Danas je Sre Apr 24, 2024 6:39 pm

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 157 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 3 4 5 6 7 Elipsa 16 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 11:46 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Aco napisao:
Razumeo sam da je ova kombinacija dobra ali ipak bi trebao i treci objektiv uz ova dva ili ipak tri druga?


Pročitao sam ponovo (malo pažljivije) tvoje pitanje, pa moram još nešto da pojasnim, a da ne dodajem u post iznad, napraviću time još veću zbrku... :)

Ta dva Sigma objektiva koja sam ti pomenuo se uklapaju u uslov koji si postavio (500 evra, dva objektiva, makro-pejzaž-portret) i više nego dobro će to odraditi...

Treći ti zaista nije neophodan, jer se ova dva zuma svojim žarišnim daljinama, otvorima blendi i drugim karakteristikama lepo preklapaju i više nego dobro pokrivaju sve te potrebe...

Ako ipak želiš vrhunske rezultate (osnovni uslov da ih možeš postići je da imaš odgovarajući alat), onda za svaku oblast treba po jedno specifično staklo. To su najčešće prajmovi (objektivi fiksne žarišne daljine) koji su vrlo usko namenjeni toj oblasti. Pomenuta "stotka" je prvenstveno namenjena makro fotografiji i to radi vrhunski. Portret će odraditi, ali ne tako dobro kao makro...

Recimo, kada bih imao "malo" više para na raspolaganju, moj izbor bio bio sledeći (napominjem da imam interese identične tvojim):

Makro - Canon 100 mm f/2.8 Macro

Portret - Canon 85 mm f/1.8 USM

Pejzaži (ujedno i staklo "za svaki dan") - Canon 17-40 L

Problem je cena - 480+360+690. Koliko muzike - toliko para...

Zato će i moj izbor najverovatnije biti baš te Sigme, ili eventualno novi Canoni 18-55 IS + 55-250 IS koji zajedno koštaju i manje (oko 400 i nešto evra), jedino je problem što sa njima otpada makro (nemaju tu mogućnost). Ni kod pomenutih Sigmi makro nije onaj "pravi", jer je uvećanje koje daju 1:2, ali eto, ipak imaš i tu, kakvu-takvu mogućnost...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 3:43 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jan 06, 2007 6:12 am
Postovi: 218
Lokacija: Steyr
Znaci ako ipak hocu to sve moram malo vise da se "otvorim" :wink:
Na kraju ce ispasti da je telo od aparata najjeftinije.Nisam ogranicen na tih 500 € za objektive (mada sam mislio da ce mi to biti dovoljno) ali ipak ne bih ni da odjednom dam 1500.
Sto se tice mojih fotografskih ambicija ja bih to za svoju dusu ali da fotke bude lepe.Koliko sebe poznajem ako kupim nesto sto nece ispuniti moja ocekivanja to se nece dugo zadrzati kod mene a ako bih polako,jedan po jedan kvalitetan objektiv kupovao mislim da bi mi to vise odgovaralo jer i kad telo promenim objekive mogu i dalje koristiti.
Danas mi bas jedan radni kolega (koji je inace zavrsio za fotografa) prica o tom 100 mm macro objektivu.Kaze da je strava od objektiva.Preporucuje mi da nabavim par knjiga i jedan 50 mm objektiv i da prvo sa njim naucim da fotkam.Takodje mi je rekao da kod njegovog bivseg sefa moze da dobije dobar popust za objektive i kad se odlucim sta cu da kupujem to ce da mi odradi.
Za pocetak cu koristiti kit objektiv 18-55 mm a nabavio sam i dva polovnjaka za sitne pare-Canon 35-85 mm 1:4/5,6 macro i Sigmu 70-210 mm 1:4/5,6 pa cu polako,kad malo udjem u stos da kupujem ove sto mi ti preporucujes.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 4:04 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Baš tako, telo i jeste najjeftinije...

Ono se menja a objektivi ostaju (a ako su kvalitetni, vrlo malo gube na vrednosti)... :) Uvek je bolje uzeti jeftinije telo i na tome uštedeti, a kupiti bolji objektiv.

Ti najbolje poznaješ sebe, šta i koliko želiš i možeš... :) Znači, već imaš neka stakla, ne moraš da žuriš, nabavljaj jedno po jedno kvalitetno dok ne zaokružiš "sistem"... Na Sigme onda zaboravi. One su ti kao Blue Arc/Zauber među mašinicama... Kod Canona posebno obrati pažnju na one sa oznakom "L", to su najkvalitetniji...

Vremenom ćeš i sam znati šta ti najviše treba i odgovara, ne moraju to biti baš ovi objektivi koje sam naveo... Možda ćeš se i skoncentrisati na jednu oblast (kao što to većina radi), recimo - makrofotografiju, onda je bolje da pare ulažeš samo u tom smeru...

Kolega sa posla ti je dao dobre savete, 50 mm ("normalac") je odličan za početak i vrlo brzo uvidiš da li ti treba nešto šire ili duže, veći otvor blende, brzina... Ranije su svi počinjali sa tim objektivom jer je dolazio standardno na fotoaparatima, kao što danas dolaze ove "kit-zum" varijante...

Inače, u onom gore izboru objektiva zaboravio sam staviti neki lep teleobjektiv, tako da cifra opet nije konačna, a može biti za trećinu do duplo veća, ako baš želiš da pokriješ sve... :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 2:47 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 08, 2006 2:03 pm
Postovi: 1986
Lokacija: Nis
Ne mogu da se ne umešam i pored toga što je moj imenjak Saša sve ama baš fino i lepo reko.

Aco, svi znamo kako si sklon da kupuješ samo najkvalitetniji pribor i o za sve moguće i nemoguće situacije :lol: Kod DSLR-a ti je situacija opet ista. To ti je još gora igranka bez ikakvih granica. Ipak, bitno je da znaš da će svaki, ali baš svaki, objektiv koji budeš stavio na tvoj DSLR da uslika lepšu fotografiju od 99% NE SLR digitalaca. Dakle, ako te nešto na fotografiji razočara, verovatno da je pre do "majstora" nego do objektiva. Takođe, kvalitet objektiva dolazi do izražaje tek na odštampanim slikama 20x30 i više cm itd.

Tu dolazimo do druge stvari a to je da uspešno fotorafisanje sa SLR fotoaparatima zahteva mnogo veće znanje od onog koji treba za korišćenje digitalnih idijota. Dakle, tvoj pristup je baš pravi :) (prvo knjige, onda objektivi). Saša ti lepo reče, kad počneš da slikaš sa kit objektivom i 50-icom, videćeš i šta ti od objektiva stvarno treba. Ja u startu tipujem da ćeš među prvima da nabaviš canone: 17-40mm F4 L USM EF, 70-200 f4 L IS USM i eventualno neki makro koji će biti odličan i za portrete (mada je i 50-ica) (EF-S 60mm f/2.8 Macro USM ili EF 100 2.8 Macro). Sve su to skupi objektivi ali svi već znaju da kod tebe jeftine igračke ne piju vodu :wink:

_________________
Mole se sposobni da onesposobe nesposobne kako oni nebi i dalje onesposobljavali sposobne.

Došli smo do ivice provalije. Krajnje je vreme za odlučan korak napred!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 8:32 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jan 06, 2007 6:12 am
Postovi: 218
Lokacija: Steyr
Sasa (kao sto si i sam rekao) malo cu da vezbam sa ovim sto imam, malo da citam pa kad zakljucim sta mi je zaista potrebno onda da kupujem. Najverovatnije ce ta stotka macro biti sigurno prvi (kvalitetan) objektiv koji cu kupiti a posle nje najverovatnije 17-40 L a kasnije cu da vidim sta mi jos treba :wink:

Paco pa necu se bas zaletati kao kod ribolovackog pribora jer ovo se kupuje za duze vreme a sigurno cu vise i da koristim fotoaparat od stapa i masinice :wink:


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 9:26 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
^ To je pravi pristup. :)

Imaš već dosta sasvim upotrebljivih stakala i odličan fotoaparat, fotkaj, isprobavaj, eksperimentiši, vežbaj kompoziciju, proučavaj rezultate koje si dobio, gledaj primere po Internetu... i vrlo brzo ćeš otkriti šta ti smeta, nedostaje... pa ulaži dalje u tom smeru...

I, naravno, okači koju fotku da je i mi vidimo... :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 7:30 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Stigla mi danas makina... :)

Mnogo dobro, već na prvi pogled... :)

p.s. Canon EOS 30D + EF 50 mm f/1.8 II


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 10:24 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 08, 2006 2:03 pm
Postovi: 1986
Lokacija: Nis
Nek te dugo i lepo služi :). Nadam se da imaš bar i kit objektiv?

_________________
Mole se sposobni da onesposobe nesposobne kako oni nebi i dalje onesposobljavali sposobne.

Došli smo do ivice provalije. Krajnje je vreme za odlučan korak napred!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 10:37 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 9:08 pm
Postovi: 1892
Lokacija: Planet Earth
Nek' je sa srecom 8)

_________________
[ maelstrom fishing ]


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 11:24 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Hvala društvo!

Ne, nemam kit objektiv, na sreću ili nažalost, još nisam siguran...

Trenutno sam samo na "pedesetici" i prva sledeća kupovina će biti nešto sa širim uglom, a onda će na red doći i neki teleobjektivčić...

Za sada sam se "ispucao" pa moram malo da se smirim... Mada je danas malo falilo da uzmem i Sigmu 17-70... :)


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 157 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 3 4 5 6 7 Elipsa 16 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs