Danas je Uto Apr 16, 2024 5:16 pm

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 40 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 31, 2008 5:40 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 29, 2007 10:05 pm
Postovi: 1270
Lokacija: Vozdovac
doktor bouz napisao:
@ zabok: otprilike ti je sasha rekao, ali neki generalni odgovor, ako sam te dobro ukapirao bi bio "kume - jeb'ga - ne mozhe" :)


Ili

"Kad nema svetla,..jebiga nema svetla :x" :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 8:04 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jan 06, 2007 6:12 am
Postovi: 218
Lokacija: Steyr
Zabokec ima problem sa malo svetla a ja sa mnogo :wink:
Podesio sam sve kako treba, u svetlomeru je stajalo onako kako sam zeleo-na nuli ali fotke su mi mnogo svetle.
Razmisljao sam da li bi trebao u ovakvim situacijama da stavim Polarizacioni filter (da li bi mi on tu pomogao?) ili da smanjim otvor blende ili povecam expoziciju pa da u svetlomeru ne stoji onako kako mislim da bi trebalo :roll:
Takodje imam problem kod makro fotografije.
doktore pokusao sam onako kako si mi na pp napisao-manuelni fokus i da picim ali nije mi bas uspelo. Pokusao sam i na auto fokusu ali opet ista stvar. Sad......... fotkao sam iz ruke pa mozda zbog toga nije fotka ostra (steta sto nema IS ).

evo mnogo svetle fotke


Slika


makro problem

Slika


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 9:16 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
@ acke: da da - ovaj makrich ti je streshen (jer evidentno je da je fokusno polje negde oko latica (iza prasnika - oni su jos mutniji) - ali nije dovoljno oshtro. - znaci neka "kako bog miluje" makro slika a bez stativa, (iz ruke) je prilicno iracionalna stvar. evo vidi ovu moju : ovo je manuelni fokus - znaci ne postoji tako dobar af (evo ja sam nedavno imao na mom d3 novi makro 105VR 2.8 -znaci ovako "teoretski" ne postoji brza kombinacija na planeti - i ovako kako ja radim - je i brze i preciznije. konkretno dakle ovaj somich - tu je manuelno objektiv i onda ga jurcash (i fokusom i kadrom): - u autofokusnoj opciji, navat'o bi ga na sveti nikad. t.j. navato bi ga kad tad - ali to kad tad bi bilo mnogo kasnije nego ruchno:
Slika

primer dva: objektiv na najblize (manuelno), a uoshtreno priblizavanjem - odaljivanjem (celog mene sa sve aparatom) :) (sad - meni je lako da se pomerim tamo-vamo par milimetara, jer sam mrshav - al nisam ja kriv sto sam jedan super-zgodan ribolovac, pa me ribe vole :) ):

Slika

sto se tice ekspozicije - otprilike je objasnjeno u sticky tamo sto sam napisao pod nazvom "ekspozicija".-znaci nisi procitao - minus u dnevnik - a znas vec kako to ide - tri minusa -kec. :D :D
aj' sad stvarno - procitaj to (expozicija), i trebalo bi da uklavirish gde je zez (znaci zasto je aparat pogresio) - ako ne o.k. napisi, pa cemo reshiti (mislim, ja sam bas u fazonu da sve drugare ubedim da ono procitaju i porazmisle o tome, jer sam se bas trudio, i mislim da sam bas lepo napisao - u smislu da je bas jasno sta/kako.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 9:50 am 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 29, 2007 10:05 pm
Postovi: 1270
Lokacija: Vozdovac
I ja sam ga putem emaila poslao na popravni u tvoju skolicu. :D


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 9:52 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
@ Aco

Fotkao si u "М" (manualnom) modu, pretpostavljam - čim pominješ skalu svetlomera?

Vidi, ne znam zašto koristiš taj mod u ovakvim uslovima... Po meni, to je jedno veliko smaranje i realno je upotrebljivo samo strogo kontrolisanim uslovima (čitaj: studio), kada poznaješ većinu parametara snimanja, od količine i boje svetla pa na dalje... Dok "ubodeš" sve kako treba prođe pola dana...

Dakle, ja bih i tu koristio Av mod jer se mnogo brže dolazi do rezultata i moraš razmišljati o mnogo manje stvari. Lepo zadaš blendu (čime kontrolišeš dubinsku oštrinu) i ISO osetljivost, a fotoaparat nek sam postavi dužinu ekspozicije. Napraviš probni snimak i ako je O.K - super. Teraj dalje...
Ako je objekat snimanja previše svetao (kao u tvom slučaju), uključiš lepo korekciju ekspozicije, pomeriš kazaljku skale u blagi (ili koliki već treba) minus, ili obrnuto, i rešiš problem u tren oka. Bolje da ti pozadina bude malo tamnija nego da ti glavni objekat snimanja bude preeksponiran...

Što se tiče makro fotke, Dr. ti je već rekao - probaj sa stativom...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 10:33 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Jan 06, 2007 6:12 am
Postovi: 218
Lokacija: Steyr
Procitao sam ja to ali izgleda nisam skapirao :lol: Moracu ponovo :wink:
Znaci nista za makro fotku bez manuelnog fokusiranja i stativa...........jaaaaaooooooo kud sam se pentrao u nedelju, tezak mi je bio aparat oko vrata i torba (samo sam gledao kakao mi ne bi nesto ispao na stene :lol:) jos da sam imao i stativ sa sobom......... Ali kako stvari stoje, ako hocu dobru fotku moram bas sve nositi sa sobom :cry:
Sasa, ja sam skontao da se u M modu najbolje uci. Sad, ako nije tako moracu nesto da menjam u ucenju.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 10:53 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
ok ako si procitao - aj' da ti kazemo (pazi, provalicemo ako nisi - da nisi kad tad - a onda znas sta sleduje - minus u dnevnik - a to je nesto sto nikako ne zelish :lol: )
znaci sasha ti je otprilike korektno rekao - to ti je sadrzano i uonom "ekspozicija" - kako aparat radi - znaci bio si ili na matrixu, ili na centralnom svetlomeru, ustvari ubedjen sam da je na matrixu sad kad je jos jednom pogledah... znaci aparat je "snimio" (u mislima) celu scenu, i promislio je i rekao ti je zapravo:
kada bi ovo sve zajedno bilo sivo od 18% , ekspozicija bi ti bila ta i ta...
-znaci on je ovde radio tamno (reka/patos na shumi/tamna majica) + sveetlo (ribolovac/nebo/kamenje/prsluk) / 2 (podeljeno sa dva) =jednako je prosek.
medjutim ti ovde moras da se odlucis sta je glavni objekat, i na osnovu toga da podesis ekspoziciju. - glavni objekat je garant - ribolovac koji je uhapsio ribu. -znaci eksponiras prema njemu (-dakle stavis aparat na centralno/spot - i ocitas sa lica (najsvetliji deo), ili ribe i prema tome postavis ekspoziciju. - posledica ce biti da su tamne partije jos malo tamnije - sto je na digitalnim aparatima manji problem (nego kad gore hajlajtovi) - jer moze uvek u programu (koliko toliko) da se izvuku detalji iz senki (ako su bitni) - a kad pregori - jebaji ga -pregorelo je i nema "mesa" za kasniju obradu.
znaci ovo ti se resava u dve sekunde kao sto je i sale rekao: prioritet blende/centralni/spot svetlomer (ja na digitalnom aparatu kad koristim svetlomer uvek drzim spot). - "dodjes" aparatom na scenu - odes sa "nisanom" na njegovu chelendru, i sa dugmetom AE lock(ne znam kako je na kanonu, al' mora da ima, a i zavisi kako si podesio) "pokupis" tu ekspoziciju , i uz pritisnuto to ae-lock (koje je uglavnom negde na desnom palcu - znaci ne pustas ga) - fokusiras na ono sto je bitno - kad snimas ljude, uglavnom je pozeljno da su oci u fokusu (ali naravno da nije pravilo) - ili na ovu ribu - znaci na pola okidaca (kad ti da potvrdu fokusa) onda prekadriras po potrebi - znaci pomeris aparat levo/desno/gore/dole da to sto snimas dovedes u onaj kvadrat koji vidis onako kako si zamislio, i pritisnes okidac do kraja.

ja sam meni na aparatima podesio "naopacke" (bas zbog autofokusa kad se slikaju ptice/pokret n.pr.) - stavio sam da mi fokusira na palac, a AE(ekspozicija) lock da mi je na pola kolena okidacha - i onda prvo okvirno fokusiram (da bi bilo oshtro-akovec nije) - ako je zum objektiv - namestim prvo dake zarisnu duzinu, onda fokusiram/zakljucam i onda samo "pokupim" ekspoziciju (uglavnom sanajsvetlijeg podrucja) - vratim kadar i to je to. - konkretno za ovu tvoju sliku mi treba izmedju pola i dve sekunde.(znaci uvezba se ocas posla, i iako ima puno slova - zapravo to ide vrlo brzo).
uzgred - ova tvoja slika uopste nije losa - hajlajti ne gore - znaci ovde samo malo treba da se dotera kontrast, dal' sa curves(ctrl M) , ili sa levels (ctrl L) u fotosopu - i to je to.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 4:56 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Aco napisao:
Sasa,ja sam skontao da se u M modu najbolje uci.


Pa ne bih rekao. To ti je otprilike kao jednačina sa više nepoznatih... A što je manje nepoznatih (faktora) - to se lakše rešava... A što bi sebi komplikovao život/posao ako nešto može da se uradi mnogo jednostavnije i brže?

Manuelni mod traži puno iskustva - prepoznavanja već ranije uočenih/odrađenih situacija i nije za početnika (zato ga i ja retko koristim, da budem iskren)...

Av mod je najzahvalniji za svakodnevo fotkanje (statičnih objekata), a njime ujedno kontrolišeš i dubinsku oštrinu. Za slikanje akcije, pokreta - tu je Tv mod (prioritet zatvarača, dužine ekspozicije) jer tu najčešće treba zamrznuti pokret, uhvatiti trenutak...

Ne treba bežati čak ni od potpune automatike (pod uslovom da korektno odradi posao) jer se njome može uštedeti jako puno vremena koje je nekad zaista bitno... Najbitniji je rezultat - nije bitno kako si do njega došao (cilj opravdava sredstvo)... :)

Uostalom, čak i taj način korišćenja "M" moda koji si praktikovao je opet jednim delom zasnovan na "automatici"... Kako sad to, verovatno se pitaš?
Pa jednostavno - gledao si onu skalu "svetlomera", zar ne? To znači da si se opet oslonio na merenja koja je napravio fotoaparat, jer si prema njoj korigovao blendu ili dužinu ekspozicije, zar ne? A ta merenja koja on radi ne moraju (i nisu) uvek baš najtačnija... Zato ti je onako ispala fotografija. Fotoaparat ti je pokazao srednju vrednost svetla za ceo kadar (da bi i pozadina bila ravnomerno osvetljena) pa ti je glavni objekat snimanja ispao malo preeksponiran...

Dakle, Av mod, staviš ISO koji ti odgovara, automatski balans bele boje (ili kakav ti već odgovara), opališ fotku, vidiš šta si dobio, pa po potrebi malo kompenzujepš ekspoziciju i eto dobrog rezultata... Prosto. :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 5:09 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
ma ne trazi M Mnogo iskustva, nego Malo znanja. - recimo manuelni mod je zapravo dobar kad slikas n.pr. pticu u letu - ako si na bilo kom od programa - kad ti ptica zbrise sa nishana - zbrisace i ekspozicija (korektna), posto je uglavnom donja strana ptice toliko tamnija od svetlog neba da se to sa onim +- ev (a na matrixu - pa da onda nema veze gde je dal' je u centru ili nije) ne moze postichi.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 5:11 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Iskustvo = znanje

A početnik po definiciji nema ni jednog ni drugog... :)


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 40 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs