Danas je Čet Maj 30, 2024 5:55 am

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 339 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 25 26 27 28 29 Elipsa 34 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 2:39 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
Jedna moja foto prijateljica, Nada Ljubić iz Kaća kod NS, nedavno dobila nagradu za ovu fotku! Evo je sa EXIF-om da se vidi ČIME... i ostalo...

... zašto je fotka dobila nagradu... trebalo bi je videti u full size

Slika

Jedan moj prijatelj rekao: Najvažniji deo foto aparata se nalazi oko 5 do 10 cm iza aparata :)

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 3:06 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Jure-Ok napisao:
Još nešto! Koliko se isplati kupovati rabljene fotoaparate i na što obratiti pozornost. Vidim ih dosta po oglasima i to povoljno!


Isplati se, što da ne, čak je kod najskupljih modela to vrlo razumna opcija... :wink:

Gledaj ukupno stanje fotoaparata - ogrebotine, udarci, nedostaci farbe po kućištu, stanje displeja, ima li prašine u objektivu i sl. (kada su u pitanju kompakti) jer to najčešće sve govori... Ako je bez spoljašnjih oštećenja i ukupno gledajući "kao nov" - velika su šanse da je i "ceo" takav. Usput pregledajte i po koju fotku (pogotovo ako možete na računaru) i ako je sve ok - kupujte...

Kod DSLR fotoaparata se najčešće gleda koliko je snimaka ispucao jer takvi fotoaparati imaju dosta mehaničkih elemenata/sklopova koji se vremenom habaju i crkavaju na određenom broju snimaka (zavesica, mehanizam ogledala i sl.), obavezno se pregleda par napravljenih snimaka, itd. Izbegavajte primerke koje su koristili fotoreporteri ili "svadbari"... Takođe nije loše isto obratiti pažnju i na spoljašnji izgled... :wink:


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 3:28 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 580
Lokacija: Novi Beograd
^^ pa nije joj neka slika :)

^ dobro zbori sale. ilustracija: ja sam svoj d3 kupio u singapuru za 4100 eur, prodao sam ga godinu i neshto dana kasnije za 2200eur. 37 000 snimaka je kliknuo bio u tom momentu. poshto ja opremu prilichno jeli pazim - i bukvalno je bio "k'o nov"
ovaj ortak koji ga je kupio - eno i dan danas ljushti svadbe sa njim.
d 200 sam prodao nekom klincu u ns za 450eur sa josh 2 baterije i gripom, 47K okidanja. nije izgledao kao nov (ona guma se na nikonima razlepljuje, a ja nisam hteo da dam servisu toliko para koliko oni traze (ima na ebay za mnoooogo manje) - ja sam ga kupio bio za 1700 sa 4000 okidanja (dakle bukvalno nov).

objektive trenutno koje imam kupio sam sve polovne - opet - od proverenih drugara - koji znam kako chuvaju i drze opremu, a 70 200 sam kupio na oglasu sa dizajn zone - momak kako je napisao na oglasu - objektiv je takav (mator bio oko godinu, par puta nakacen na aparat). za 450E.
5m2 sam kupio nov. kanon aparat (slr) bi vech imao problem da kupim polovan (mada opet - kako od koga) - jer imam jako lose misljenje generalno o kanonima. (a radim sa njime :) ).
inache nikad nisam zazalio kad sam kupovao polovne objektive. jedino mi je jeli zhao shto sam prodao bio D3, poshto je neuporediv aparat sa kanonima.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 4:07 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Apr 16, 2009 9:08 pm
Postovi: 394
Lokacija: Novi Sad
Jure-Ok napisao:
Svoj ne bih mijenjao, jer mi i po nepovoljnim svjetlosnim uvjetima daje super fotografije


E vidiš... Stari Fuji aparati su bili superiorni u low light uslovima i imali su bolji dinamički opseg zbog odličnih SUPERCCD senzora, kao što Sale reče. Takođe te serije su imale ogroman senzor u odnosu na klasične CCD senzore kod konkurencije, plus ne više od 6 mega piksela, što je sve zajedno rezultovalo odličnim fotkama. Sada Fuji ima EXR senzore, ali pogledaj veličinu tog senzora (npr HS10 1/2.3"), pa još 10, 12 ili 16MP... Nisam siguran da su u istom rangu kao pre. Stvarno nisam probao, ali to je logika koja me vodi. Plus što skoro 400e ipak nije malo para da bi se čovek zeznuo.
Mislim da je ipak mnogo bolja opcija uzeti neki osnovni dslr, tipa Nikon D3100, nego neki nadrkani Fuji, Canon ili Nikon prosumer od 400 evara. Taj dslr ima da ih prešiša u svakom pogledu, pogotovo u lošijim svetlosnim uslovima (a dobri svetlosni uslovi su neki fotostudio ili vedar sunčan dan). Jedino što ti se možda neće dopasti je manji zum, ali opet stakla možeš naknadno dokupiti (polovna kao što Bouz reče), plus stakla ti ostaju itd...
To ti je takođe logičan nastavak nakon tvog Fuji-a na kom si ovladao manualnim kontrolama :wink:


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 5:03 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Sep 30, 2006 1:18 pm
Postovi: 2646
Lokacija: Sremska Mitrovica
doktor bouz napisao:
^^ pa nije joj neka slika :)

:) To treba reći žiriju :)

Ja sam samo hteo podražati Fuji kao izbor jer je ta fotka urađena s Fuji S6500fd
a i sam sam imao S9500 kojim sam bio veoma zadovoljan...

:)

_________________
... svoje najbolje dane proveo sam noću...


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 6:10 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
d@do napisao:
Mislim da je ipak mnogo bolja opcija uzeti neki osnovni dslr, tipa Nikon D3100, nego neki nadrkani Fuji, Canon ili Nikon prosumer od 400 evara. Taj dslr ima da ih prešiša u svakom pogledu, pogotovo u lošijim svetlosnim uslovima (a dobri svetlosni uslovi su neki fotostudio ili vedar sunčan dan). Jedino što ti se možda neće dopasti je manji zum, ali opet stakla možeš naknadno dokupiti (polovna kao što Bouz reče), plus stakla ti ostaju itd...
To ti je takođe logičan nastavak nakon tvog Fuji-a na kom si ovladao manualnim kontrolama :wink:


Nije DSLR baš za svakoga. Kao prvo, to su mahom veliki i teški fotoaparati, moraju da se nose u dodatnoj torbici, a ta torbica vremenom preraste u torbekanju... Dalje, samo sa kit objektivom nećete se nagledati nekih drastično boljih fotografija, niti ćete moći zumirati tamo nešto na drugoj strani reke. Znači, mora da se dokupi još koji objektiv, možda i blic, a to košta. I to ne malo... DSLR nije ni fotoaparat koji ćete staviti u džep prsluka i izvući za sekundu kad zatreba, a pritom vam neće nimalo smetati. Ovo je bre kao kamen oko vrata. :) Treba zaista imati volje da se tako nešto stalno vuče na vodu... :wink:

Dobar kompakt je ipak mnogo zgodniji za nekog ribolovca, a ako se iole zna "materija" - mogu i sa njime da se naprave jako lepe fotke. No, ako i pored svega gore nabrojanog i dalje niste odustali od ideje zvane DSLR, samo napred, podržavam. Ali nemoj posle da kažete "niko mi nije rekao..." :)


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 6:23 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 580
Lokacija: Novi Beograd
ko je nos'o s7000, d3000 ili 550d mu teshko pasti neche :)
ali generalno, stvarno bre - koga 'lebom ne 'rani aparat, (pogotovo ribolovci) - neki malisha za dve stoje, i da pevash...
ja sam recimo ove godine klepio najvechijeg smudja kojeg sam ikad klepio - nisam ga slikao. the razlog: ne nosim kenjon na vodu - mnogo brate.
ali da i entry level dslr sa'ranjuje malishane (cak neretko i osetno skuplje) - stojim iza toga, i stajem svakom na crtu -on kompakta po svojoj zhelji - ja dslr - po njegovoj zhelji - i kad krenemo da pixel-peepujemo - odrachu ga (tehnickim kvalitetom slike).

mada sve se svodi na neshto malo znanja - kao i sa pecanjem - jel' svako od vas video na pecanju drugare koji imaju predrkan pribor, ali to je ujedno i sve shto imaju od pecanja? - jeste. jel' svako pak video neke druge drugare koji pecaju katanama, i sproichima - pa klepaju smudjarke sve u 16, (i to na istom mestu?) - pa jeste. -biche da ovaj drugi malo bolje barata jednachinom nego onaj prvi. slicno je i sa fotografijama - nije loshe imati super-super opremu - ali ona ne garantuje dobru sliku, dok cak i ona neka "samo dobra" - je dovoljno dobra nekome ko ponesto zna.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 6:53 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Sep 30, 2010 12:11 pm
Postovi: 153
Lokacija: Zvezdara
Jel stvarno neko nosi DSLR na pecanje ?

Meni nikada nije ni palo napamet da ga ponesem, iako imam par komada igrom slucaja.

Jer pored torbe sa varalicama ne znam ni gde bi ga stavio, jedino da ga vucem oko vrata sve vreme, ili da ne nosim varalice :)


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 7:43 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 580
Lokacija: Novi Beograd
ja sam nedavno sa mamyom nosio moj rancich sa aparatom, i rancich sa varkama/maquinom, a on mi dao motkicu :)
uhvatili smo inache peniscich. mislim - kad smo shorali :)

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 8:05 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
J.Angel napisao:
Jel stvarno neko nosi DSLR na pecanje ?

Meni nikada nije ni palo napamet da ga ponesem, iako imam par komada igrom slucaja.

Jer pored torbe sa varalicama ne znam ni gde bi ga stavio, jedino da ga vucem oko vrata sve vreme, ili da ne nosim varalice :)


Ja ga nosim uvek, verovao ili ne (40D). I pride još dva objektiva i 430EX... :D Al' to sam ja, ludak na kvadrat... :lol:

Mnogo puta popizdim i kažem neću više, pa ga sledeći put opet nosim... :lol:


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 339 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 25 26 27 28 29 Elipsa 34 Sledeća

Sva vremena su u UTC+02:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs