Danas je Čet Mar 28, 2024 12:04 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 157 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 7 8 9 10 11 Elipsa 16 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 11:19 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
Radi ki zmaj! :)

ISO 400 1/5 5.6 iz ruke oba, 1 bez, a drugi sa IS 5xzoom odnosno 85mm, razmak od objekta oko 1m
Slika
Slika


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 11:24 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
Jedino me White Balans maximalno nervira.. nije u stanju da ga pogodi u zatvorenoj prostoriji pod veshtachkim svetlom.. chak ni unapred definisani nije dobar.. :(

Korekcija WB ne rade u automatskim rezimimima.
Ako u istoj situacji koristim i blic onda je manje-vishe odlichno, ako je objekat do 2 mozda do 3m daljine.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 11:41 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Kada slikaš pod svetlošću običnih sijalica (upali ih što više, ako možeš) probaj da namestiš temperaturu svetla od 2800 K, a pritom u podešavanjima white balance-a stavi na "K"...
I naravno, navrni onu "pedeseticu", slikaj u Av modu, blenda od 1.8 do 2.8 (ako ti treba veća dubinska oštrina, zavrći blendu 2.8 i više), ISO 1600... Fleš ti nije neophodan, pogotovo ako slikaš malu decu, nije poželjno da ih stalno sevaš...

Jako fino tako ispada, ima tek malo primesa crvene boje koja se vrlo lako skida u Photoshopu ili bilo kojem drugom alatu za obradu fotografija, a možeš i ostaviti tako... Ni šum nije veliki problem, tek je malo primetan (na velikim uvećanjima)...

Okačio bih ti par primera fotkanih sa tim postavkama, ali nažalost nisu u duhu foruma (moje dete i tuđa deca)... :)

Auto white balance (AWB) koristi samo napolju, kada ima svetla, ili kada nemaš vremena da eksperimentišeš. Za sve ostalo idi na manualna podešavanja, eksperimentiši...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 12:10 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
OK, Thx na savetima..

WB Custom se u 400d podeshava importovanjem vec fotografisanog belog lista, u odredjenom podmeniju za podeshavanje..
E to sam prochitao malopre i podesio.. za ovu rasvetu.. ;)

Pa imam ga samo 58 sati..:) minus 2 sata da se napuni baterija.. :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 12:28 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Hmmm... Baš i nije od koristi savet. :(

Sad sam video na Dpreview sajtu da 400D nema opciju ukucavanja temperature svetla... :(

Nažalost, do sada sam fotkao povremeno samo sa 10D i evo sada sa 30D, tako da ne znam napamet šta je sve kod xxxD serije izostavljeno od opcija u odnosu na xxD... To što sam ti napisao jako dobro funkcioniše kod mog aparata...

No, i to sa belim papirom je sasvim O.K varijanta i može lepo da odradi posao... :)

Samo se usput potrudi da uključiš što više izvora svetla, dakle pomozi sam sebi. Evo, ja sam baš fotkao neko krštenje u tazbini (odrađeno kod kuće) i nisam bio lenj pa sam dovukao još dve-tri sobne lampe po ćoškovima, a na plafonu sam skinuo sijalicu od 65W i prošetao do najbliže radnje po onu od 150 (privremeno, dok ne prođe "foto i video sešn")... :wink: I fotke i video su ispali sasvim O.K, bez fleširanja (a i nemam još eksterni fleš)...


Poslednja izmena od Saša u Uto Jan 22, 2008 12:38 am, izmenjeno 4 puta ukupno.

Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 12:32 am 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jan 29, 2007 10:05 pm
Postovi: 1270
Lokacija: Vozdovac
Saša napisao:
Kada slikaš pod svetlošću običnih sijalica (upali ih što više, ako možeš) probaj da namestiš temperaturu svetla od 2800 K,


Na 400D ne mozes da namestas temperaturu svetla upisivanjem vrednosti, imas samo ponudjene i custom koji je pomenuo mossi. A mozda ja to nisam umeo da nadjem u meniju :?: :shock:


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 12:34 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Kucali smo paralelno poruke, no gore je moj naknadni zaključak... :)

Dakle, zaista nema, izostavljena je ta opcija (ostavljena za skuplje modele)... :(


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 10:49 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Avg 08, 2006 2:03 pm
Postovi: 1986
Lokacija: Nis
Evo jednog saveta koji će verovatno moći da se primeni čak i na Canonu ( :lol: ). Kada podešavate custom WB tako što slikate beli list papira, bolje je da ispred objektiva (naslonjeno na objektiv) postavite parče paus papira. Na taj način će, on da pokupi sve boje svetla koje u ambijentu postoje i aparat će da ih uslika i tretira kao belo :lol:

Nadam se da sam bio dovoljno jasan. Doduše, na mom nikonu automatika dosta dobro odrađuje posao samo što u unutra sa mojim objektivom mogu samo da sanjam slikanje bez blica pa na dete bljeskam ovim internim (daj, šta daš) :oops:

Mora kupim neki svetliji objektiv pa makar 50/1.8 i normalno SB-800 blic koji canondzije mogu samo da sanjaju :wink:

_________________
Mole se sposobni da onesposobe nesposobne kako oni nebi i dalje onesposobljavali sposobne.

Došli smo do ivice provalije. Krajnje je vreme za odlučan korak napred!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 4:19 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
Citiraj:
No, i to sa belim papirom je sasvim O.K varijanta i može lepo da odradi posao...


Radi odlichno, samo morash da imash beli papir kada ti zatreba.. ili sliku belog papira.. ;) slikanu u slichnim uslovima.


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 4:24 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:49 pm
Postovi: 2595
Lokacija: Sombor
50 f1.8 x 1.5 je nede oko 75mm, a to nije bash najzgodnije za slikanje u prostoriji... odnosno nije bsh shirokougaono.. :(

Bilo bi zgodno naci neki sa malim f-om ( 1.4-1.8 ) , a da je recimo do 20mm x 1.5 kod 400d

I da je jeftin, a dobar! :)


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 157 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 7 8 9 10 11 Elipsa 16 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs