Danas je Čet Apr 18, 2024 4:03 am

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 18 postova ]  Idi na stranicu 1 2 Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: Čet Dec 17, 2009 5:34 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 4:23 pm
Postovi: 681
Lokacija: Holandija
Ukusi su razliciti, neko voli plavuse a neko crnke...tako je i sa fotografijama.

Mene interesuje misljenje ljudi koji se malo bolje razumeju u fotografiju od obicnog ribolovca.
Moji drugovi i ja se cesto slikamo sa ulovima, ima tu dosta lepih fotki ali bi ja da malo napredujem po tom pitanju.
Zato vas molim za pomoc i savet.

Juce sam diskutovao sa drugarom oko podesavanja ostrine...on voli da izostri na ribu i da pozadina ostane tamna
kao na ovoj slici:
Slika

Ja opet mislim da to nije bas najsrecnije resenje za sve prilike... jeste da riba dolazi do izrazaja ali se zato gubi na
emociji ribolovca koja fotkama daje posebnu car...
Na ovoj slici se lepo vidi da se moj kolega ovom smudju raduje na poseban nacin...ovakav osmeh se ne vidi svaki dan.
Ja znam kroz sta je moj kolega prosao dok nije uhvatio ovog smudja i ako vidim ovu fotku nakon 20 znacu o cemu se radi.

Slika

Prva fotka je slikana sa dobrom kamerom Nikon D70 a druga sa obicnim Olympus digitalcem.

_________________
http://www.ribolovci.com/forum/index.php

http://www.hengelsportdefuik.nl/


Vrh
   
PostPoslato: Čet Dec 17, 2009 9:38 pm 
OffLine

Pridružio se: Pet Jan 02, 2009 12:21 am
Postovi: 2627
Samo vi lovite takve smudjeve i ne brinite nista 8) .Ja nisam neki ekspert za slikanje,ali kao i ti mislim(sto se ostrine tice) da treba i ribolovac da bude u "punom sjaju"(samo sto ja idem na pecanje sam a nisam nabavio stalak).Lepa(prirodna) pozadina se podazumeva :wink: .I nema tu (po meni) puno filozofiranja :wink:

p.s Moja malenkost voli i plavuse i crnke i smedje :lol:


Vrh
   
PostPoslato: Čet Dec 17, 2009 11:44 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Fotke su lepe, ali...

Na prvoj bi ipak bilo bolje da je kolega više zatvorio blendu (i digao ISO vrednost ako je potrebno). Umesto f/3.5 kao što je na slici da bude, recimo, f/5,6 ili čak f/8 Time bi dobio veću dubinsku oštrinu i lice ribolovca bi takođe bilo oštro, a pozadina bi i dalje bila zamućena jer je i više nego dovoljno udaljena od objekta fotografisanja. Oštrina lica ribolovca u slučaju fotke sa ulovom je jednako bitna kao i oštrina ribe... Kada pogledam ovu fotku meni se pogled prvo "zalepi" za lice ribolovca - a ono je mutno, što u startu zasmeta. Tek onda pogled "klizne" na ribu...
Ako ti kolega voli takve "efekte" onda je bolje da primenjuje uži kadar, odnosno da glava ribe (ili deo njene glave) bude u krupnom planu (mora da zauzima veći deo kadra) a lice ribolovca onda može biti iza, blago zamućeno i dosta sitnije (ili da se vidi samo deo lica). Tada neće do dolaziti do pojave koju sam opisao, a dobiće još efektniju fotografiju... Isto tako - položaj ribe - zbog prednjeg dela (glave ribe) gurnutog napred i korišćenja širokougaonog objektiva, došlo je i do relativnog blagog deformisanja ribe, što opet deluje pomalo neprirodno. Treba povesti računa i o tome...

Druga fotka mi se više sviđa, ali mi se opet ne sviđa preuzak kadar, odnosno ovakvo kropovanje (ako je ono u pitanju - a verujem da jeste, zbog formata/odnosa stranica postavljene fotografije i pomenutog fotoaparata). Treba ipak ostaviti malo prostora okolo da kadar može da "diše"... Ovako se to doima kao: "umalo odseče rep"... :wink:


Vrh
   
PostPoslato: Pet Dec 18, 2009 10:02 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 4:23 pm
Postovi: 681
Lokacija: Holandija
Sasa, hvala na objasnjenju...kolega voli da mu ribe ispadnu velike na fotkama, meni je to manje bitno ali ipak ne bi da preterujem
i drzim ulove stisnute uz grudi. :lol:
Ja bi da napravim neki kompromis da bude velika riba a da ne pokvarim fotografiju.
Koja sirina objektiva bi bila idealna za fotografisanje sa udaljenosti od 2-2.5m?

Sad sam pogledao ovu drugu sliku u originalu i ovde si u pravu...previse sam je isekao.
Kako bi ti to uradio?
Slika

Meni se jako svidja i ova fotka sa bandarom.
Kako bi nju kropovao?
Slika

_________________
http://www.ribolovci.com/forum/index.php

http://www.hengelsportdefuik.nl/


Vrh
   
PostPoslato: Pet Dec 18, 2009 11:25 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Pa vidi, sa ovih originala što si sada okačio (a koji su inače sasvim dobri) i ne može se Bog zna šta značajno bolje dobiti u naknadnoj obradi/kropovanju, ja bih tu eventualno samo ispravio horizont koji ti malo "curi" ulevo, te malo skratio nebo odozgo čisto da pokušam fotku da svedem koliko toliko na "pravilo trećina"... Takođe sam secnuo malo i sa desne strane da bi bilo u balansu sa levom... Inače, ispravljanjem horizonta se opet malo izgubilo "mesa" okolo, no šta da se radi... :?

Slika

Inače, današnji fotoaparati mahom svi imaju prilično visoke rezolucije tako da slobodno šire kadrirajte jer onda u kasnijoj obradi možete mnogo lakše ispraviti loše kadriranje napravljeno u brzini (ili nakrivljen horizont) jer jednostavno imate i više nego dovoljno "mesa"...

Dalje, fotka sa bandarom je takođe dobra, samo sam je malo više sveo u kvadratni oblik, te takođe popravio horizont. Malo mi je smetao i onaj ribolovac čija ti glava "raste iz ramena" pa sam ga uklonio iz kadra... :D

Slika

Koja je širina objektiva idealna? Na "crop" telu meni sasvim fino radi posao objektiv koji počinje od 18 mm (oko 28 mm na "filmašu" odnosno ful frejmu) a završava na 50 mm... Na 2-2,5 m to je sasvim dovoljno da "spakuješ" maltene celu figuru ribolovca u kadar (ili sasvim sigurno gornju polovinu tela sa ulovom u rukama), što je vrlo korisno na čamcu i uopšte svuda gde nemaš prostora da se udaljiš... Šire od toga nije potrebno, a i dolazi do primetnih deformacija... Samo treba pripaziti da se ne priđe previše blizu, da se riba ne gura preterano napred, odnosno paziti na ceo kadar i šta je sve u njemu... :wink:

p.s. Deformacije koje sam pomenuo u ranijem postu su male, a nastale su zbog isturanja ribe napred i male razdaljine fotografisanja. Inače, da, poželjno je blago isturiti ulov napred (pogotovo ako je ribolovac krupan), no ne treba preterivati... U gore pomenutom slučaju nije preterano - ustvari, fotograf je tu više "omašio" efekat koji je hteo nego što je preterao... Tu je onda trebao isturiti još više te ići na detalj, a ne "spakovati" celu ribu u kadar pa dobiješ disproporciju veličine glave i ostatka tela... :wink:


Vrh
   
PostPoslato: Pet Dec 18, 2009 12:14 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 4:23 pm
Postovi: 681
Lokacija: Holandija
Sasa, hvala jos jednom.
Ova tvoja sa bandarom je lepsa ali mi se i ona sa kolegom u pozadini svidja jer daje pravu sliku trenutnog
desavanja u camcu.
Davicu te ja jos ako imas volje da odgovaras. :lol:

_________________
http://www.ribolovci.com/forum/index.php

http://www.hengelsportdefuik.nl/


Vrh
   
PostPoslato: Pet Dec 18, 2009 12:25 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Ako želiš da preneseš akciju i uopšte neku "atmosferu" - onda da, taj ribolovac pojačava "efekat", vidi se dešavanje... No, onda se moraš odlučiti želiš li ustvari efektnu fotku sa ulovom ili "reportažnu" fotku... :wink:

p.s. Ne daviš me, odgovoriću ti koliko mogu i umem... :wink: :lol:


Vrh
   
PostPoslato: Pet Dec 18, 2009 4:02 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
:) U pravu je Saša :!: 'Ajd da budući da imam Nikon budem još strožiji :)

Prva fotka, obzirom da je "von" Nikona D70 može poslužiti samo za porodično ribolovački album i nije vredna foto razmatranja :) Sorry :(

Druga, mnogo bolja, iako radjena kompaktom ako sam dobro razumeo, je već "von" Saša popravljena:

Slika

... na bandaru bih još samo otlonio "bulb" i malo izvukao koji detalj u belom:

Slika

Fotka se može još popraviti, ali ne ovako tesno cropovana :) :D

(za bolji pregled: skinuti obe fotke u jedan folder, pa pustiti slide show)

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
PostPoslato: Pet Dec 18, 2009 7:03 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 4:23 pm
Postovi: 681
Lokacija: Holandija
Chiro, stroge kritike su mi najdraze. Tako se najbrze uci. :lol:
Hvala i cujemo se uskoro.

_________________
http://www.ribolovci.com/forum/index.php

http://www.hengelsportdefuik.nl/


Vrh
   
PostPoslato: Pet Dec 18, 2009 8:43 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
:) Ma jok... :) nismo na foto sajtu, da jesmo - ja bih ćutao :)

:D

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 18 postova ]  Idi na stranicu 1 2 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
cron
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs