Danas je Čet Mar 28, 2024 9:14 am

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 339 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 30 31 32 33 34 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Dec 28, 2012 5:30 pm 
OffLine

Pridružio se: Ned Nov 08, 2009 12:37 pm
Postovi: 622
Lokacija: Trstenik
BLIK napisao:
Evo ja koji sam apsolutno nestručan i neiskusan da dam predlog tebi koji si takođe nestručan i neiskusan... :mrgreen:

Gledam i razgledam do besvesti zadnjih 6 meseci te jeftinije DSLR aparate i kad već imaš 400e, prodaj par voblera da sabereš 500 (idealno 580e :mrgreen: ) i kupiš neki od ovih

Nikon D3100 + 18-55 DX VR = 410e
Nikon D3100 + 18-105DX VR = 520e
Nikon D5100 + 18-55 DX VR = 500e
Nikon D5100 + 18-105 DX VR = 580E

Aparati su novi, objektivi novi a kako iskusni kažu, rade pristojno lepe slike. Za mene i tebe koji smo očigledno apsolutni početnici mislim da bolje ne treba! Pa ako se "zaljubiš" u fotkanje ti kasnije izdvajaj pare i za lepe objektive, bolja tela a ako ne, ostaje ti extra spravica za slikanje klinaca, porodičnih okupljanja, veeelikh riba itd.

A sad da čujemo i nekog iskusnog!
I ja imam želju da čujem nešto pametno od naših forumaša a ne samo ono što sam čitao na mnogim forumima ili testovima koji često mogu da budu pristrasni...


Ma vec sam ja odvojio u stranu voblere, a cak i jedan stap. :mrgreen:
Ali oni su tu samo u slucaju da je razlika u kvalitetu slike velika, a nisam siguran da je meni ta razlika toliko potrebna.
Ne prodaje mi se stap :(


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Dec 28, 2012 5:58 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Mar 11, 2010 5:41 pm
Postovi: 1489
Lokacija: Pored Vrbasa Banja Luka
Druže, možda si trebao napisati koji aparat si dosad koristio? DSLR sa kit objektivom i ne pruža bog zna šta. Recimo ako slikaš u zatvorenoj prostoriji, treba ti blic, pa difuzor i onda skidam kapu, ali sa kit objektivom i ugrađenim blicem, opet si spor, opet imaš oštre sjenke itd. Ako ne obrađuješ naknadno fotografje ne treba ti ni RAW kojeg i taj Fuji ima. Ukoliko možeš jednom godišnje izdvijiti 200 € za teleobjektiv, makro objektiv, blic, stativ, daljinski okidač... onda je DSLR pravi izbor za tebe.

To je što se tiče tehničke. Druga je stvar koliko znaš iskoristiti tu tehniku. Takođe sam mišljenja da ako sa DSLR fotografišeš u automatskom modu, nećeš puno dobiti. Možda je najveća prednost koju dobijaš u osnovnoj verziji objektiva, fotografisanje u slabijim svjetlosnim uslovima i pri većoj ISO vrjednosti.

_________________
Ko peca zlo ne misli


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Dec 28, 2012 6:05 pm 
OffLine

Pridružio se: Ned Nov 08, 2009 12:37 pm
Postovi: 622
Lokacija: Trstenik
Dosad sam koristio/koristim kompaktne.
Sada bi hteo da uzmem nesto jace, bolje, ali nemam predstavu sta.


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Dec 28, 2012 6:38 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Mar 11, 2010 5:41 pm
Postovi: 1489
Lokacija: Pored Vrbasa Banja Luka
Šta god uzmeš biće jače i bolje, tako da ne brineš po tom pitanju. Sad kad ti se javi neko ko već 15-20 godina koristi SLR aparate, pa kaže samo DSLR i ništa drugo, hm ne znam kako da uporedim, ali to ti dođe kao da pitaš da kupiš Majbaha i ja ti kažem odličan auto kupi, a tebi treba za otići na posao i nazad, jednom mjesečno otići u ribolov uskim obraslim putićem i još ustanoviš da ti je garaža premala i da ga nemaš gdje parkirati a auto si platio 600 000 €. Ja bi se smio kladiti da ni na tom Fuji nećeš koristiti više od 60 % opcija.

Osnovna prednost kod aparata kao što je Fuji je što dobijaš i širokougaoni i teleobjektiv i makro objektiv sve u jednom. I bitno je manji i lakši za transport. Dok na DSLR-u postigneš raspon od 24 do 700 mm to već prelazi 1000 €. Ako ne fotografišeš mrave i bubamare i ako ne praviš mušice i strimere onda ti makro fotografija i ne treba. Ako ti ne smeta veličina onda ti je moja preporuka da kupiš D3100. Ako ti se ukaže potreba još dokupiš 55-200VR objektiv i to je to. Njega kad prevaziđeš to već znači da zarađuješ neki dinar od fotografije a onda nije problem ni ići dalje.

Jednostavno, nema univerzalnog odgovora da li je bolje dati 400 E za DSLR ili Prosumer. Da je DSLR uvjek bolji ovi drugi se ne bi ni proizvodili i (odlično) prodavali.

_________________
Ko peca zlo ne misli


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Dec 28, 2012 7:24 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Jun 18, 2006 9:59 pm
Postovi: 3626
Lokacija: Cacak / Bec
Aparatic koji par ljudi hvali je Canon s95 ili cak s100 mada je on dosta skuplji, opet nije idiot i sama Canon G serija, 10 ili 11 i pici, oni imaju dobre senzore od kojih najvise relativno i zavisi slikica, DSLR aparati su vec dosta ozbiljniji, ali koliko para u objektivima toliko i muzike, mada i ja se zanosim da jednog dana uzmem neki DSLR. Ja uzeh Nikon P500 OK, ali za te pare koliko sam platio je i ocajan...

_________________
"Social media don’t have to be democracies where all speech is valued at any cost; you can feel free to be the dictator of your conversational domain for the sake of your own sanity".


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Dec 28, 2012 8:56 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Feb 09, 2009 2:03 pm
Postovi: 1694
Lokacija: Unites States of Vojvodina
Jes s100-tka skuplja, al je i sto u vugla sto se tice performansi. Neuporedivo bolja sprava.
Sto se DSLR-ova tice, u svojoj klasi cenovnoj D5100 je majka.
Mada D5200 sije i njega-al to je vec boles' :oops:

_________________
Ko nema u glavi, a nema ni u nogama-najebo je!


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Pet Dec 28, 2012 10:47 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Avg 01, 2007 5:01 pm
Postovi: 1299
Lokacija: Trstenik
Ja uzimam ili Canon SX220HS ili XS150IS, zavisi sta budem nasao ali bih vise voleo ovaj prvi. A to bih i tebi Trajko preporucio. Pogledaj malo po netu.


Poslednja izmena od hogar_strasni u Ned Dec 30, 2012 8:14 am, izmenjeno 1 put ukupno.

Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Sub Dec 29, 2012 10:38 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
Blahblah napisao:
Ni ovo mu ne treba osim ako mu fotografije nije glavni ili bar sporedni hobi ..do 1oo evra sve valja za porodicnu ili poneku fotografiju s pecanja,sve preko po meni je bacanje novca,sta ce ti skup foto aparat ako ne koristis njegove mogucnosti ili jos gore ako ne znas cemu sta sluzi.


ovo se slazhem - vec sam par puta navodio - ja da me aparat ne hrani 'lebom, koristio bi neki mali aparat. verovatno neki canon g serije.
b.t.w. to shto ne zna chemu neshto sluzhi mozhe da vidi u uputstvu koje se dobije uz svaki aparat. tamo sve pishe shta je shta :)
*aj realno - pa niko od nas nije nekad umeo ni da podvezhe udicu, ni da zabaci, ni da napravi strimer/vobler/shtagod, pa malo covek pronjushka/prouchi i nauchi. nema nikakve razlike ni u savladavanju fotografske vestine, jedino shto treba mozhda malkice vishe vremena nego da se napravi dobar vobler.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Sre Jul 10, 2013 1:20 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Apr 11, 2011 4:24 pm
Postovi: 181
Lokacija: Kragujevac,Kraljevo
da malo osvezimo temu...
od skora sam postao vlasnik ove igracke- canon sx230 hs... zanima me misljenje iskusnijih u ovom poslu-da li sam dobro odabrao,mozda kasno pitam,ali nadam se da se necu pokajati,to mi je sto mi je :) deluje mi sasvim ok,lepe fotkice,puno nekih interesantnih opcija...

_________________
Dum Spiro Spero


Vrh
   
 Tema posta: Re: FOTOAPARAT?
PostPoslato: Sre Jul 10, 2013 1:21 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Apr 16, 2009 9:08 pm
Postovi: 394
Lokacija: Novi Sad
Odlično sokoćalo, CMOS BSI senzor, jako brz,Full HD video, 14x zoom, radi zoom prilikom snimanja filmića, manualne kontrole, a stane u džep košulje, košta 19.990,00 :!:
Kud ćeš više, definitivno najbolji izbor u klasi :wink:
Fotkaj i uživaj :wink:


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 339 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 30 31 32 33 34 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs