Danas je Čet Mar 28, 2024 10:29 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 26 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 10:34 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Apr 14, 2007 11:49 pm
Postovi: 1530
Lokacija: Banja Luka
a ja upravo htio da stavim link od knjige sto ima na jarac.net... bas proucavam tu knjigu sad... :wink:

_________________
Da budes sretan jedan dan...napij se! Da budes sretan mjesec dana ozeni se...da budes sretan citav zivot....nauci da pecas


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 10:46 am 
To je najbolje, ako imas mogucnost da isprintas. Moraces se cesto vracati na neke cakice hehehe. Iskustvo dragi kolega, iskustvo! :lol:


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 11:52 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Apr 14, 2007 11:49 pm
Postovi: 1530
Lokacija: Banja Luka
http://www.skvart.com/news/water/Kako%20slikati%20vodu.pdf

_________________
Da budes sretan jedan dan...napij se! Da budes sretan mjesec dana ozeni se...da budes sretan citav zivot....nauci da pecas


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 1:04 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Nov 30, 2006 10:06 am
Postovi: 2384
Lokacija: Prijedor,RS
Bobi za*ebi to sve, nego pici na vodu i aparat u ruke, i naravno experimentisi do obrva, izmjenjaj sto vise uglova, modova na aparatu igraj se sa svjetloscu i sjenama i polako ce leci na svoje. Do sad sam napravio nekoliko desetina hiljada fotki od kojih mozda necem valja jedna stotina i jos uvijek experimentisem i nesto novo naucim o mogucnostima svog fotoaparata


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 3:42 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
zanima me par stvari da mi neko objasni u vezi compacta
kao prvo generalno gledajuci da li je bolje auto fokus koristiti u on off ili face detect modu,i u kakvim se situacijama koji koristi
kao drugo da li je bolje da uvek sve podesavam u manual modu(kao sto radim) ili u odredjenim situacijama da biram ostale modove slikanja(indoor,night snapshot)
kao trece da li uvek koristiti blic ili u odredjenim situacijama ne
kao cetvrto ne svidja mi se kada iskljucim red eye removal(sto sam radio po preporuci jer posle uklanjanja oci deluju nekad ok nekad neprirodno)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 4:04 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
neba napisao:
zanima me par stvari da mi neko objasni u vezi compacta
kao prvo generalno gledajuci da li je bolje auto fokus koristiti u on off ili face detect modu,i u kakvim se situacijama koji koristi
kao drugo da li je bolje da uvek sve podesavam u manual modu(kao sto radim) ili u odredjenim situacijama da biram ostale modove slikanja(indoor,night snapshot)
kao trece da li uvek koristiti blic ili u odredjenim situacijama ne
kao cetvrto ne svidja mi se kada iskljucim red eye removal(sto sam radio po preporuci jer posle uklanjanja oci deluju nekad ok nekad neprirodno)


Evo odgovora, maksimalno pojednostavljenog:

Kap prvo, uvek je bolje koristiti mauelni fokus ako ga aparat ima i ako fotograf nema bilo koju vrstu slabovidosti - naravno postoje izuzetci od svega, pa i od ovog pravila.

Kao drugo - uvek je bolje podesavati sve u M manual modu, ali to zahteva znanje, jer aparat manje gresi no sto mislimo. On samo ne daje ono sto smo zamislili, jer smo mu "dali pogresne upute".

Trece - pitanje nejasno. Naravno da se blic ne koristi uvek, nego samo u uslovima veoma loseg svetla. Tema k'o kuća :)

Svi kompakti (osim novije generacije koji jos "u aparatu" otklanjaju ovu pojavu) prilikom snimanja portreta blicem daju efekat "crvene oči". To je zato sto im je bljeskalica preblizu uzduzne ose sočiva i "tuce" direktno u oči osobe i zapravo snima krv u pozadini očne duplje. U boljim programima ne samo da se ovaj efekat lako otklanja, nego i ako znamo boju očiju osobe koju smo snimilo podesimo i to. Ako nemamo takav program, ili ne umemo se njime koristiti, ipak je bolje ukljuciti redukciju cr. očiju. Uostalom, to je samo mali pred-bljesak, koliko da osoba instiktivno malo suzi zenice.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 4:12 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
neba napisao:
zanima me par stvari da mi neko objasni u vezi compacta
kao prvo generalno gledajuci da li je bolje auto fokus koristiti u on off ili face detect modu,i u kakvim se situacijama koji koristi
kao drugo da li je bolje da uvek sve podesavam u manual modu(kao sto radim) ili u odredjenim situacijama da biram ostale modove slikanja(indoor,night snapshot)
kao trece da li uvek koristiti blic ili u odredjenim situacijama ne
kao cetvrto ne svidja mi se kada iskljucim red eye removal(sto sam radio po preporuci jer posle uklanjanja oci deluju nekad ok nekad neprirodno)


"Face detection" mod se koristi kada snimaš portret ili grupu ljudi, pa fotoaparat sam prepoznaje lice (lica) i fokusira tačno na njemu... Nema svrhe da to koristiš kada slikaš pejzaž ili neki objekat...
Takođe, koristi UVEK automatski fokus jer je manuelno fokusiranje pravo mučenje kod takvih fotoaparata (a neki ni nemaju tu opciju). Štaviše, to nije nimalo lako ni kod DSLR-a ako nema posebnu split-prizmu...

Dalje, moj bi ti savet bio, kod takvih fotoaparata, da koristiš pre svega automatiku, a ako nisi zadovoljan dobijenim rezultatom ili želiš postići neki poseban efekat na fotografijama, onda čačkaj po manuelnim podešavanjima... Koristi slobodno i te scenske modove (indoor,night snapshot), i sa njima se postižu sasvim O.K rezultati. To su ustvari predefinisana podešavanja kojima pomažeš automatici fotoaprata da prepozna određene uslove fotkanja...

Ne moraš uvek koristiti blic, naravno, ali je on nezamenjiv kada nema dovoljno svetlosti. Većina kompakata automatski uključuje blic čim "zaključi" da je malo svetlosti, tako da tu nema mnogo brige.
Mnogo je već "štos" znati koristiti (forsirati) blic kada ima dovoljno svetlosti, jer fotoaparat u tom slučaju to neće sam učiniti (jer je "zaključio" da je dovoljno svetla), a to može značajno poboljšati kvalitet fotki. Recimo, tako nešto je potrebno kada ti je objekat snimanja u kontra-svetlu, kada je pozadina iza objekta mnogo jače osvetljena, kada je lice u senci... Tada se jednostavnim forsiranjem blica kadar dosvetljava i dobijaju se mnogo bolji rezultati...

Što se tiče, "red eye" opcije, moj ti je savet da je držiš stalno uključenu pri upotrebi blica jer će u velikom procentu zaista eliminisati crvene oči kod ljudi koje fotografišeš.
To funkcioniše na dva načina - paljenjem dodatne lampice na fotoaparatu koja emituje dosta jaku svetlost, ili opaljivanjem jednog slabijeg predfleša (od strane blica/fleša). U oba slučaja ta jaka svetlost dovodi do automatskog sužavanja zenice oka ljudi koje fotografišeš, što u velikom broju slučajeva eliminiše pojavu crvenila...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 4:23 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
hvala na detaljnom objasnjenjima
za blic sam zakljucio da kad je uvek ukljucen(iako aparat ne prikazuje nedostatak svetlosti) ipak fotke ispadnu bolje i zato sam i pitao da vidim da li se tripujem


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 4:32 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Pa, ja ga ne bih držao stalno uključenim, jer ćeš doći u situaciju da moraš da snimaš sa male razdaljine (ili će možda objekat biti već jako osvetljen - jako sunce) i onda ćeš, hteo ili ne, "spržiti" objekat fotografisanja.
Dakle, dopusti aparatu da ga on uključuje po potrebi, a ti ga uključuj kada to aparat ne uradi a zaključiš da bi to ipak koristilo...
Treba samo da prepoznaš situacije (gore sam ih nabrojao) kada je objekat slabije ili neravnomerno osvetljen, i onda jednostavno forsiraš blic (znak "munje") da bi ga dosvetlio... Em što ćeš ga ravnomernije osvetliti, em će i boje biti življe (intenzivnije)... :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 17, 2008 4:40 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
neba napisao:
hvala na detaljnom objasnjenjima
za blic sam zakljucio da kad je uvek ukljucen (iako aparat ne prikazuje nedostatak svetlosti) ipak fotke ispadnu bolje i zato sam i pitao da vidim da li se tripujem


Nije bolje da je blic uvek ukljucen. Nepotrebno trosis baterije.

Pre će biti da je kod tebe uključen blic na AUTO, pa bljeska samo kada aparat zakljuci da nema dovoljno svetla i zato ti se cini da su fotke bolje sa blicem.

Ostalo je stvar pristupa fotografiji...

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 26 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs