Danas je Čet Apr 18, 2024 1:23 pm

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 26 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 4:58 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
proucio sam ja sve sto se tice komandi,sad isprobavam da napravim sto bolje fotografije za svake uslove jer kad dodjem na mesto koje zelim da fotografishem vec budem dovoljno ispraksiran

ja sam namestim da blic uvek bude ukljucen,dakle ne drzim ga na auto modu
a aparat sam pokaze ikonu kada nema dovoljno svetlosti odmah posle fokusiranja
znaci ja sam pri slikanju u kucnim uslovima isprobavao aparat kada ne pokazuje da nema dovoljno svetlosti,sa i bez blica i ucinilo mi se da je bolje sa blicom
nisam dobro definisao pitanje naravno da necu ukljucivati blic kad koristim makro mod ili kad je sunce preterano jako kao sto ste rekli
znaci mislio sam na slikanje u uopstenim uslovima kucna varijanta oblacno vreme napolju,
i znaci moje konacno pitanje dal je u takvim gore uslovima uvek bolje koristiti blic
i kako se u ps cs3 otklanjaju crvene oci
posto softwer od canona power shot sd 1000 lose uklanja crvene oci


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 5:09 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
neba napisao:
Znaci moje konacno pitanje dal je u takvim gore uslovima uvek bolje koristiti blic
i kako se u ps cs3 otklanjaju crvene oci
posto softwer od canona power shot sd 1000 lose uklanja crvene oci


Da, u takvim uslovima je bolje, ali još jednom - vodi računa o razdaljini sa koje snimaš, da nisi preblizu...

Ja crvene oči otklanjam u programu sa kojim vršim "katalogizaciju" fotki, a to je Picasa 2.
Probaj je, nije velika (besplatna je), a ima odličan alat kojim se u dva klika to skida (selektuješ i kažeš "ukloni").

Ona ti je ujedno i odličan foto-album, sve lepo složi po datumima i mesecima, godinama, tako da "teče" u nizu. Čim je instaliraš, skenira odmah sadržaj diska i prikaže ti sve fotke (i nastavlja da prati "stanje"), tako da se možda i iznenadiš kada vidiš neke koje si zaboravio ili nisi ni znao da su u računaru... :)

Kod nje imaš i još dosta zanimljivih opcija, kao što je slanje fotki na mail (sa automatskim smanjivanjem), pravljenje "poklon" CD-ova, lep slide show, a ima i nekoliko odličnih i jednostavnih alata za obradu fotki kojima sve radi u par poteza...
Idealan program da na brzinu središ gomilu fotki koje si odjednom napucao (i to više nego korektno), a dobra stvar je što i dalje čuva originalne fotke, a izmene se vide samo dok ih gledaš iz Picase (ili dok joj ne kažeš da ih trajno zapamti i primeni na fotke), tako da se uvek možeš vratiti na staro...

Naravno, za ozbiljniju, detaljniju obradu, kada, recimo, nosiš fotke da izradiš na papir - koristi ipak Photoshop.... Ako ipak želiš objašnjenje kao ukloniti crvene oči u tom programu, nije problem... :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 5:22 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
i moze li link za pikasu
pa ako te ne mrzi u kratkim crtama da objasnis ps (crvene oci)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 6:19 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Link za Picasu sam već dodao u prethodni post...

Evo kako se to radi u Photoshopu:

Otvoriš fotku, a zatim na paleti sa lejerima napraviš novi "Channel mixer adjustment" lejer (u dnu lejer palete klikneš na četvrtu malu ikonicu (crno/beli kružić) pa onda dobiješ opciju channel mixer) i podesiš u crvenom kanalu ("Red channel") sledeće vrednosti: red:0, green:50, blue: 50. Fotka će time postati plavo-zelena (izgubiće crvenu boju)...

Zatim na tom channel mixer lejeru uključiš "masku" (to ti je onaj beli kvadratić desno, klikneš na njega) i napuniš je crnom bojom tako što ćeš pritisnuti ALT+Backspace (pre toga postaviš da za "foreground color" bude crna boja - to je levo, na paleti sa alatima, dva kvadratića jedan delimično preko drugog (foreground/background), tu se podešavaju boje). Kvadratić će postati crn, a fotki će se ponovo vratiti puna boja, zajedno sa crvenim očima...

Potom uzmeš alat "paint brush" (četkica), podesiš da prečnik alatke (kružić) tačno odgovara prečniku crvene zenice koju hoćeš da neutrališeš (gore levo u uglu iznad palete sa alatima su podešavanja (kada uzmeš tu alatku), pritom postaviš i neki "trag" sa mekšim ivicama), pa belom bojom (pre toga podesiš belu boju za "foreground color") "prefarbaš" zenice sa dva-tri klika mišem (držiš kružić paint brush alatke na zenici i samo klikćeš par puta), čime će potpuno nestati crvenilo...

Ako ti je ovo malo konfuzno, evo ti i solidan tutorijal na engleskom, ali nisu baš ovoliko detaljisali kao ja...

http://www.photoshopsupport.com/tutoria ... d-eye.html

Dakle, sve to baš i nije za totalnog početnika u Photoshopu jer nije lako jednostavno i našim rečima objasniti neke gore pomenute pojmove, alate, opisati gde se nalaze, kako se i gde šta uključuje (maske, boje i ostalo).... pa sam baš zato preporučio Pikasu, jer se u njoj to radi u dva klika i nije potrebno nikakvo prethodno znanje... :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 7:19 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
hvala sasa


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 9:42 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
Libor napisao:
Bobi za*ebi to sve, nego pici na vodu i aparat u ruke, i naravno experimentisi do obrva, izmjenjaj sto vise uglova, modova na aparatu igraj se sa svjetloscu i sjenama i polako ce leci na svoje. Do sad sam napravio nekoliko desetina hiljada fotki od kojih mozda necem valja jedna stotina i jos uvijek experimentisem i nesto novo naucim o mogucnostima svog fotoaparata


moram da se veoma ne-slozim sa ovom konstatacijom. mislim ja uglavnom uvek kazem direktno kad nesto vrlo mislim (a u suprotnosti je sa necijim drugim mishljenjem) -to je valjda o.k.
-nema potrebe da otkrivamo svako pojedinacno rupe na saksijama i toplu vodu, jer su odavno vec otkrivene. -znaci nema potrebe pecati na plovak najlonom 0.50 i ruskim stapom od fiberglasa, pa smanjivati postepeno, da bismo na kraju zakljucili da "onaj tamo sto im 'ebe oca" ima najlon 0.08, i vrlo elastican karbonski shtap n.pr. - mnogo manje vremena je potrebno da se nauce neke osnove (kako radi aparat), i onda od tih par desetina hiljada slika, za pocetak imas par desetina hiljada oshtrih i korektno eksponiranih.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 26 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs