Danas je Čet Mar 28, 2024 8:13 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 61 postova ]  Idi na stranicu 1 2 3 4 5 Elipsa 7 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Čet Feb 26, 2009 7:27 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
viewtopic.php?f=46&t=1714

Evo ovako drugari.
Nadam se da ste svi procitali ovaj link gore. To je DRUGA tema kad se dodje na forum varalicar.com. Dakle jako ju je teško ne videti. No o.k. ako neko nije video do sad - eto zgodne prilike da je pročita.
Dakle problem sa veličinom slika se sastoji u tome što:

1. slike koje su u velikoj rezoluciji, i-ili velikih dimenzija ( x * y piksela), su veeeoma ne-usluga drugarima koji gledaju forum sa dial-up konekcije. Znači to je bukvalno "patnja"
2. NEMA POTREBE da slike budu velike - podjednako se dobro vide na ekranima i kad su u rezoluciji 600-800 piksela po dužoj strani, i kad su teške par desetina Kb.

Zašto insistiramo na toj dimenziji u pikselima - od 600 do 800 pixela? -Zato što je to rezolucija koju većina monitora prikazuje u celom prozoru - dakle bez potrebe da se skroluje slika sa točkićem na mišu, ili da se ide desni miš -> view image. *eto ko nije znao, sad zna i za ovu "foru".

Za smanjivanje slika "keva" je program fotošop, bilokoja verzija. dakle otvori se slika, otvori se "roletna" "File" - prva gore levo, pa onda "save for web&devices" (ili ti ukratko - save for web..). Otvara se "save for web" prozor. Može se desiti da vas program pita nešto (tipa da je slika prevelika za tu opciju, ako imate malo sporiji/stariji računar) - to kažete (kliknete) OK.
U prozoru gore levo imaju one "kartice" kao u kartotekama, i to: Original, Optimized, 2-up, 4-up. Ja držim na 2-up, ali možda nije loše da stavite na 4-up, čisto da vidite o čemu se radi - slika bude prikazana u 4 prozorčića, dakle četiri verzije, TO JE OVO POD BROJ JEDAN ZELENOM BOJOM, i ispod svake piše broj za "quality", (TO JE BROJ PET CRVENOM BOJOM), i koliko je sa tim i tim, podešavanjem slika memorijski teška. Dakle koliko kilobajta ima.

desno od prozora sa sličicama ima svašta nešto...
nas interesuje:

BROJ DVA ZELENOM BOJOM: image size (ako nije već izabrano), pa onda BROJ TRI ZELENOM BOJOM: u to polje kucate width 800 ZA HORIZONTALNU, odnosno height 600 ZA VERTIKALNU sliku.
BROJ 4 I 5 ZELENOM BOJOM: Izaberete jpg ono gornje polje, a u onom ispod gde na ovom primeru piše low kako pomerate onaj klizač levo-desno, pa kad ga pustite, prikaže se levo u prozoru ispod slike koliko će biti teška u kilobajtima. dakle tu se smanji slika da ima (po meni sasvim pre-dovoljnih) pedesetak KB, i sad još preostaje da se ode na ono dugme gore "save"- broj 6 crvenom bojom. Izaberete mesto negde na hard disku, i snimite pod nekim imenom. Ta dakle smanjena slika se od tog momenta nalazi tu gde ste je snimili.

Slika

znači ima sve skupa četiri koraka, i pola minuta posla.
ko mi bude rekao da to ne ume, -a zna da prebaci strunu/najlon sa kalema na špulnu mašinice za pecanje, smatraću da me zeza, pošto je prebacivanje strune na špulnu jedno deset x zahtevnija operacija, od ovoga.

NARAVNO, AKO IMA NEJASNOĆA - nemojte se libiti da pitate, pošto kontam da ipak ima i drugara tu koji se ne bakću računarima i tako dalje i tako dalje...

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
PostPoslato: Čet Feb 26, 2009 7:39 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
A što smo ono beše sve ovo se zezali? aaa....daaaaa.... da bi pokazali slike drugarima :)

e da bi dakle videli i ostali tu sliku - treba negde da je okačimo da "visi"
ja lično koristim, na gornjem linku pomenuti
http://www.photobucket.com

ređe, t.j. već dugo nikako

http://www.imageshack.us - jer ne radi nešto baš najbolje.

voleo bi da ostali koji koriste neke druge free hostinge stave ovde web adrese

http://www.imagetitan.com
http://tinypic.com/
ovo nisam koristio, al znam da ima


i kad dakle pošaljemo sliku na te sajtove, otvorimo sliku, i desnim mišem izaberemo
COPY IMAGE LOCATION.
Onda dođemo ovde na forum, i u odgovor pritisnemo predzadnje dugme ovo iznad prostora za text - Img i sa tastature pritisnemo ctrl dugme i V dugme zajedno, ili izmedju onih img i img u onim zagradama desnim mišem idemo na "paste".
to bi trebalo da je to.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta: Resize u ACDSee
PostPoslato: Ned Mar 01, 2009 12:44 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
Kako resizovati sliku u nekoj od verzija ACDSee, a koja je sada 800 x 650 pix i ima 186.7 KB

Slika

Treba je otvoriti u ACDSee programu, klik na Edit i dobićemo na ekranu otprilike ovakvu sliku
(kazem otprilike, jer zavisi od verzije programa hoće li vam komande i alati biti sa leve ili desne strane)

Slika

... ovde su nam važni alati:

Slika

Klik na Resize i ovde smo:

Slika

U delu ovog prozora gde piše 800 ukucamo željenu dimenziju (recimo 600) i uz Preserve Aspect ratio:
Kliknemo na Estimate new file size (pretpostavljena veličina... ) i ako je slika lakša od 100 KB klik na Done
Želimo li smanjiti samo težinu fotke, ovaj korak izostavimo.

Ako je fotka teža od 100 KB, pre nego kliknemo na Save (sačuvaj), klik na Options i otvara se dodatno ovaj mali prozor – nama desno -
u kojem klizačem označimo kvalitet slike (ili ukucamo direktno, recimo 60 tamo gde sada piše 90) čime indirektno odredimo i težinu.

Slika

OK - Save as - i to je to :) tako smo dobili fotku iste veličine (800 x 650 pix)
koja sada ima - 31.5 KB

Slika

Nešto nejasno :shock: :? :wink: može pepejom :) :D

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
PostPoslato: Čet Mar 05, 2009 4:22 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 3:08 am
Postovi: 634
Lokacija: Alberta, Calgary
Super objasnjenje, ali svi gore pomenuti programi se moraju kupiti da bi se mogli koristit.
E sad nema svako $80 za acdsee ili jos vise novaca za photoshop.
Jeste da ih daju za download ali samo kao demo na odredjeno vreme.

Evo i linka jednog besplatnog programa a namjenjen je iskljucivo za "olaksavanje" digitalnih fotografija

http://bluefive.pair.com/pixresizer.htm

Ova slika je bila 1.15 MB sada je 51 KB, sve to sa samo dva klika misha, ubitacno lagano za razumit i koristit.
A i program je vrlo mali, zauzima samo oko 5 MB na hard disku.

Slika

Moze i ovaj program isto dzaba http://www.faststone.org/FSResizerDownload.htm samo je malo komplikovaniji za koristit.
Evo ova slika je bila 1.20 MB sada je 26.8 KB

Slika

Sve to bez puno gubitka na kvaliteti.

P.S. Znam da nije bas u klasi gore pomenutih programa i ne kompresuje tako efikasno ali je dzaba i puno laksi za koristit.
Nadam se da urednici nece da zamere.

_________________
http://www.kopacki-rit.com/


Vrh
   
PostPoslato: Čet Mar 05, 2009 9:39 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
naprotiv, ja ti se lichno i zahvaljujem. kad ugrabim malo vremena, imam u planu da napravim ovo ovako kao ovde i za taj faststone image viewer.
*za gledanje slika inache koristim dakle taj program (bolji od acdsee) - a besplatan je, i "regulare"
www.faststone.org -> pa tamo odete u download, i skinete najnoviju verziju, trenutno vazecha je evo vidim 3.7 (odo' da ga skinem, poshto ja peglam 3.6).

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
PostPoslato: Sub Mar 07, 2009 5:29 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Okt 19, 2007 2:04 pm
Postovi: 868
Lokacija: Zagreb
Ja slike smanjujem u Paint-u kojeg ima svaki pc sa windowsima.
Mislim da nema jednostavnijeg nego otvorit sliku u paint-u, kliknut image, pa stretch/skew i otvara se prozorčić
u kojem je pod opcijom stretch kvadratić Horizontal i kvadratić Vertical i umjesto 100% upisat recimo Horizontal 30%, Vertical 30%.
To je to, slika je smanjena, još samo treba kliknut file, save as i gotovo!


Vrh
   
PostPoslato: Sub Mar 07, 2009 8:56 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Nov 23, 2006 9:15 pm
Postovi: 3648
Lokacija: Суботица на северу Бачке
^^ dr. ja se tebi licno zahvaljum za faststone :D

_________________
"Uhićen prostitutak" :lol: :lol: :lol:


Vrh
   
PostPoslato: Ned Mar 08, 2009 12:33 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
Also, dakle :) može se zaključiti :? :) da je svaki program u kome znamo smanjiti sliku

da po Pravilniku ne bude veća od 800 pix i teža od 100 KB - dobar.

Ako imamo više slika u postu bilo bi kolegijalno smanjiti ih i više :)

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
PostPoslato: Ned Mar 08, 2009 3:50 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 12:53 am
Postovi: 106
Lokacija: Pećinci - NS
Ja kao i vićpa koristim paint, sliku koja je slikana u rezoluciji 12 mp smanjim na 20% sa 20%

i dobijem rezoluciju 800x600 i sliku tesku u proseku 30kb.

Po meni za prosecnog korisnika najprostiji program i ima ga u svakom racunaru.

_________________
osim žene i bicikla sve je na prodaju!


Vrh
   
PostPoslato: Sre Mar 11, 2009 9:29 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 14, 2007 1:00 pm
Postovi: 2512
Lokacija: Beograd
e pogledajte ovu sliku

viewtopic.php?f=15&t=5491

3,072 x 2,304 pixels
816 KB
:shock: :shock: :shock:

_________________
Trening stvara majstore


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 61 postova ]  Idi na stranicu 1 2 3 4 5 Elipsa 7 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs