Danas je Uto Mar 19, 2024 12:43 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 35 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Uto Feb 15, 2011 8:14 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 4:32 pm
Postovi: 13345
Lokacija: Sombor....
Evo sad iz prve ruke, ove zime sam se nagledao kako majstori na delu pleve zimovnike...
U samo pola sata videh tri od 5, 7 i 10 kg...
Cujem pre par dana jedan od 12 u cetvrtak covek koga znam jednog od 5 i jednog od 25.
I niko od njih nije koristio nista osim dzig glave sa tvisterom.
Cak sam i ja izvadio jednog malog, jer se kace i nenamerno, imam snimak vadjenja i pustanja,
nigde ga ne postavljam zbog lokacije.

O cemu se ovde uopste vodi rasprava???
Jasno je da cuvari treba da su na vodi, ali isto tako je jasno da oni na njoj nece biti 25 sati dnevno.
Jasno je da da bi nekog gonili moraju imati i osnov za to.
Zasto je tu ova zabrana bitna? Jednostavno grabuljanje je jako tesko dokazivo, pogotovo krupne ribe,
jer se mora maltene zateci pocinilac na delu...
Ako je zabranjeno imati soma u januaru-februaru dokazivanjem se ne treba ni baviti.
Pogledajmo istini u oci, koliko ce ta zabrana da utice na postene?
Nimalo!
Sve i da mi se ponovo desi, kao prosle zime da regularno ulovim soma u februaru,
pusticu ga, ako treba!

Evo malo i u slici:

Slika

Slika


Kultura i mentalitet su bedni izgovori. Sticu se strogim propisima i njihovim sprovodjenjem,
a ne praznim pricama i izgovorima. Poribljavanje u svakom slucaju nece podici kulturu ni promeniti mentalitet
i potpuno je nepotrebno i suvisno pricati ovde o poribljavanju, jer je totalna zamena teza!
Ovde pricamo o ocuvanju ribe koja je vec tu i u nekoj rupi ceka prolece i mrest.
Osim toga pisao sam mnogo puta o tome da je poribljabvanje samo dobar izgovor upravljacu da prikaze da je nesto uradio.
Poribljava se u 97 % slucajeva saranom i babuskom, sto sa somovima nema ama bas nikakve veze.
Vode nam jos uvek imaju odlicne uslove za prirodni mrest i njega treba cuvati!

I da slazem se treba da bude cuvara na vodi mnogo vise, a isto tako i mnogo vise zabrana
i koliko me god neke od njih pogadjale, istrpecu vecinu, ako iole imaju smisla.

_________________
Najbolje je biti bogat i zdrav, jer ako si siromasan, dzaba ti sto si bolestan....

Urtelja napisao:
Ne mogu oni poseku, koliko mi moz' da posadimo :lol:


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Uto Feb 15, 2011 11:19 am 
OffLine
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Feb 23, 2006 7:01 pm
Postovi: 7558
Lokacija: Novi Beograd
I onda se sve upropasti - novim textom

http://www.facebook.com/notes/ribolov-n ... 0657389436

Znam znam da moze i zimi regulare da se slina ulovi ....

DA, i ja sam za totalnu zabranu "zimskog lova soma"

_________________
Bolje upecati par malih bucova nego ni jednog velikog soma!


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Čet Feb 17, 2011 10:19 am 
OffLine

Pridružio se: Čet Mar 26, 2009 10:51 am
Postovi: 167
Lokacija: Beograd
Ja sam protiv zabrane. Ne zato što to ne treba nego zato što je to u ovoj zemlji besmisleno. Suština problema je u tome što ribočuvari ne rade svoj posao. U ribolovu imamo sasvim dobre zakone koje veliki broj ribolovaca ne poštuje. Niti ih iko primenjuje. Još jedna zabrana na papiru neće značiti ništa. Svake godine smo svedoci grabuljanja smuđa ne gnezdima , masakra sitne štuke u avgustu, grabuljanja bele ribe u zimovnicima,... iako zakon to izričito zabranjuje. Gledao sam jesenas kako se sa Tamiša odnosi štuka u džakovima,... iako zakon to izričito zabranjuje. A za ovog soma ulovljenog u Kladovu pouzdano znam da je ulovljen na šeda potpuno regularno, za usta.


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Čet Feb 17, 2011 6:57 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 11:01 pm
Postovi: 1758
Lokacija: Beograd
Posto sam do sad svog prvog i jedinog soma uhvatio 15.02.2011. naravno da sam protiv ove zabrane :!:
Inace, generalno sam protiv bilo kakve zabrane ribolova van mresta riba (prilagodjenog vodi), na svojoj kozi sam osetio sta znaci zabrana ribolova na Savskom jezeru, meni najblizoj i najdrazoj vodi. Oduzeto mi je nekoliko godina ribolova na njoj sto ne moze niko zivi nikad vise da mi nadoknadi. Sta da kazem za Pokojnog Cika Zokija koji je oteran sa svog dugogodisnjeg mesta :!: :!: SRAMOTA :!: :!: :!:
Od poslednjih godina njegovog zivota mu je uzet najveci uzitak koji je imao, da peca na njegovoj Adi :cry:

Protiv sam svake zabrane koja pogadja sportske ribolovce, pa valjda tih 5.000 DIN za dozvolu sto odvajamo, obavezuje nekoga da cuva vode od krivolovaca, a ne da tera sportiste sa vode, pa da kaze evo kako cuvamo vodu. Od koga i za koga onda?!


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Čet Feb 17, 2011 7:26 pm 
OffLine

Pridružio se: Ned Nov 08, 2009 12:37 pm
Postovi: 622
Lokacija: Trstenik
Obavezuje ih da cuvaju vode, ali kao sto je vec napisano nemogu ih cuvati 24 sata dnevno.
Na vodi na kojoj pecam (Zapadna morava) som se masovno grabulja jigovanjem (varalicarenjem) i ribocuvari nemogu da urade bukvalno nista osim ako vide taj dogadjaj.
Apsolutno se slazem i podrzavam ovakve zabrane, samo to moze da koliko toliko sacuva ribu.
To sto cu ja mozda slucajno uhvatiti jednog ili nijednog soma zimi meni ne predstavlja nista, vraticu ga jer umem da ga upecam kad mu je vreme.
Mnogi ljudi koje znam leti ne umeju da uhvate soma, ali ga zato zimi razbijaju na varalicu. Znanje ili nesto drugo?


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Čet Feb 17, 2011 7:30 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Migosa, ova zabrana nikoga ne tera sa vode, već te jedino obavezuje da pustiš soma ako ga (slučajno?) tokom zime uloviš.

Upravo ovih dana na Južnoj Moravi neki "varaličari" love somove. I to, zamisli, bolje nego leti... I kad ga sretneš sa somom (a 99% si siguran da ga je zagrebao), ne možeš baš ništa da mu kažeš na njegov komentar "upecan regularno za usta".

A kako ga u tom broju ne love drugi, 10x bolji varaličari?

Po nekoj mojoj "ofrlje" proceni svakog božjeg dana tokom zime u Srbiji se izgrabulja najmanje 100-tinu somova! A pritom se upeca jedan ili nijedan dnevno varalicom za usta. Dakle govorimo o više hiljada izgrabuljanih somova tokom jedne zime, i sa druge strane o nekoliko desetina (max 100) pošteno uhvaćenih za usta.

Prosečnog varaličara će ova zabrana toliko da pogodi da jadan neće moći da spava... Zamisli, više ne sme zimi da peca soma... E hebemu, biće duga i dosadna zima, a tako bih varaličario somove. Nije nego...

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Čet Feb 17, 2011 7:39 pm 
OffLine

Pridružio se: Ned Nov 08, 2009 12:37 pm
Postovi: 622
Lokacija: Trstenik
Ma kakvi 100-tinu u srbiji
Samo na moravama se zimi dnevno izgrabulja vise od 100 somova :evil:
Iskreno se nadam da ce se ova zabrana do sledece zime prosiriti.


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Pet Feb 18, 2011 12:18 am 
OffLine

Pridružio se: Čet Mar 26, 2009 10:51 am
Postovi: 167
Lokacija: Beograd
Ne branim lopove, da se ne shavti pogrešno. Ali hoću da kažem da je zabrana besmislena ako niko ne vrši kontrolu.I ako lopov nema frku zbog toga što čini prekršaj. Ako donesemo zabranu da li mislite da će lopov koji ciljno grabulja soma da ga vrati kad ga izvadi iz vode ? Ne. Samo će ga sakriti. Bez rigorozne kontrole zabranu će i dalje poštovati samo oni koji ni danas ne prave prekršaje. A te opaske kako čuvari ne mogu biti 24 sata na vodi nisu na mestu. Da li to znači da policija ne može raditi svoj posao 24 sata ? Kao klinac sam zapamtio ribočuvara Ratka koji je bio poznat po tome što ako " namiriše " kakvu prljavu rabotu nije mu bilo teško da se pola noći pojavi na vodi pa čak i u nekim nedođijama. Ako treba i sa policijom zajedno. Misliš da je neko smeo da stavi tirolac umesto vaser kugle i da izađe javno da zabaci ? Aha..


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Pet Feb 18, 2011 12:24 am 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Potpuno si u pravu. Ova zabrana je samo polazna tačka, nešto što bi ribočuvarima trebalo da olakša posao. Bez njih naravno sve nema smisla...

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta: Re: Zimski lovostaj
PostPoslato: Pet Feb 18, 2011 3:31 am 
OffLine

Pridružio se: Pon Okt 06, 2008 3:19 pm
Postovi: 405
Lokacija: Uzice
Citam ovu diskusiju, pa 'ajde malo da se nasalim.
Eto, na vodi na kojoj mi pecamo, a placamo istu dozvolu kao i svi ostali, nema ni soma, ni smudja, ni stuke, ni bucova, ni lipljena, ni mladice, ni... Kad malo razmislim, sta uopste ima???
Meni je stvarno zanimljivo kada citam sta se sve po Srbiji desava sa mrezama, grabuljanjem, strujom, krivolovom... Mi u ovom kraju smo poodavno svega toga postedjeni... Ribu retko vidjamo, ali su zato cuvari skoro stalno prisutni... Zato mi dilemu oko zimskog lovostaja i nemamo, nema ribe, pa nema ni lovostaja...


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 35 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 2 3 4 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs