Danas je Čet Mar 28, 2024 12:57 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 11 postova ]  Idi na stranicu 1 2 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Čet Mar 03, 2011 9:05 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Ima ovog širom Srbije, ali ja najčešće pecam na istoku...

Tema gde ćemo pisati o svemu što vidimo, čujemo, načujemo...

1. Osti. Par ljudi iz pirotskog kraja ovako tamani pastrmke i druge ribe. Odu noću sa svetlima, vide pastrmku (i drugu ribu) na dnu i boc. Za jednu noć znaju da uhvate preko 50 odraslih pastrmki! Jedan je praćen i ulovljen "na sačekušu", pustili su ga da lovi 45 minuta kako bi imali ribe kao dokaz i za to vreme je uhvatio 27 pastrmki!

Ovaj je ovako lovio na Jermi, Nišavi, a uhvaćen je valjda na potoku, ako se ne varam na nekoj od pritoka Visočice.

Forum protiv ovakvih može da pomogne tako što ćemo otvoreno pričati o tome gde ovog ima, šta ste sve čuli, kada dolaze i slično... pa će neko od nas sve podatke "servirati" ribočuvarima, možda pomogne da ga uhvate...

2. elektroagregati. Slična priča, dojave mogu da pomognu... Znam da su tokom leta godinama na Crni Timok dolazili neki sa (valjda beše) Kragujevačkim tablicama, navodno kampovali i pošteno pecali, a noću "čistili" Timok od svega živog.

3. krivolov živim mamcima. Masovna pojava na mnogim rečicama. Ranije čak nisi mogao ništa da prigovoriš plovkarošu jer ima pravo da peca, samo nema pravo da zadrži pastrmku. Sada je valjda na nekim vodama zabranjeno pecati na žive mamce, ali to nije jasno obeleženo. Čeka se kategorizacija voda, tada će sve pastrmske rečice biti označene kao pastrmke i nema pecanja na gliste.

Za sada možemo da opominjemo plovkaroše da im tu nije mesto i da im virimo u čuvarke. Svakog ko ima pastrmku a peca na plovak treba prijaviti ribočuvarima. Takođe treba lobirati kod nadležnih da se što pre rečice kategorizuju kao salmonidne i lepo tablama označe odakle uzvodno nema pecanja na žive mamce.

4. ribe ispod mere, preko 3 komada, u lovostaju. krišom zaviriti u čuvarku kolege ribolovca i prekontrolisati ulov, ako ima prekršaja prijaviti ga bez dileme! Ili ga bar opomenuti za ubuduće, naterati da tek upecanu (još živu) rubu ispod mere vrati ili...

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 8:28 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 4:32 pm
Postovi: 13345
Lokacija: Sombor....
Fali nulta tacka,
naterati nekog od nadleznih za pisanje i sprovodjenje propisa da ovo i jos gomilu slicnih tekstova procita, razmisli,
napravi valjanu diskusiju, uoblici, donese i sprovede.

Sto se tice kategorizacije, glavni (ako ne i jedini!?!) kriterijum je prisustvo autohtonih vrsta,
cini mi se da je barem na salmonidnim vodama tu jasna situacija.
Zasto li se toliko ceka???

_________________
Najbolje je biti bogat i zdrav, jer ako si siromasan, dzaba ti sto si bolestan....

Urtelja napisao:
Ne mogu oni poseku, koliko mi moz' da posadimo :lol:


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 8:56 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Feb 24, 2009 8:08 am
Postovi: 854
Lokacija: Novi Sad
.... ja bih jos dodao metodu
pregranjivanja recice snegom,
popularna metoda u zimskim uslovima.
takodje popularna u juznoj srbiji.

_________________
hronično


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 2:19 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Kockare, odgovor, u svoj svojoj užasi, glasi:

Nadležni, ali ne oni iz ministarstva, koje "samo" boli guza za pastrmske vode, već oni koji ih čuvaju i prodaju dozvole, ne žele da oteraju plovkaroše-krivoloce sa svojih voda!

Naravno ne svi korisnici/udruženja, već neki.

Njihova matematika je jasna: želimo da prodamo što više dozvola. Ako oteramo plovkaroše sa pastrmskih voda, koji eto i nisu neki krivolovci, već ljudi "čestito" pecaju na gliste, ne bacaju bombe i mreže, ti isti ljudi neće više pecati (jer ne znaju za varalicu i mušicu) i sledeće godine neće kupiti dozvolu.

Ista priča, samo po pitanju nekih drugih prekršaja, se dešava na ciprinidnim vodama. Onima koji imaju više od 5 kg bele (autohtone) ribe se ne pišu kazne, onima koji love skobalja i klena u mrestu, iste ribe ispod mere... Svima njima, koji su česititi ribolovci i redovne platiše (kupci dozvola), se ne pišu kazne za te sitne prekršaje, jer oni neće dogodine kupiti dozvolu ako predhodne nisu dobro napunili zamrzivač ili ako ih je neko smarao za skobaljče od 18 cm.

To je poenta moj Druže.

Na kraju će se, nadam se, to rešiti tako što ćemo ministarstvu morati da prijavimo one čuvare voda koji ovako selektivno primenjuju zakon, jer oni nepisanjem kazni praktično ne rade svoj posao. Tolerisanjem određenih vrsta krivolova oni sami prave prekršaj i moraće da za to snose odgovornost.

Mogućnost da (relativno lako) narod smeni nekoga ko loše radi svoj posao, bila to cela vlada ili običan ribočuvar, je nešto sjajno i garancija da će se taj neko maksimalno truditi da valjano radi svoj posao. U suprotnom, pokazala je istorija 1000 puta, dolazi do katastrofalnih posledica... U ovom slučaju (srećom?) samo po riblji fond...

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 4:39 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Jun 28, 2007 8:15 pm
Postovi: 7017
Lokacija: zajecar, nis
Goci, yaboravio si da navedes "čekić" metodu :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=MM64ynWN5BQ


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 5:55 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Šta je sad pa to?

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 6:01 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Dec 06, 2006 1:01 pm
Postovi: 1368
Lokacija: NIŠ
Sto veci malj, pa udri iz sve snage u stenu (tj.dzepovi ispod stenja)...stvara se neki podvodni pritisak koji osamuti ribu ili joj cak pukne mehur...popularna metoda 90-tih godina na Temskoj reci :|

_________________
"SVAKOG DANA U SVAKOM POGLEDU ...


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 7:33 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Jun 28, 2007 8:15 pm
Postovi: 7017
Lokacija: zajecar, nis
Yeap, pirocanski patent...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=MM64ynWN5BQ


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 9:54 pm 
OffLine
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Feb 23, 2006 7:01 pm
Postovi: 7558
Lokacija: Novi Beograd
Ajd otkrite javno jos neku metodu :roll: da se dobrano proshiri di ne znaju ...

Sorry za off, al morao sam ... brishite ono gore! - pa ondak i ovo moje ...

_________________
Bolje upecati par malih bucova nego ni jednog velikog soma!


Vrh
   
 Tema posta: Re: Krivolov pastrmki
PostPoslato: Pet Mar 04, 2011 10:04 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Jun 28, 2007 8:15 pm
Postovi: 7017
Lokacija: zajecar, nis
Ok, ja cu da ti obrisem post!!! :evil: :lol:
P.S. Metode treba da budu nabrojane, ne i detalji...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=MM64ynWN5BQ


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 11 postova ]  Idi na stranicu 1 2 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs