Danas je Pet Apr 19, 2024 4:14 am

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 18 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2
Autoru Poruka
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 3:19 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
s' tim shto ovo shto je chira posvetlio - ne treba na halajtima na ribi da se posvetli - ovo kod shkrga - krenulo je u gorenje, a to nije dobro tu i tamo. (ovde recimo nije).
e sad kako to "vratiti" u fotoshopu:
najjednostavnije: otvoriti iz palete windows - ako vech nije desno otvorena ona "kartoteka" sa karticama "levels, history, channells, ...." -dakle tabulator "history" i shtiklirati onaj 1 boxich pre te intervencije kojom je slika posvetljena (ja bi rekao da je "levels" ili "curves". -onda u onoj paltei sa alatkama (levo) izabrati HISTORY BRUSH - desnim mishem izabrati neku mekanu chetkicu - i samo prefarbati (praktichno vratiti "istoriju" obrade - na "dotle") tom chetkicom preko tog dela koji je izgoreo.

takodjer, levels/ curves/ satturation/ color ballance/ i tako dalje.. to se ne radi pod "adjustments", nego u ovom gore pomenutom - pa "layers" (ono desno), i onda dole ima jedan crnobeli krug - on kad se klikne - otvore se te opcije.- i onda imaju i blendig options ili blending modes. u startu stoji "normal" - recimo kad se rade levels/curves (neshto shto ima veze sa svetlom) - onda se izabere taj blending mode "luminosity" (svetlo) - to je t.zv. nedestruktivna obrada - znachi ne razbuca sliku.
ako se radi neshto sa bojom -ondak "color"
ako ochete da malo povechate kontrast - ondak "duplicate layer" -i taj novi lejer (koji je isti ko onaj koji je jeli dupliciran) prebacite u blending mode "overlay" ili "soft light" (probajte), i smanjite opacity - za overlay ja tu negde do dvadeset.
*bitno: shta god da radite u fotoshopu - ne treba preterivati i ichi u ekstreme - to uvek ima za posledicu unishtenje slike na neki nachin (ili izgore hajlajti, ili se zapushe tamne partije, ili ima puno shuma u tamnim partijama i td.).

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 10:15 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 4:23 pm
Postovi: 681
Lokacija: Holandija
Ovo vec postaje ozbiljna tema. Pozdrav za Doktora.
Hvala vam svima jos jedanput jer sam vec postigao zeljeni cilj.
Juce sam se cuo sa kolegom Gerbenom koji je inace graficki dizajner i zaduzen za nas sajt
www.hengelsportdefuik.nl na koji smo jako ponosni. Vec deset godina registrujemo sve smudjeve preko 70cm koje uhvati
nase drustvo i to je verovatno sajt br.1 na svetu sto se tice fotografija krupnih smudjeva.

Listali smo zajedno ovaj topic i ja sam mu prevodio vase reci...na kraju se slozio da sa Sasinim kritikama oko kadriranja i uostravanja.
Nadam se da cemo ubuduce praviti jos lepse fotografije.

Evo kako je on obradio bandara na photo-shopu:
Slika

Ovo je uradio pre nego sto je video Sasinu obradu i interesantno je da je i on obrisao ribolovca u pozadini, samo je zaboravio da obrise njegovo koleno. Kaze da je to uradio na brzaka i da je malo preterao sa bojama.

_________________
http://www.ribolovci.com/forum/index.php

http://www.hengelsportdefuik.nl/


Vrh
   
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 10:36 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Ja se nisam bavio detaljnom obradom same fotke već sam se koncentrisao na problem kadriranja, kao što si i tražio... Gerben je sasvim fino "utoplio" fotku, boje su živnule... :wink: Nije puno preterao (prikaz dosta zavisi od monitora na kome gledate), a kao "parametar" koji treba posmatrati i prema njemu se "ravnati" u ovom slučaju (kao i većini drugih) je boja lica ribolovca... Čim primetite da postaje neprirodna - preterali ste i vratite se malo nazad... U svakom slučaju ovo gore je bolje od originala... :wink:


p.s. Sledeći put postavi originalnu fotku direkt iz fotoaparata (bilo bi puno da tražim *.raw? :) ), u punoj rezoluciji (stavi thumbnail), pa ćemo se onda moći malo više "igrati"... :wink:


Vrh
   
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 11:45 am 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
doktor bouz napisao:
... s' tim shto ovo shto je chira posvetlio - ne treba na halajtima na ribi da se posvetli - ovo kod shkrga - krenulo je u gorenje, a to nije dobro tu i tamo. (ovde recimo nije).

:) samo mali digress... "moja" je donja fotka :!:
dakle, ja sam potamnio i to samo ribu (izvukao krljušt - osim onih na sredini ispod prednjih peraja, koje su spržene)
i u Capture NX2 sklonio "stomak" slike.

Time obrada nije ni blizu gotova, recimo lice ribolovca bih "smekšao"
i niz još manjih sitnica uradio, ali za to, k'o što reče Saša, treba veća fotka - bolje kadrirana.

Ovakve slike doživljavam kao portret (ne uvek), a taj se nikada ne snima iz prevelike blizine.
Ribolovci misle da će riba izgledati veća ako se snimi s 1 m.
Neće, samo će imati, što reče Doc na nekom mestu, "velik nos i male uši" - bulb.

Kod nas (u Srbiji) u modi je slikanje za novi pasoš.
Primetićete da vas fotograf snima sa bar 3 m razdaljine.

:) :D

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 12:10 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 4:23 pm
Postovi: 681
Lokacija: Holandija
Napolju hladno, ja ne mogu na pecanje pa da se malo igramo. :)

Sasa mi je malo otvorio oci sto se kadriranja tice pa cu probati da pokazem da li sam nesto shvatio. :lol:

Originalna fotka:
Slika

Nakon moje obrade...ovde pricam samo o kadriranju pa nema potrebe da stavljam fotke u originalnoj velicini.
Slika

Sasa, jesam li te dobro razumeo?

Malo mi smeta ovaj shed inace bi je jos malo skratio.

_________________
http://www.ribolovci.com/forum/index.php

http://www.hengelsportdefuik.nl/


Vrh
   
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 12:19 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
:) Kad je već 'vaki minus napolju - evo kako vidim ovu novu Igore, od tvog kolege uradjenu:

Slika

I ona je imala manji bulb i spržene krljušti ispred prednjih peraja,
na brzaka sklonio i ono koleno,
malo sam te "obrijao" :), smanjio zeru saturaciju,
čak posebno malo i crvenu, ali opet kažem - nije gotovo.

Recimo, sumnjam da je ovo snimanu u Pizi, pa je onaj toranj u daljini
trebao pretrpeti korekciju perspektive,
a to ne može na ovako maloj fotki bez deformacije ribe i ribilovca.

I, naravno, smanjio sam sliku sa oko 350 Kb, na preporučenih na ovom Forumu - oko 95 :)

:D

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 12:25 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 4:23 pm
Postovi: 681
Lokacija: Holandija
Sad mi se bandar slaze uz kragnu. :D
Ja koristim windows picture menager za smanjivanje fotografija.
Nisam obratio paznju na velicinu slike... imam li na ovom programu opciju da u umanjim fotku a da ostane na formatu 800x600
kao sto si ti uradio ili treba da za to koristim neki drugi program?

_________________
http://www.ribolovci.com/forum/index.php

http://www.hengelsportdefuik.nl/


Vrh
   
PostPoslato: Sub Dec 19, 2009 12:48 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 4:23 pm
Postovi: 681
Lokacija: Holandija
IgorNL napisao:
... imam li na ovom programu opciju da u umanjim fotku a da ostane na formatu 800x600
kao sto si ti uradio ili treba da za to koristim neki drugi program?

Kasno sam video topic o smanjivanju fotki. :oops: Skinuo sam faststone pa cu od sad da se igram sa njim.

_________________
http://www.ribolovci.com/forum/index.php

http://www.hengelsportdefuik.nl/


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 18 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs