Danas je Čet Mar 28, 2024 4:43 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 237 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 20 21 22 23 24 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Sub Apr 09, 2016 7:09 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jul 23, 2007 11:04 pm
Postovi: 2065
mislim da je upisivanje samo za one ribe koje su odnesene sa vode, a ne i one koje su pustene
tako je bar preko okeana sto se tice upisivanja


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Uto Maj 17, 2016 2:59 pm 
OffLine

Pridružio se: Sre Dec 09, 2015 7:45 pm
Postovi: 123
Evo par informacija iz Esterajha. Svaki ribolovac je duzan da se strogo pridrzava zakona i propisanih pravila i ponasa na vodi onako kako zdrav razum, tj. moral, etika, kultura... nalazu. U protivnom slede konsekvence, vrlo bolne po dzep a onome koji ponovo pretera zapreceno je uskracivanjem slobode. Toliko o zakonu.

A propo upisivanja ulovljene i odnesene ribe, ne upecane i vracene, logicno, jel´? to je ovde sasvim normalna rutina koje se uglavnom vecina pridrzava. U ostalom po pravilniku ribolovac je na vodi duzan da ima metar, olovku i tabelu koju dobije uz dozvolu a u koju upisuje kolicinu i vrstu odnesene ribe. Tu se racunaju na prvom mestu kvalitetne vrste. Na zahtev organa reda i zakona ribolovac je duzan da ove rekvizite i pokaze na uvid, kao sto je obavezan da pokaze ribolovacku dozvolu i racun za placenu godisnju ribolovnu taksu. Isto tako je duzan da omoguci pregled svih tasni, torbi, ranaca kao i kompletnog automobila, satora... naravno bris iz bulje i bris iz grla, kao i deci, dva krvi. Na kraju godine trebao bi da dostavi tabelu ribolovackom drustvu zbog evidencije i statistike. Nekima to nema smisla a ja bih rekao da ima i te kako - da ne elaboriram ovde je vec receno dovoljno na tu temu. U ostalom da nije tako Austrijanci ne bi to ni sprovodili. Zavisno od vode i ribolovackog drustva koja tu vodu odrzava postoji ogranicenje koliko kvalitetne ribe po danu sme da se upeca i koliko godisnje. Valjda ne trebam da spominjem da se podrazumeva da je riba u meri i da se strogo postuje lovostaj. U glavnom je rec o par riba na dan. Klen je cini mi se jedina riba koja nema lovostaj i najmanju meru tokom cele godine i moze neograniceno da se nosi.

Naravno da se svi ne pridrzavaju, ni Austrijanci a ni ostali, ali to je zaista vrlo minoran problem jer zaista gotovo niko ovde ne vadi masovno ribu da bi je prodavao ili hranio celo naselje. Na privatnim jezerima u cenu karte je uracunato i par riba koje se mogu poneti. Ko zeli vise plati po kilazi. To su uglavnom pastrmke koje ja ponekad idem loviti jer nameravam da ih spremim i smazem. One su gotovo uvek u meri jer se sa takvima jezera redovno poribljavaju. Na nekim privatnim vodama je, recimo, zabranjeno upecanu ribu vratiti nazad jer se probodena tretira kao povredjena. Mora da se plati i ponese, ovo je bez veze ali gazda pise zakon pa ti izvoli. Uglavnom je zabranjeno koristiti cuvarku, koja je i jedan od najslabije prodavanih ribolovackih artikala. Posebno je zabranjeno drzati u istoj cuvarci bandare ili smudjeve sa pastrmkama, recimo. Pogadjate, ostra koza smudja moze da povredi sluzokozu pastrmke. Bez veze, misle neki. Nije, ovde ukoliko zelis da poneses ribu duzan si da je sto brze i efikasnije oslobodis zivota. Prvo udarcima ribolovackim maljem u glavu a zatim i probadanjem nozem kroz srce. Tako riba manje pati nego zarobljena ili ostavljena da ugine. Na svim privatnim jezerima postoji prostor sa vodom i svim nozevima gde mozete da ocistite ribu od krljusti i iznutrica jer je zabranjeno baciti ih u vodu, a gotovo svi imaju i frizidere gde ostavite ociscenu ribu do polaska kuci.

Ovi, kao i jos gomila drugih propisa koji ovde vladaju na prvi pogled izgledaju komplikovani i bespotrebni ali kad se malo udje u to zaista je easy going i vrlo brzo se covek navikne.

Pozdrav


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Uto Maj 17, 2016 3:22 pm 
OffLine
Saradnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 12:26 am
Postovi: 8889
Lokacija: Niš
Ja se sa svim tim slažem, ali je problem u tome što ljudi u Srbiji još uvek ne znaju ni pravila koja važe u recimo jednostavnom kružnom toku u saobraćaju. Čime ne tvrdim da smo mi nešto gluplji vozači od drugih, naprotiv, već samo da se ne ulaže u edukaciju naroda. Tako bi bilo i sa kompleksnim pravilima ribolova. Ljudi ih ne bi poštovali iz prostog razloga jer ih ne bi znali, a ne bi ih znali jer se niko od državnih organa ne bi potrudio da ih nauči, niti da obezbedi da oni ta pravila moraju da znaju.

Ukratko, u naopakoj državi ni valjana pravila nisu primenljiva... :| Ili grublje rečeno: besmislena su.

_________________
Svi su bili na mojoj strani, zato se čamac i prevrnuo...


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Uto Maj 17, 2016 4:15 pm 
OffLine

Pridružio se: Sre Dec 09, 2015 7:45 pm
Postovi: 123
Mene su pre dve godine "uhvatili" serifi na DTD u nedozvoljenom ribolovu, nisam naime imao dozvolu. Mase dasa nekom iskaznicom i krece da tupi bez veze, ja ga zamolim da skrati i kaze koliko kosta dnevna karta i da sam spreman da platim nije nikakav problem. Medjutim on melje k´o navijen kako nema dozvole vec moram da platim kaznu od 1000.- dinara. Ponovo ga zamolim da skrati i pokazem hiljadarku. On izvadi blok sve zavede otcepi i dade mi regularno kopiju. Opet ukljucio centrifugu i davi kako treba da kupim godisnju koja je tada kostala oko 2500.- dinara cini mi se. Pokazem na auto, i kazem da sam ovde sad i ko zna kad opet i da mi je lakse da platim dnevnu kartu, pardon kaznu, nego da se lomatam za dozvolu. Kad sam ispricao posle ortacima popadali su pod sto od smeha i kazu da sam ja jedini kome se u zadnjih par godina desila kontrola. Mislim se ja: tu su oni, nego kad su videli strane table reaguju hitro a sa ribokradicama dogovaraju bratski tal za kafanskim stolom. Ceo zivot sam na vodi, DTD kod Bele Crkve, Potporanj, Vlajkovac, Djurica, brana, Kajtasovo, Dubovac, Dunav, bare u tom delu i svasta sam video i doziveo ali kontrolu nikad do sad. Usput imam i vikendicu u tom delu i camce na Djurici i tamo sam proveo dobar deo zivota. Krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih dok nisam zapalio preko dozivljaji su se nizali a bilo je bogami vrlo gadnih. Na vodi nisu vladali zakoni i ribocuvari vec brojnost i jacina "svijetlog oruzja" vadilo se sve iz camaca i pokazivalo uz skrgutanje zuba pa je sve, na srecu, uglavnom prolazilo kao u vrhunskom preferansu kroz dogovor, ko je slabiji spusti karte i bye, bye.

Najgadniji dozivljaj se odigrao na delu kanala gotovo kod brane. Jedan lik koji je vecito tamo, kad bih spomenuo ime mnogi koji tamo pecaju bi ga se setili, krenuo da grabulja. Znate na sta mislim, jak stap i masinica, debeo najlon, tesko olovo i velike trokrake pa zabacuje iz sve snage a povlaci jos jace pa sta zakaci, za oko, stomak, ledja,... gomile riba u prolazu osakati. Uzasni smrad od coveka. Jedan ribolovac ga je prvo opomenu i nazvao Mengeleom, sto idiot nije razumeo, ali nastavlja dalje sa krvavim pirom. Onda se podignu dva lika mislim da su bili iz Bg ili Pa kojima je pukao film kad je pred njima izvukao babusku probodenu kroz stomak. Usledio je repertoar najstrasnijeg maltretiranja kome bi pozavideli i najzesci krimosi. Pistolj u usta, sutiranje, samaranje, kupanje, polomili su mu sve stapove i svu opremu pobacali u vodu. Tip kuka i moli a ovi se ne zaustavljaju, samo sam cekao da ga spakuju u gepek i provozaju. Uzasne scene, zeludac mi se okrenuo ali sam potpuno bio na njihovoj strani. Nema, zakona i kontrole, pa neka se narod organizuje. Prisustvovao sam i scenama kad su moji ortaci posle petog kacenja varalice na mrezu postavljenu na Svinjskoj plazi, ko je odande zna kako je to mali rukavac u kome je nekada bilo gomile velikih stuka, izvukli istu, sasekli je na po metar duzine i ostavili na gomili. To su cinili svaki put kad ribokradice nisu bile u blizini jer je olos vecito naoruzan.

Eto to je bila jedna kratka pricica sta se dogadja kad zakon ne funkcionise jer predstavnici istog zatvaraju, ne jedno vec oba oka i zbog straha ili iz licnih ili rodjacko/prijateljskih razloga ne zele da reaguju. Ako cilj opravdava sredstva kao sto je rekao veliki mislilac Machiavelli a cilj ribokradica je jasan i oni nepobedivo idu ka njemu i gotovo redovno ga ostvaruju koji je cilj postenih sportskih ribolovaca? Da li je moguce da smo u manjini? Ne bih rekao, pre ce biti kao i u svemu, sto da se mucim i drcim samo cu da naj...m kad i onako nece biti nikakve razlike. Zato smo sj....i, zato Srbijom vladaju majstori spina i postalo je normalno sve sto je de facto potpuno nenormalno. Zasto ne prijaviti lika koji na tezgi prodaje ocito izlovljenu ribu koja tu nema sta da trazi? Ja bih mu trazio da vidim dokaz da je ribu legalno kupio, nabavio, ulovio, da je prosla veterinarsku kontrolu, da ima dozvolu da je prodaje bilo sta samo da je legalno!

Sad neko misli kako tupim sa bezbedne razdaljine ali nije tako. Dovoljno sam i sam trpeo i nervirao se. Kucu imam jos uvek na vodi i imacu je dok sam ziv jer na kraju price zelja mi je da tamo krckam penziju i uzivam u prirodi i ribolovu a vala cu se i truditi koliko mogu da pomognem u ocuvanju iste.

Pozdrav


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Uto Maj 17, 2016 4:27 pm 
OffLine

Pridružio se: Sre Dec 09, 2015 7:45 pm
Postovi: 123
Goci, u Nemackoj policajci naplacuju kaznu ako ne ukljucis desni zmigavac pre napustanja kruznog toka. Jesu li oni pametniji narod? Nisu, ali su poslusni. A kako su postali poslusni? Hmm...

Off, sorry, ali mislim da je u kontekstu.

Pozdrav


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Uto Maj 17, 2016 5:09 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 1:20 pm
Postovi: 2986
Lokacija: Beograd
Svi ka tome tezimo. Potpunoj kontroli putem kaznjavanja. To je negativisticki aspekt gledanja na problem.Ja sam pre da se ljudi stimulisu da ne bi pravili prestupe. Jer ipak smo ljudi a ne stoka koju treba kaznjavati batinama kad pojuri gladna za hranom.

_________________
Na Dunavu od 20h.


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Uto Maj 17, 2016 5:39 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Jan 27, 2011 2:17 pm
Postovi: 1817
Lokacija: novi sad
Ali ljudi (pogotovo na ovim Balkanskim prostorima) najbolje nauce kada ih lupis po dzepu i najduze pamte.
Neznam bolji vid stimulacije, mozda ... da placamo nagradu svakom koga neuhvate u lopovluku :roll:
Naravno da je kaznjavanje i pretnja kaznom najbolji nacin da se zavede red!

_________________
Catch fish or Die tryin


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Uto Maj 17, 2016 8:26 pm 
OffLine

Pridružio se: Sre Dec 09, 2015 7:45 pm
Postovi: 123
Marko nije to kontrola putem kaznjavanja vec sprecavanje velikih problema, odnosno troskova nastalih nepostovanjem propisa. Materijalna steta, povrede, pogibija. U ostalom kazne su uslovne, nemoj praviti prekrsaj pa ih neces ni placati.

Pozdrav


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Čet Jun 09, 2016 11:13 am 
OffLine

Pridružio se: Sre Apr 27, 2016 3:43 pm
Postovi: 55
Da li postoji studentski popust na dozvolu? Cuo sam da je 50%

Послато са LG-D405 уз помоћ Тапатока


Vrh
   
 Tema posta: Re: Dozvole 2016
PostPoslato: Čet Jun 09, 2016 1:29 pm 
OffLine

Pridružio se: Pet Sep 16, 2011 8:12 pm
Postovi: 1028
Fischer Z napisao:
Mene su pre dve godine "uhvatili" serifi na DTD u nedozvoljenom ribolovu, nisam naime imao dozvolu. Mase dasa nekom iskaznicom i krece da tupi bez veze, ja ga zamolim da skrati i kaze koliko kosta dnevna karta i da sam spreman da platim nije nikakav problem. Medjutim on melje k´o navijen kako nema dozvole vec moram da platim kaznu od 1000.- dinara. Ponovo ga zamolim da skrati i pokazem hiljadarku. On izvadi blok sve zavede otcepi i dade mi regularno kopiju. Opet ukljucio centrifugu i davi kako treba da kupim godisnju koja je tada kostala oko 2500.- dinara cini mi se. Pokazem na auto, i kazem da sam ovde sad i ko zna kad opet i da mi je lakse da platim dnevnu kartu, pardon kaznu, nego da se lomatam za dozvolu. Kad sam ispricao posle ortacima popadali su pod sto od smeha i kazu da sam ja jedini kome se u zadnjih par godina desila kontrola. Mislim se ja: tu su oni, nego kad su videli strane table reaguju hitro a sa ribokradicama dogovaraju bratski tal za kafanskim stolom. Ceo zivot sam na vodi, DTD kod Bele Crkve, Potporanj, Vlajkovac, Djurica, brana, Kajtasovo, Dubovac, Dunav, bare u tom delu i svasta sam video i doziveo ali kontrolu nikad do sad. Usput imam i vikendicu u tom delu i camce na Djurici i tamo sam proveo dobar deo zivota. Krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih dok nisam zapalio preko dozivljaji su se nizali a bilo je bogami vrlo gadnih. Na vodi nisu vladali zakoni i ribocuvari vec brojnost i jacina "svijetlog oruzja" vadilo se sve iz camaca i pokazivalo uz skrgutanje zuba pa je sve, na srecu, uglavnom prolazilo kao u vrhunskom preferansu kroz dogovor, ko je slabiji spusti karte i bye, bye.

Najgadniji dozivljaj se odigrao na delu kanala gotovo kod brane. Jedan lik koji je vecito tamo, kad bih spomenuo ime mnogi koji tamo pecaju bi ga se setili, krenuo da grabulja. Znate na sta mislim, jak stap i masinica, debeo najlon, tesko olovo i velike trokrake pa zabacuje iz sve snage a povlaci jos jace pa sta zakaci, za oko, stomak, ledja,... gomile riba u prolazu osakati. Uzasni smrad od coveka. Jedan ribolovac ga je prvo opomenu i nazvao Mengeleom, sto idiot nije razumeo, ali nastavlja dalje sa krvavim pirom. Onda se podignu dva lika mislim da su bili iz Bg ili Pa kojima je pukao film kad je pred njima izvukao babusku probodenu kroz stomak. Usledio je repertoar najstrasnijeg maltretiranja kome bi pozavideli i najzesci krimosi. Pistolj u usta, sutiranje, samaranje, kupanje, polomili su mu sve stapove i svu opremu pobacali u vodu. Tip kuka i moli a ovi se ne zaustavljaju, samo sam cekao da ga spakuju u gepek i provozaju. Uzasne scene, zeludac mi se okrenuo ali sam potpuno bio na njihovoj strani. Nema, zakona i kontrole, pa neka se narod organizuje. Prisustvovao sam i scenama kad su moji ortaci posle petog kacenja varalice na mrezu postavljenu na Svinjskoj plazi, ko je odande zna kako je to mali rukavac u kome je nekada bilo gomile velikih stuka, izvukli istu, sasekli je na po metar duzine i ostavili na gomili. To su cinili svaki put kad ribokradice nisu bile u blizini jer je olos vecito naoruzan.

Eto to je bila jedna kratka pricica sta se dogadja kad zakon ne funkcionise jer predstavnici istog zatvaraju, ne jedno vec oba oka i zbog straha ili iz licnih ili rodjacko/prijateljskih razloga ne zele da reaguju. Ako cilj opravdava sredstva kao sto je rekao veliki mislilac Machiavelli a cilj ribokradica je jasan i oni nepobedivo idu ka njemu i gotovo redovno ga ostvaruju koji je cilj postenih sportskih ribolovaca? Da li je moguce da smo u manjini? Ne bih rekao, pre ce biti kao i u svemu, sto da se mucim i drcim samo cu da naj...m kad i onako nece biti nikakve razlike. Zato smo sj....i, zato Srbijom vladaju majstori spina i postalo je normalno sve sto je de facto potpuno nenormalno. Zasto ne prijaviti lika koji na tezgi prodaje ocito izlovljenu ribu koja tu nema sta da trazi? Ja bih mu trazio da vidim dokaz da je ribu legalno kupio, nabavio, ulovio, da je prosla veterinarsku kontrolu, da ima dozvolu da je prodaje bilo sta samo da je legalno!

Sad neko misli kako tupim sa bezbedne razdaljine ali nije tako. Dovoljno sam i sam trpeo i nervirao se. Kucu imam jos uvek na vodi i imacu je dok sam ziv jer na kraju price zelja mi je da tamo krckam penziju i uzivam u prirodi i ribolovu a vala cu se i truditi koliko mogu da pomognem u ocuvanju iste.

Pozdrav

U pravu si tupis ga,da li bi se iz (tamo gde si)uputio u Holandiju,Englesku i tako ladno cekao kontrolu bez dozvole tutnuo mu hiljadarku i reko mu da odjebe.Ne bi,cim se zaputimo iz ove nase Srbije u beli svet predjemo granicu postajemo poslusni gradjani,kulturni, fini,znamo da se ne pljuje po ulici,pisa po parkovima,bacaju pampersi u reku,,,,,,ne znam samo sta nas sprecava da se ovde tako ponasamo i da tako vaspitavamo nasu decu.Kad smo trebali da uredjujemo drzavu i vaspitavamo decu mi smo lopatali po baustelama sirom sveta i sad imamo to sto imamo.Propalu drzavu i nevaspitanu decu koja je vode.Kupio dozvolu ne kupio isto je,bolje nece biti,mozda ako nas kupe Nemci,Kinezi ovako sve djuture pa nas dovedu u red.


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 237 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 20 21 22 23 24 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs