Danas je Čet Mar 28, 2024 5:51 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 93 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 4 5 6 7 8 Elipsa 10 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 08, 2008 3:25 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
^ Felix, :) Nemojmo se o'ma uobrazavati :) :) :). Meni je bolja ovako: :oops:

Slika

Sash kasti u cemu je razlika. Tvoja je u 4x3 formatu, kojeg zovem Pink (TV) format :), drazi mi je fotografski format (odnos strana: 3x2).
Dole u prvom planu "odsecen" je ionako visak vode, trave i betona i slika je dobila u stabilnosti (teziste joj spusteno).
Bila bi jos bolja u meni omiljenom formatu 16x10, ali tada bi se moralo jos malo poraditi na nebu - a to je mozda previse.

Vise o TIFF i RAW fajlovima:

http://www.dphotoworld.com/foto_vodic/p ... ajlova.htm

Autor je Darko Ivancevic, moj prijatelj, cije su fotografije od skora uvrstene (i) u web galeriju naseg najuglednijeg casopisa za fotografiju - REFOTO

http://www.refoto.co.yu/galerije.php

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Poslednja izmena od Chira u Uto Dec 16, 2008 2:01 pm, izmenjeno 2 puta ukupno.

Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 11:33 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
Slika

zasto se pojavljuje ovaj belo providni krug na sred slike, posto se to jos po nekad desava


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 1:23 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
to se zove lens flare. radi se o tome da staklo iako izgleda providno - nije bas skroz providno, a oni spojevi izmedju stakala, su ipak neki spojevi i t.d. - znaci ovo je konkretno refleksija sunca na nekom od tih stakala - - znaci nije sva svetlost prosla koroz objektiv do chipa/filma, nego je neka svetlost pukla o onu unutrasnju ivicu nekog od sociva, pa se reflektovala nazad, pa se na istu foru reflektovala opet u drugom smeru - i onda se to vidi ovako.

savet (negde sam nekad procitao) - ako slikas kompakt aparatom (dakle ne-slr-om), ovakve slike (direkt sunce) mogu da ti zeznu chip - znaci nemoj da kadriras dugo direktno u sunce.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 1:48 am 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
:) da samo dodam da ovu posledicu nesavrsenosti sociva neki zovu i "duhovima" i veoma se lako otklanjaju u post produkciji:

Slika

... a pre snimanja odgovarajucim filtrom.

Ili kupis DSLR :)

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 9:29 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
pa nije do aparata ovo, nego do objektiva - treba objektivi da budu multi coating i nemam pojma sta josh sve ne - u nikon opciji imaju i refleksije sa chipa (jerbo je sjajan) - a objektivi koji to neutralizuju imaju oznaku (izmedju ostalih) N(nano coating...bla bla....).
nisam razmisljao dal' se ovo skine polar-om - kad nekad u srbiji majci tamnici naroda sine sunce - bas cu da okacim polar da proverim.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta: "duhovi"
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 12:13 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
Neba, ja sam veci majstor za "d'ove" - kako ih u Sremu zovu, vidi sto su lepi :)... kako na nebu, tako i na zemlji, ali i u vodi :)

Slika

Hvala D. B. na dopuni - ispravci. Mislio sam kad nabavi DSLR (moze i Nikon :)) bar jedan od objektiva ce otklanjati "d'ove" :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 6:07 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
doktor bouz napisao:
savet (negde sam nekad procitao) - ako slikas kompakt aparatom (dakle ne-slr-om), ovakve slike (direkt sunce) mogu da ti zeznu chip - znaci nemoj da kadriras dugo u direktno sunce.


takvo ostecenje shipa jel bi se odmah javilo ili... posto i jesam snimio vise snimaka slicnog kadra
hvala na odgovorima ali mene fotografija ne zanima toliko da bi uzeo neki dslr


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 6:15 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Ne može ti to niko reći sa sigurnošću, ali u svakom slučaju nije dobro za senzor...

Problem je u tome što je senzor aktivan celo vreme dok kadriraš (svetlo stalno pada na njega) tako da može da se ošteti...

DSLR nema takav problem jer za vreme kadriranja svetlost kroz objektiv pada na ogledalo pa ide gore u prizmu i tražilo, a senzor se "otkrije" samo u deliću sekunde dok se pravi snimak...

Neko opšte pravilo je da ako ne možeš bezbedno gledati u sunce - nemoj onda terati ni fotoaparat da "gleda" u njega...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 6:42 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
pa i jesam gledao u sunce zato sam i pomislio da i fotoaparatu ne smeta


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 6:51 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Onda nema razloga za brigu... :)


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 93 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 4 5 6 7 8 Elipsa 10 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs