Danas je Čet Mar 28, 2024 9:47 am

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 40 postova ]  Idi na stranicu 1 2 3 4 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 9:54 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
Pre par dana kad sam postavio ovih par texticha, palo mi je na pamet da napisem i par nekih tipova kako nesto konkretno uslikati - posto sam i na pp dobio par porukica tu od drugara, pa kontam da bi mogli i to malo da ispalamudarimo sta/kako.
Ono sto je meni palo na pamet - to cu da malo izbistrim i nashkrabam - tipa "kak se uslikati sa ribom, a da se vidi to i to..." ili "kako... po mraku... " i t.d. i t.d
svrha ove temice - jel' ima neko neko konkretno pitanje. - znaci tipa - neka slika se nekom svidi - i voleo bi i on to tako, a ne ume. - okacite link ka slici, pa cemo to da reshimo. a ako ne znam - valjda ce neko od mojih pajtosa slikadzija vec znati odgovor na pitanje.
vot du ju sej drugari, vot du ju sej?

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 10:51 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
Aj sej: najs!


Vrh
   
 Tema posta: :)
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 1:02 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
mi tu :)

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 1:13 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jun 18, 2006 9:59 pm
Postovi: 3626
Lokacija: Cacak / Bec
mi tri

_________________
"Social media don’t have to be democracies where all speech is valued at any cost; you can feel free to be the dictator of your conversational domain for the sake of your own sanity".


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 28, 2008 11:59 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
Pitanje: Kada smanjujem rezoluciju digitalne fotografije u meniju DSLR-a, a pre fotkanja, ne RAW, nego L/M/S Canon, da li se smanjuje kvalitet fotke ili isechak sa senzora (manja rezolucija kvalitetniji isechak iz sredine)?


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 12:50 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
na nikonu Large/Medium/Small se odnosi na velicinu slike (znaci fizicka velicina slike - u pikselima - large je pun format tog senzora,(recimo na d 200 je 10,nesto) M je (lupam) 6mp, S je (opet lupam - nisam bas detaljisao jer uvek slikam L kad slikam jpg) recimo 4mp. - znaci tu slike gube na velicini

a oznake za kvalitet (kompresiju) su: Fine, normal, Basic - a ovde slike gube na kvalitetu.
za canon ne znam tacno (nemam canone) - moras da procitas uputstvo.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 1:15 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
isto


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 8:38 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Mislim da se ne koristi isečak iz sredine jer objektiv uvek osvetljava celu površinu senzora i tako formira sliku. Eventualno možda aparat softverski isključuje višak piksela kod pravljenja manjih rezolucija, mada mi je i to malo verovatno. Daleko verovatnije je da se uvek snima full rezolution snimak, a onda ga procesor i softver u aparatu smanjuju po potrebi (na zadate dimenzije ili određeni nivo kompresije)...

Pokušao sam da nađem tačne podatke kako to fotoaparat/senzor radi, ali mi nešto ne ide, dakle - nagađam... :wink: Ako nađem, postovaću ih...

Po meni, ako memorijski prostor nije problem, uvek treba fotkati u najvišoj rezoluciji i najmanjoj kompresiji (kome treba i u .raw-u, naravno), što ti kasnije daje maksimalnu slobodu prilikom obrade, pa smanjuj na rezoluciju koju poželiš...

Kartice su danas baš jeftine, pa ni to nije neki problem. Evo, pre par dana kupih Kingston karticu od 2 GB za 1600 dinara. Naravno, nije neki šampion brzine, ali - pošto retko slikam akcione scene (sport i slično), retko koristim "rafal", pa je to u realnom radu praktično nebitno...

Isto tako, i DVD diskovi su jeftini (a i hard diskovi su sve jeftiniji), pa ni skladištenje nije neki problem...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 8:58 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
@ Sale

Hvala na odgovoru, i ja sam pretpostavio da je tako iako bi bilo jako dobro da je drugachije, ali to je tehnichki teshko izvodljivo..


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 9:37 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
ne bre slika je uvek ista. znaci ako si kadrirao ..lupam.. kutiju cigara, i sa strana ima po dva cm - na svakom od podesavanja na slici ce biti kutija pljuga + par cm okolo.
na onim prvim (size) velicinama - ona ce se razlikovati u rezoluciji (znaci bice 10-8-6-4-3.2 M(ega)P(ixela) - znaci u realnom zivotu ako se recimo STAMPAJU te slike u nekom malom formatu - n.pr. 9x13 ili 10x15 - nema neke razlike - razlika se vidi na vecim printovima (20/30 ili 30x40 ili jos vece - na malim slikama se onda vidi zrno/pixeli).

na onim drugim (compression/ quality) fine/normal/basic - slika gubi na kvalitetu - znaci primenjuje se kompresija jpg fajlova, -sto je veca kompresija to su slike nekvalitetnije - znaci gube se detalji u slicnim bojama. (znaci ako je nesto prelaz iz bele u neku tamo sivu - na nekompresovanoj se to vidi, na srednje kompresovanoj se vide prelazi u nijanse, a na vrlo kompresovanoj se vide bukvalno trake - kao da je to lupam oslikano akvarelom).

znaci uvek se slika najveca slika, sa najmanjom mogucom kompresijom (dakle L(arge)slika sa F(ine) podesavanjem), a ko ima nekih afiniteta da mu slike vrede u smislu neke daljnje upotrebe (tipa novine, bilbord, ovo/ono), treba da slika raw. takodjer ako se skladiste slike na dvd-ovima - tu ne treba skrtariti, i treba raditi 2 backupa na 2 razlicita(proizvodjaca) medija, kupljena u razlicitim radnjama (kako bi se izbeglo da diskovi budu "sa istog kamiona")
evo na dnu ovog linka ima lep primer razlike u podesavanju kompresije slike:

http://photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=00GEEU

na ovom ovde linku isto ima objasnjeno. (verovatno ce drugare mrzeti da citaju celih 10 minuta, a verovatno i ne pricaju svi engleski dosta dobro - al za one koji razumeju engleski.. :

http://www.nikon.co.jp/main/eng/feelnik ... lr02_e.htm

... fala fala...
:)

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 40 postova ]  Idi na stranicu 1 2 3 4 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs