Danas je Čet Mar 28, 2024 5:19 pm

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris




Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 157 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 11 12 13 14 15 16 Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 20, 2008 6:05 pm 
OffLine
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jul 23, 2007 11:04 pm
Postovi: 2065
ne odvaja se klinja od njega
bice moj
kad pozeli neki ko bouzov,cirin, ili mosijev :)


Vrh
   
 Tema posta: Re: Prvi DSLR
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 8:38 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 5:11 pm
Postovi: 79
Debeljko napisao:
Kao sto kaze naslov, Pisem pismo Deda Mrazu pa sta da mu trazim. Nesto mi se vrzma po glavi OLYMPUS E-500. Onaj Live View mi se zesce svidja. Pa sad ako moze neki savet, preporuka itd. Deka je voljan da se organizuje poklon ali u toj klasi (cena). EOS 400 je isto opcija.
TJ konkretno:
1. Olympus E-510 + 14-42mm + 40-150 mm obj = 840.00
2. Cannon EOS 400 + Sigma 18-55+55-200 =750.00

Ili neka druga kombinacija. TJ mozda samo BODY plus drugi objektivi, ma dajte savete :lol: :lol:
Ono treba mi za
1. Priroda
2. Makro
3. Da godisnji odmori izgledaju malo lepse

Prolete šest meseci od ovog posta a u digitalnom svetu je to jako mnogo i zato bih zamolio kolege koje se razumeju i koji prate da daju kakav savet na sličnu dilemu, šta pogledati i na koju se stranu okrenuti sa cca 500 eur :?:

_________________
dobro je...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 9:41 am 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Za tu sumu trenutno možeš da kupiš novog Canona 400D s kit objektivom (ako budeš imao sreće i 350D, pa će ti i ostati nešto para), a zatim treba da počneš štedeti pare za neki bolji objektiv...

Ili, preteresi malo oglase da nađeš neko očuvano telo (ne idi ispod Canona 350D ili Nikona D50), pa će ti ostati novca i za neki malo bolji objektiv. Baš sam pre neki dan video oglas za 18-55 IS za 130 evra, što je sasvim dobar objektiv za početak, pa čak i nešto više od toga...

U svakom slučaju, prikloni se Canonu ili Nikonu, jer je to u našim uslovima i dalje najbolji izbor, obzirom na jednostavnost i cenu nabavke objektiva (novih i polovnih, starijih i novijih), mogućnost servisa, razmenu i probanje opreme sa kolegama.. itd...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 12:12 pm 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
pa pazi, to je slicno kao i sa kompovima, ili sa autima - nista specijalno revolucionarno nije izmisljeno vec decenijama. sto bi rekli ljudi to su bre "mamipare". u principu nikoni koji nisu d40 imaju tu prednost da mozes za stvarno male pare da kupis objektive koji se proizvode od 1959' - i oni svi rade na svim telima, uz par nekih izuzetaka. (neki objektivi specijalne namene). canoni ovi koje mi normalna raja kupujemo s' druge strane imaju malo zgodniji chip, u smislu da su slike manje shumovite na vecim osetljivostima, medjutim, to je opet prilicno sviranje kiti, jer kad napravis slike - ono slike-slike na fotopapiru u fotoradnji, to se manjevishe ne vidi, mada - tamo gde se to gleda - vidna je razlika u korist canona (recimo 40dCvs Nd200). oli recimo ima neka vrlo dobra reshenja (live view, senzor cleaning, ne znam jel' ima bese i stabilizaciju u telu (cini mi se da ima) - moj ortak ima neki mali oli, sto lici dizajnom na d40 - skroz je super aparatich). - znaci sve ti je to u osnovi isto, ako imas vrhunski objektiv, slika ce uglavnom biti vrhunska (ako naravno pomalo jos nesto i znas,n.pr. procitati uputstvo aparata, i onih par sticky temica ovde gore je sasvim zgodno za procitati i malo praxe, i tu onda vec steknes neki uvid u tehnicki deo priche )
e sad, u tom fotografskom svetu ima dosta tehno-onanista, bas kao i u nasem ribolovnom svetu - znaci likovi koji su spremni da prichaju i prichaju o pixelima, ostrini, kontrastu i tako dalje (karbonu, "rezervna snaga". ovo mi je najkraljevskija glupost koju sam procitao o shtapovima, posto kad sam pitao "a sta je to rezervna snaga" - otprilike to je "ono za ono" bi bilo neko objasnjenje... mashinice... strune, varke... dal' je bolja boja zelena ili za mrvicu manje zelena, dal' je bolje da na 100 g gume ubaci se 2 ili 3 grama shljokica, i tako dalje i tako dalje..) - a slika (riba) - nigde. - i onda mu dodje pedro sa nekim tamo dam-hipronom, ili mikica sa onim njegovim donau, i izbunari mu smudjarka pred nosom, ili ja sa malim A canonom napravim bolju sliku nego taj teoreticar sa mojim d3.

znaci, u principu za neku otprilike istu kolicinu novaca, u foto-opremi dobijas manje vise istu alatku - znaci posto su alatke kao i sve sto nas okruzuje nesavrseni - svaka alatka ima svoje kompromise - a i u odnosu na drugu - pa se odlucis u skladu sa svojim afinitetima.

ako te konkretno zanima dal' ovaj ili onaj model, shkrabni, pa cemo da "pretresemo" malo sta tu koji aparat ume/zna/mozhe.

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.

Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 1:27 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 2:44 pm
Postovi: 2126
Lokacija: Bgd
Slika

vecina stapova puca na obelezenom mestu, e sad gornji deo je jak koliko je jak, nekad se cini jaci nekad slabiji, e onda dodje do savijanja i donjeg dela pod vecim opterecenjem i ti tek onda vidis koliko je taj stap zaista jak jer u donjem delu lezi prava snaga stapa
neko to kod nas naziva velika rezervna snaga, a ameri hard backbone

evo reko da pojasnim


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 10:58 am 
OffLine
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Maj 29, 2007 4:42 pm
Postovi: 578
Lokacija: Novi Beograd
pa to se onda kaze jak shtap. posto shtap kapiram da cini sam sebe shtapom (znaci ako je dvo-vishedelni - svi ti delovi zajedno chine taj shtap. to je ko kad riba ima lose sise i dobro dupe - jel' to "komplet" dobra riba, ili nije?).

_________________
stotinu je bolesti, jedan je doktor.



Ko ne procita uputstvo fotoaparata - voblere mu panjevi odneli, motke mu se u kontri lomile, shvalerke mu kresali drugari!!


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 16, 2008 7:04 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 5:11 pm
Postovi: 79
Citiraj:
ako te konkretno zanima dal' ovaj ili onaj model, shkrabni, pa cemo da "pretresemo" malo sta tu koji aparat ume/zna/mozhe.

evo dileme> Nikon D80 kit 18-55mm VR(cca 53.867,00 RSD) ili Nikon D60 kit AF-S DX Nikkor 18-55mm 3.5-5.6 VR(cca 550eur) ili Nikon D80 telo(cca 550 eur) + objektiv(ali koji???) hmmmm :?
Zna li neko za neki foto ducan u Segedinu?

_________________
dobro je...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 19, 2008 6:44 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
Već smo razgovarali telefonom, pa evo ti samo još par linkova koje (s mukom) pronađoh...

Ovo ti je navodno jedna od prodavnica foto opreme u Segedinu, a na linku je konkretno D80 koji bih ti (najmanje) preporučio, kad si već "zapeo" za Nikon... :) Dalje me ništa ne pitaj u vezi njih, ništa ne razumem mađarski i jedva stigoh i do ovog ... :)

Ispod imaš i kombinacije sa raznim objektivima...

Koji tačno objektiv je najpametnije kupiti - proceni sam, a neka malo pomogne i dr Bouz, on je Nikondžija i daleko se više razume u njihove objektive... :)


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 19, 2008 10:17 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 5:11 pm
Postovi: 79
Sale, hvala na trudu, kako stvari stoje kod njih je cena bez poreza kao kod nas sa porezom :roll: bas sam cudio :roll:
U svakom slucaju cu skoknuti do Segedina, nije mi daleko i jos da te pitam ako ne Nikon onda sta :?: Canon? trece nema.....ili mozda ima?

_________________
dobro je...


Vrh
   
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 19, 2008 11:41 pm 
OffLine
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 9:41 pm
Postovi: 8277
Lokacija: Novi Sad
U našim (ne)uslovima Canon i Nikon su najpametnija opcija (što se tiče DSLR klase)... Ima i drugih opcija, naravno, ali onda posle muka da nađeš (ili bar povoljno) objektive, nove i polovne, starije i novije, dodatnu opremu, ni servis nije baš brz i jednostavan, a ni jeftin...

Ja sam prezadovoljan ovim Canonom 30D, samo još da nabavim par boljih objektiva, nekoliko filtera, komplet za čićenje, par većih kartica, stativčić... :wink: Nisam se u nabavci uošte razmišljao kome sistemu da se priklonim jer svi oko mene imaju samo Canone...

Možda da ponovo razmisliš o Fuji S9600 ili nekom sličnom prosumeru koji ti nudi "sve u jednom", sa svim prednostima i manama, i time prištediš sebi "muke" oko svega ovog? Naravno, pod uslovom da će taj fotoaparat zaista zadovoljiti sve tvoje zahteve...?

DSLR je više za nekog ko je duboko "ogrezao" u foto-maniu i namerava time da se bavi duže vreme, i da još ulaže u opremu... Ili za nekog ko ima dosta para - pa što da nema još jedan lep gadget pri ruci, ako mu se već može... Ili za profija kome je to alat kojim će za zarađuje za lebac...

Istina, postoje i u DSLR svetu varijante "sve u jednom" tipa neki Olympus DSLR sa dva (dosta dobra) kit objektiva koja pokrivaju maltene sve potrebe prosečnog foto-amatera, no ta je opcija ipak za nekog sa ne-prevelikim prohtevima na ovom polju... Koga to što je kupioo u potpunosti zadovoljava, a ionako ne namerava više ništa da kupuje...

Ma, sve je ovo jedna priča bez kraja. Što pre nešto kupiš - pre ćeš krenuti fotkati... Znam da imaš već čime fotkati, no znam i da me sigurno kapiraš... :wink:


Vrh
   
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu  Odgovori na temu  [ 157 postova ]  Idi na stranicu Prethodni 1 Elipsa 11 12 13 14 15 16 Sledeća

Sva vremena su u UTC+01:00 Europe/Paris


Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gosta


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Idi na:  
Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Prevod - www.CyberCom.rs