevića na njegovom sajtu:

http://www.dphotoworld.com/foto_vodic/prirucnik.htm

Moze i ovako, ali zahteva mnogo vise rada, a i zbog mnostva detalja slika bi bila teska preko 300 KB, pa sam morao u Ps-u skinuti kvalitet na 3, tako da je upitno sta je ustvari bolje. Ali, evo primer:

Slika

Pitanje je, medjutim, nije li bolje ipak pre snimanja urediti "scenografiju", ocistiti i "umiti" ribu, tako da kasnije na racunaru imamo sto manje posla. Uvek sam vise za ovu drugu varijantu.
Felix
, pozdrav :)

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Poslednja izmena od Chira u Uto Okt 23, 2007 10:19 am, izmenjeno 1 put ukupno.

Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 16, 2007 12:43 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Vidim na jednoj drugoj temi da je svirac ulepšao jednu moju sličicu pa mu napisah ovo:

Anonimus napisao:
@svirac - Hvala, sad je stvarno lepša slika! :wink: Jedino više nije sumrak... :D U nedelju sam slikao jastreba, orla mišara i još par ptica grabljivica. Sve to na brzinu, dok ne pobegnu, optičku zum 4x, bez stativa... Jastreb je bio daleko i pri zemlji, u senci, a i baš tad je Sunce zašlo za oblak. Ajde probaj od te slike nešto da napraviš. Sad ću da je nađem i okačim negde u oblasti Fotografija.


Isto važi i za sve druge foto majstore. Ja sam za to totalni duduk... :wink:

Evo originalne, samo više puta crop-ovane slike:

Slika

A evo i malo osvetljene i podešenog kontrasta, jedino što sam ja znao... U ACDSee... :oops: Tek da se vidi šta je na slici...

Slika

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 16, 2007 1:22 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 09, 2007 1:16 pm
Postovi: 641
Lokacija: Sarajevo
Ovdje ti ni Svevisnji, ni A.Dz.S. ne mogu pomoci!!! :shock: :D

_________________
Ruža Pospiš-Baldani


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 16, 2007 6:08 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 29, 2007 10:05 pm
Postovi: 1270
Lokacija: Vozdovac
Znam ja sta ovde najbolje pomaze... desni taster pa delete ili ti "Recycle bin action" :lol:

_________________
"cimo da otkacim od kamen kad ono kamen krenu . . . i ode"


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 20, 2007 8:52 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
svirac napisao:
tomasini napisao:
Moj prvi klen na mušicu.

Slika


Ja sam samo malo dodao... ako se ne ljutis?

Slika


Vrh
   
 Tema posta: foto repeir
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 11:40 am 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
Neba - zanima me da li neko zna kako je doslo do anomalije na ovoj slici,naime slikao sam u color accent modu,akcentovano je na zelenu boju ,a on je prikazao i crvenu(na kacketu)

Slika

:arrow: Premesteno iz "Svastare"


Vrh
   
 Tema posta: Vinjete
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 7:13 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
:arrow: Iz "Prvi DSLR"
:) Evo, Aco, kad baš hoceš da te “izgrdimo” :) Na fotki koju sam nazvao “mačići” :) vinjete su zaista izražene previše. Razloge ovako lošoj osvetljenosti slike po obodu objasnio je Paca. Srećom, kako rekoh, vinjete se lako otklanjaju u mnogim programima. Jedan od njih je i Lightroom koji to po mom mišljenju najbolje radi ako je fotka u RAW-u (i najjednostavnije – u nekoliko klikova). Evo kako ja to radim, s napomenom da to može mnogo bolje, ako se ima više vremena i ako se otklanjaju tek malo izrazene vinjete. Ove u Acinoj fotki, više su posledica neiskustva u rukovanju s tek nabavljenim aparatom i parametara za taj objektiv koje je naveo Paca, nego lošeg stakla i nisu “tek malo izražene” :) Dakle, ovo je slika:

Slika

... a ovo ista slika s otklonjenim vinjetama (samo) u Lightroom-u. Može Dzo i u tom sto s’ ti rek’o :)

Slika

No, sada kada su vinjete otklonjene vidi se jos nekoliko mana, ali hajde da ne budemo prestrogi prema Aci i nabrojimo samo: loše kadriranje, (trebalo je otici metar nazad, snimiti u Raw-u, cropovati samo temu – i sve bi ostalo nevidljivo), slabu ostrinu i kontrast, te “mačići” u gornjoj polovini fotke sto joj daje nestabilnost. Takodje: ako su oni tema, onda su predaleko. Kako je ova senka dole od senila, prevodjenje slike u format 16x9 došlo je “k’o naručeno” :) Na njoj sam podesio malo osnovne karakteristike, tako je sada jasnije vidljivo i ono sto je bilo vidjivo odmah, samo su vinjete ovo činile sporednim. Naime, sada je lakse uočljiva i blaga distorzija slike:

Slika

Da čitava fotka ne bi ličila na panoramu, formatski, cropovao sam je na 16x10 i uramio najjednostavnijim ramom kojeg znam, jer je pola oboda slike u belom. Dakle, mogao sam prvo ovako cropovati, ali bi tada slika vraćanjem na staru dimenziju (skoro), mnogo izgubila na kvalitetu. A i pitanje je kako ukloniti vinjete, a ne kako snimiti bez njih.

Slika

:) Eh, da je Aca sremac, rekao bi sada: "Kud sam ga i pit'o" :)

I dajte DSLR-isti, jel zna neko odgovor na Nebino pitanje :?:

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 7:32 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Feb 16, 2007 10:46 am
Postovi: 340
Lokacija: Beograd
Ja imam jedno "tehničko" pitanje.

Do sada sam koristio Adobe Photoshop 7.0 i sasvim mi je bio dovoljan za sve moje potrebe. Sada imam potrebu da nešto raduckam sa fotografijama na jednom web sajtu, pa me interesuje da li je Adobe Photoshop CS3 stvarno toliko bolji i moćniji da bih trebao njega da instaliram i koristim u daljem radu?
(Zanemarite finansijski aspekt eventualne zamene navedenih programa. :wink: )


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 93 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 5 Elipsa 10 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs