Danas je Sre Apr 24, 2024 7:22 am

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 40 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 10:50 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:51 pm
Postovi: 227
Lokacija: ZABOK-Croatia
Koji je najbolji mod u postavkama fotoaparata za fotografiranje po mraku!

Naravno bez stativa iz ruke na ribolovu u sred noći?

Neki dan sam fotkao na automatskoj postavki i dogodile su se tri različita fokusiranja... u prvom snimku je izoštrena riba, a glava ribiča mutna, u drugom kontra od prvog i tek u trećem pokušaju je bilo relativno obadvoje izoštreno!

Dali ovisi o modu u kojem snimaš ili nešto treće, četvrto???

Znači IZ RUKE, po MRKLOM MRAKU!... the best????

Radi se o SLR aparatu...

_________________
www.zabok-ribolov.com


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 12:58 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
@doktor bouz

OK, hvala.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 2:32 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
ZABOKEC napisao:
Znači IZ RUKE, po MRKLOM MRAKU!... the best????

Radi se o SLR aparatu...



Pazi, nije ni DSLR svemoguć (pretpostavljam da za njega pitaš, 350D?)... Po baš mrklom mraku nećeš, nažalost, napraviti ništa bez blica ili nekog drugog veštačkog osvetljenja, no ako ima bar malo neke svetlosti, nade ima...

U takvim uslovima jedino što ti preostaje je da staviš najveću moguću ISO osetljivost (kod mene je to 3200) i potpuno otvoriš blendu (1.8 ili manje, recimo)... pa šta bude.... Fotkaš u prioritetu blende (Av), naravno...
Pritom obavezno paziš na dužinu ekspozicije, pa ako padne ispod recimo 1/30, treba ti pomoć blica jer će to što dobiješ biti neoštro i razmazano (zbog preduge ekspozicije koja više nije moguća iz ruke)...

Ovo što si pitao oko fokusa...

Pri lošim svetlosnim uslovima svaki fotoaparat ima problema sa fokusom pa i DSLR (istina, on se tu još i najbolje snalazi od svih drugih), a kada "odvrneš" blendu do kraja dobijaš i jako malu dubinsku oštrinu (kod 1.8 blende/objektiva radi se o santimetrima) i fotoaparat jako teško fokusira, tačnije lako omašuje, a ako još držiš uključene sve fokus tačke - fokusira gde i kako on hoće, a ne kako ti hoćeš...

Ja zato najčešće držim uključenu samo centralnu fokus tačku, a u "nemogućim" uslovima, ponavljam - zaista ne možeš ništa bez blica (ili stativa, ako se radi o nepomičnim objektima), a pošto neki blicevi imaju i focus assist lampu - problem se lako rešava...

p.s. Nisi rekao kojim si objektivom fotkao po mraku. Preporučjem ti da obavezno za takve prilike nabaviš bar EF-S 50 mm f/1.8 (cca 80 evra) ili još bolje 50 mm f/1.4 (cca 340) evra, jer jedino sa velikim otvorom blende + visoki ISO (ili sa stativom) imaš šanse da napraviš nešto u low ligt uslovima...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 30, 2008 8:24 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 24, 2006 8:44 pm
Postovi: 250
Lokacija: EU
Doktore, pomagaj. Imam realan problem jer ovih dana izgiboh slikajuci se sa pastrmkama, ali uvek kada udari dobar komad sam sam na vodi. Onda naravno pre dolaska na vodu odmah namontiram masinu (nikon d200) na stalak i polako od vira do vira. Ima li gde da se kupi daljinski jer se ovako polomih, a ribu naravno vracam nazad u vodu. Problem imam sa self portretima i taj daljinski bi mi glavu spasio jer polomih se izmicuci se i namestajuci.

Zvao sam BVM foto, ali me izgleda zavlace i nemaju trenutno...

_________________
Istrajnost na ispravnom putu donosi srecu


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 30, 2008 9:35 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
jesi bio/pitao axelphoto ili nikon radnju? jel' znas da imas na d 200 jednu simpa opciju snimanja sekvence? ono - naredis aparatu recimo da u toliko i toliko sati pocne da snima na svakih toliko i toliko vremena po toliko i toliko fotografija? - jako zgodna opcija. ja letos kad sam bio na morima, stavio lepo aparat na stativ, nanisanio lovhcen i tamo ona brdasca, i rekao aparatu da pocne u rano jutro pre izlaska sunceta da roka na tri minuta - a ja opushteno u krevetu. inace nemam daljinac ni za d200 ni za d3 odo malo da vidim sta kaze drug gugl.

http://cgi.ebay.co.uk/Aputure-Wireless- ... dZViewItem

http://cgi.ebay.com/Wireless-Remote-Con ... dZViewItem

http://www.gadgetinfinity.com/product.p ... ctid=16746

..evo vidim na guglici ima toga dosta.
http://www.google.com/search?hl=en&clie ... %7Clang_sr

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Poslednja izmena od doktor bouz u Ned Mar 30, 2008 9:46 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 30, 2008 9:45 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:51 pm
Postovi: 227
Lokacija: ZABOK-Croatia
Saša, radi se o aparatu EOS 350D i kit objektivu 18-55 mm... on ima ugrađen svoj blic i njega koristim... znači kod fotkanja ribiča po noći na ribolovu sa ulovom iz ruke... koji je najbolji mod kod takvog snimanja?

Potpuna automatika, P, Tv, Av, M, A-DEP... Evo što da izaberem od ovog, a da mi je fokus prilagođen, znači da mi se ne događa fokusiranje samo ribe ili samo ribiča, a ostatak fotografije je u šumu!

Ne znam kako da ti bolje objasnim pitanje...

Ova caka kod centriranog fokusa bi mogla biti OK, to nisam probao, ja sam snimao na potpunoj automatici i mislim da nije dobro prilagođena kod takvih vrsta snimanja. Ja sam NOVI u SLR aparatima, tako da se ne čudite ovim početničkim pitanjima. Ja sam aparat kupio prvenstveno za ribolov i ne mislim se baviti nekom profi fotografijom!
Hvala na dosadašnjim odgovorima!

_________________
www.zabok-ribolov.com


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 31, 2008 1:21 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Koliko vidim, najveći problem ti je što u kadru nije sve jednako oštro, je li tako?

To je zbog relativno velikog otvora blende koji je fotoaparat izabrao u auto modu. Time je smanjio pojas dubinske oštrine, pa je oštar ili ribolovac ili riba, zavisno od toga na šta je fokusirano (a fokus je "šetao" jer su u auto modu stalno uključene sve fokus tačke). Da bi i ribolovac i riba bili jednako oštri, treba ti manji otvor blende - koji će povećati dubinsku oštrinu...

Zato probaj da umesto u auto modu slikaš u Av modu i tako zadaješ željenu veličinu blende.... Tada ćeš morati i ručno podignuti blic jer neće sam iskočiti...

Nažalost, nije nimalo jednostavno napisati sada neku kombinaciju i reći evo fotkaj ovako, jer tu ima dosta promenjivih faktora koji utiču na finalni rezultat. Moraćeš malo eksperimentisati...

Možda ne bi bilo loše da, dok se malo ne uvežbaš, opališ prvo fotku na automatici, pogledaš rezultat i parametre kojom je napravljena, a onda se prebaciš na Av mod, postaviš istu ISO osetljivost ali smanjiš otvor blende. To radiš (smanjuješ blendu) sve dok ne dobiješ željenu oštrinu u kadru... Fotoaparat će pritom povećavati snagu bljeska, a ako po fotkama vidiš da je došao do maksimuma snage, podiži ISO osetljivost...
Posle nekoliko pokušaja trebalo bi da dođeš do rezultata, a izvući ćeš i neke zaključke pa će ti to sve manje trebati...

Ima tu i gomila sitnih trikova, recimo kažeš ribolovcu da drži ribu blizu tela, umesto da je gura napred. Tako povećavaš šansu da sve bude oštro...

p.s. Nije sve ovo baš lako objasniti u par reči, niti dati neku univerzalnu "formulu", ali vremenom kroz praksu dolaze i rezultati, pa je eksperimentisanje sve manje potrebno, a i gubi se mnogo manje vremena...
Drugo, odabrao si baš najekstremniji mogući primer, u kome se ne bi lako snašao ni neki iskusniji fotograf sa mnogo boljim objektivom i eksterni blicem (ili bar ne bi "iz prve"), a kamoli neko sa minimumom iskustva, kit objektivom i ugrađenim blicom. No nema brige, samo polako, mnogo strpljenja, rada i biće rezultata...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 31, 2008 8:27 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 24, 2006 8:44 pm
Postovi: 250
Lokacija: EU
To Doktore, e to mi treba. Vidim da moze i za d 300 posto cu i sa njim da probam. Vidim da moze da moze da radi i sa 15 metara udaljenosti (mada ja obicno radim na udaljenostima od 5 do 7 m u zavisnosti od gabarita ribe, ako je neko big tajmence mora malo da se odmaknes da stane u kadar, hihihihi). Ovaj bezicni mi se mnogo vise svidja, a i cena od 30 evrica je sasvim ok.

_________________
Istrajnost na ispravnom putu donosi srecu


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 31, 2008 2:51 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
ja sam imao taj bezicni ic za d70s, i o.k. je radio, ali sad kad se setim, mislim da ga nikad nisam probao na recimo jakom suncu, tako da ne znam dal' bi imao probleme. a moj pajtos je kupio nedavno za d80 neki radio okidach (kineski za 20 e) i radi k'o bombona.t.j. radio, posto je prodo d80 a kupio d300. pise ti zemlja eu - tako da verujem da moze nesto da se e-bay-ishe ili vec neka online kupovina bez preteranog smaranja/carina/poreza/ostalih haracha.
@ zabok: otprilike ti je sasha rekao, ali neki generalni odgovor, ako sam te dobro ukapirao bi bio "kume - jeb'ga - ne mozhe" :)
tako da cemo probati da resimo ovo "unatrashke" - linkuj neku sliku negde na netu, koja te zanima kako je tip uslikao - pa da je vidimo, i da je oderemo.- to je mozda jednostavnije.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 31, 2008 3:24 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:51 pm
Postovi: 227
Lokacija: ZABOK-Croatia
Hvala na odgovorima... znači AV mod, priritet otvora blende i pokusi i samo pokusi... budem to isprobavao, pa ćemo da vidimo kako bi to završilo...

Budem poslao fotke koje sam uslikao kao primjer da vidite kako je to ispalo! (mislim na one fokusirane i izfokusirane)! :lol:

_________________
www.zabok-ribolov.com


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 40 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs